Německo pravděpodobně nesplní klimatické cíle, je na tom hůře, než se předpokládalo

DomůNěmeckoNěmecko pravděpodobně nesplní klimatické cíle, je na tom hůře, než se předpokládalo

Německé ministerstvo životního prostředí upozorňuje, že Německo s největší pravděpodobností nesplní své klimatické cíle a upozorňuje, že situace je dramatičtější, než se původně předpokládalo. V minulém týdnu informaci přinesl deník Handelsblatt.

Oficiálně se německá vláda stále snaží dosáhnout cíle ve snížení emisí skleníkových plynů do roku 2020 o 40 % ve srovnání s hodnotami roku 1990. Podle interních výpočtů německého ministerstva životního prostředí ovšem bez dodatečných opatření dosáhne země do roku 2020 snížení emisí v rozmezí 31,7 a 32,5 %. Ministerstvo ovšem upozorňuje, že mnoho dat, se kterými studie pracuje, je stále plno nejistoty.

„Nedosažení cíle v takovém rozsahu by bylo velkou ránou pro politiku ochrany klimatu Německa,“ uvádí ministerstvo ve své studii.

Přitom ještě před rokem německá vláda předpokládala snížení emisí do roku 2020 v rozmezí 37 a 40 %. Již v květnu koalice hlásila do Bruselu aktualizované údaje s maximální hodnotou snížení emisí do roku 2020 ve výši 35,7 %. I tento údaj se nyní po zveřejnění dat ministerstva zdá jako příliš optimistický. Berlínský think tank Agora Energiewende předpovídá dosažení hodnoty okolo 30 % .

Větrná elektrárna v Německu nedaleko Hannoveru. Autor: Jason

Důvodem mylných předpokladů je celá řada chybných odhadů ekonomického vývoje. Podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) na výrobě elektřiny v posledních letech sice stále stoupá a dosahuje nyní více než třetinu z celkové výroby elektřiny, současně však Německo produkuje okolo dvou pětin elektřiny v uhelných elektrárnách. Navíc v Německu meziročně vzrostla spotřeba elektřiny.

„Klimatických cílů nedosáhneme pouze rozšiřováním obnovitelných zdrojů. Musíme rovněž odpovídajícím způsobem postupně odstavovat uhelné elektrárny,“ uvedl státní tajemník Spolkového ministerstva hospodářství a energetiky Jochen Flasbarth.

Za tzv. Kohleaustieg (odklon od výroby elektrické a tepelné energie v uhelných elektrárnách) se vyslovila rovněž  federální ministryně pro životní prostředí Barbara Hendricks.

„Cíl ve výši 40 procent je dosažitelný pouze s nižší výrobou elektřiny z uhlí. Máme tak velký přebytek ve výrobě elektřiny, že náš energetický systém může zvládnout velký krok směrem k odklonu od uhlí,“uvedla ministryně životního prostředí Barbara Hendricks ve svém prohlášení.

Podíl zdrojů na výrobě elektřiny v Německu v roce 2016.

Zatímco zvyšovat podíl OZE na výrobě elektřiny se Německu daří, problémy má s podílem OZE v dopravě a na výrobě tepla. Vlivem toho Německo pravděpodobně nesplní závazný cíl EU pro rok 2020, který zemi stanovuje 18% podíl OZE na primární spotřebě energie.

Uhelný důl Garzweiler, v pozadí uhelná elektrárna Grevenbroich-Frimmersdorf a -Neurath. Zdroj: Tagebau Garzweiler

Merkelová zůstala ve volební kampani vzhledem ke klimatickým cílům optimistická

Kancléřka Angela Merkelová v průběhu volební kampaně slíbila, že klimatického cíle bude dosaženo.

„Najdeme způsoby, jak splnit náš 40% cíl do roku 2020.  To Vám slibuji,“ řekla Merkelová jedné z divaček v předvolební diskusi.

V praxi by to znamenalo, že Německo má snížit emise o cca 90 milionů tun oxidu uhličitého do tří let. To také zvyšuje tlak na budoucí koaliční partnery.

„Bez odstupu od uhlí to nebude s ohledem na rok 2020 možné,“ tvrdí Andreas Kuhlmann stojící v čele Německé energetické agentury.

Existuje také potenciál pro rekonstrukci budov. Již několik let federální vláda se spolkovými zeměmi projednává daňové pobídky, dosud ovšem bez úspěchu.

Angela Merkel

Úvodní fotografie: Hnědouhelná elektrárna Neurath