Německo potřebuje do roku 2030 investovat do dálkového vytápění 43,5 mld. eur
Plánované rozšíření dálkového vytápění v Německu si vyžádá do roku 2030 investice ve výši 43,5 miliardy eur. Uvádí to zpráva analytické a poradenské společnosti Prognos AG, která v analýze zohledňuje současné klimatické cíle Německa.
Dálkové vytápění je jedním z hlavních klíčů k dosažení klimaticky neutrálního zásobování budov teplem. Jeho role je tak vedle zvyšování energetické účinnosti budov klíčová pro zajištění dekarbonizace vytápění v Německu.
Zprávu hodnotící investiční požadavky na rozšíření dálkového vytápění v Německu, která je v plném znění dostupná zde, si nechaly vypracovat Německý svaz pro energetickou účinnost vytápění, chlazení a kogeneraci (AGFW) a Německý svaz místních komunálních služeb (VKU).
Zpráva uvádí, že rozšíření dálkového vytápění si vyžádá do roku 2030 investice ve výši 43,5 miliardy eur. Většina prostředků (60 %) bude potřeba na rozšíření tepelných sítí a zbytek na teplárny využívající obnovitelné zdroje energie a jejich připojení k sítím.
Zpráva zdůrazňuje, že v letech do roku 2030 by byla na investice a provoz dálkového vytápění nutná roční státní podpora ve výši 3,4 miliardy eur. V současné době je však na veřejnou podporu dálkového vytápění vyčleněno celkem pouze 3,5 miliardy eur do roku 2028, uvedl VKU.
"Zpráva ilustruje vysoký objem investic, které bude muset odvětví v příštích desetiletích zvládnout. Hlavním požadavkem je vhodný rámec financování," uvedl Werner Lutsch, jednatel AGFW.
Podle zprávy bude do roku 2045 dálkovým vytápěním vytápěno 3,6 milionu budov, což odpovídá 14 milionům bytových jednotek. To je více než dvojnásobek ze současných 6 milionů bytových jednotek zásobovaných dálkovým vytápěním.
Cílem je do stejného data postupně převést energetický mix na klimaticky neutrální prostřednictvím využití kombinace obnovitelných zdrojů energie a nevyhnutelného odpadního tepla, například z průmyslových procesů. Obce musí nejpozději do roku 2028 vypracovat plány, jakým způsobem lze německá města v budoucnu vytápět.
Dálkové vytápění již zásobuje více než třetinu domů ve třech největších německých městech Berlíně, Hamburku a Mnichově. Vláda již dříve uvedla cíl připojit každý rok 100 000 budov k dálkovému vytápění. AGFW tvrdí, že přibližně tímto způsobem by mohla být polovina německých domácností vytápěna klimaticky šetrným způsobem.
Mohlo by vás zajímat:
Dálkové vytápění? Nebylo cílem Německa vytápět tepelnými čerpadly levnou elektřinou z fve? Slyšeli už o odpadním teple z jaderné elektrárny?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se