Německo pravděpodobně nesplní klimatické cíle, je na tom hůře, než se předpokládalo
Německé ministerstvo životního prostředí upozorňuje, že Německo s největší pravděpodobností nesplní své klimatické cíle a upozorňuje, že situace je dramatičtější, než se původně předpokládalo. V minulém týdnu informaci přinesl deník Handelsblatt.
Oficiálně se německá vláda stále snaží dosáhnout cíle ve snížení emisí skleníkových plynů do roku 2020 o 40 % ve srovnání s hodnotami roku 1990. Podle interních výpočtů německého ministerstva životního prostředí ovšem bez dodatečných opatření dosáhne země do roku 2020 snížení emisí v rozmezí 31,7 a 32,5 %. Ministerstvo ovšem upozorňuje, že mnoho dat, se kterými studie pracuje, je stále plno nejistoty.
„Nedosažení cíle v takovém rozsahu by bylo velkou ránou pro politiku ochrany klimatu Německa,“ uvádí ministerstvo ve své studii.
Přitom ještě před rokem německá vláda předpokládala snížení emisí do roku 2020 v rozmezí 37 a 40 %. Již v květnu koalice hlásila do Bruselu aktualizované údaje s maximální hodnotou snížení emisí do roku 2020 ve výši 35,7 %. I tento údaj se nyní po zveřejnění dat ministerstva zdá jako příliš optimistický. Berlínský think tank Agora Energiewende předpovídá dosažení hodnoty okolo 30 % .
Důvodem mylných předpokladů je celá řada chybných odhadů ekonomického vývoje. Podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) na výrobě elektřiny v posledních letech sice stále stoupá a dosahuje nyní více než třetinu z celkové výroby elektřiny, současně však Německo produkuje okolo dvou pětin elektřiny v uhelných elektrárnách. Navíc v Německu meziročně vzrostla spotřeba elektřiny.
„Klimatických cílů nedosáhneme pouze rozšiřováním obnovitelných zdrojů. Musíme rovněž odpovídajícím způsobem postupně odstavovat uhelné elektrárny,“ uvedl státní tajemník Spolkového ministerstva hospodářství a energetiky Jochen Flasbarth.
Za tzv. Kohleaustieg (odklon od výroby elektrické a tepelné energie v uhelných elektrárnách) se vyslovila rovněž federální ministryně pro životní prostředí Barbara Hendricks.
„Cíl ve výši 40 procent je dosažitelný pouze s nižší výrobou elektřiny z uhlí. Máme tak velký přebytek ve výrobě elektřiny, že náš energetický systém může zvládnout velký krok směrem k odklonu od uhlí,“uvedla ministryně životního prostředí Barbara Hendricks ve svém prohlášení.
{„country“:“GER“,“type“:“PIE“,“from“:“2016-01-01″,“to“:“2016-12-31″,“caption“:“Podíl zdrojů na výrobě elektřiny v Německu v roce 2016.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_electricity_shares.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2016-01-01″,“end_date“:“2016-12-31″}
Zatímco zvyšovat podíl OZE na výrobě elektřiny se Německu daří, problémy má s podílem OZE v dopravě a na výrobě tepla. Vlivem toho Německo pravděpodobně nesplní závazný cíl EU pro rok 2020, který zemi stanovuje 18% podíl OZE na primární spotřebě energie.
Merkelová zůstala ve volební kampani vzhledem ke klimatickým cílům optimistická
Kancléřka Angela Merkelová v průběhu volební kampaně slíbila, že klimatického cíle bude dosaženo.
„Najdeme způsoby, jak splnit náš 40% cíl do roku 2020. To Vám slibuji,“ řekla Merkelová jedné z divaček v předvolební diskusi.
V praxi by to znamenalo, že Německo má snížit emise o cca 90 milionů tun oxidu uhličitého do tří let. To také zvyšuje tlak na budoucí koaliční partnery.
„Bez odstupu od uhlí to nebude s ohledem na rok 2020 možné,“ tvrdí Andreas Kuhlmann stojící v čele Německé energetické agentury.
Existuje také potenciál pro rekonstrukci budov. Již několik let federální vláda se spolkovými zeměmi projednává daňové pobídky, dosud ovšem bez úspěchu.
Úvodní fotografie: Hnědouhelná elektrárna Neurath
Mohlo by vás zajímat:
„Cíl ve výši 40 procent je dosažitelný pouze s nižší výrobou elektřiny z uhlí. Máme tak velký přebytek ve výrobě elektřiny, že náš energetický systém může zvládnout velký krok směrem k odklonu od uhlí,“ uvedla ministryně životního prostředí Barbara Hendricks ve svém prohlášení.
Paní Barbara asi v matematice moc silná není a nevidí si na špičku nosu. Německo je sice nyní největším vývozcem elektřiny, jenomže v letech 2021 a 22 chce odstavit jaderné elektrárny a to způsobí, že se stane čistým dovozcem elektřiny. Ostatně s ohledem na výkonovou přiměřenost si už kromě jaderek nemůže dovolit odstavit téměř vůbec nic. A to současné prognózy výkonové přiměřenosti počítaly s pokračujícím poklesem spotřeby elektřiny v Německu, což se také obrací.
Kde jenom udělali soudruzi z BRD chybu?
Kde udělali chybu? Chtěli moc rychle odstavit JE. Kdyby termín odstavení posunuli zhruba o 5 let, tak by své plány na emise CO2 lehce splnili.
Kdyby termín odstavení posunuli o 10-15 let tak by už měli splněno.
Jsem zvědav jakého králíka z rukávu vytáhne Merklová, když bude chtít splnit 40% redukce emisí do 2020 (Německo si zvedlo laťku dvakrát tak vysoko než zbytek EU, který chce 20%). Ale tlak zelených po volbách bude silný.
Snad je každému jasné, že než postavíme první nový blok v Dukovanech (2035 či 37), Němci se zbaví jádra i hnědého uhlí pro výrobu elektřiny (a ČR zůstane jako pověstný kůl v plotě...)
Pane Vaněčku, ono to zdánlivě vypadá, jak jsou na sebe Němci s těmi 40 % přísní, jenomže realita je trošku jiná, zkusím nabídnout trochu jiný pohled:
Zelené Německo mělo v roce 2015 emise CO2 na hlavu 10 tun. Šlo o 4 nejhorší hodnotu v EU, za Lucemburskem (19), Estonskem (12) a Nizozemím (10,5).
Špinavá uhelná ČR měla už v roce 2015 nepatrně nižší emise CO2 na hlavu než Německo a na rozdíl od Německa je do roku 2022 výrazně sníží. Uhelné Polsko, mělo emise na hlavu 8 tun CO2 a je tedy o 20 %!!!! lepší než skvělé zelené Německo, kterému emise do roku 2022 po odstavení jaderek nejspíš stoupnou.
Věřím, že už nám přestanete psát, jak jsou na sebe Němci přísní.
Pane Hájek, já už jsem několikrát psal že nepodléhám CO2 hysterii. Němci víc podléhají jaderné hysterii, co se stalo ve Fukušimě každý mohl vidět v televizi, a pořád to trvá, zatímco po pár teplých rocích přicházejí zas studenější a pak teplejší, jako celou lidskou historii.
Mě vadí to co bezprostředně škodí lidskému zdraví (pálení uhlí a plastů v lokálních topeništích, diesly v Praze, přehuštěné automobily, ničení zeleně betonem a asfaltem , voda z vodovodu kterou ještě kojenci v Praze mohly pít, teď už cca 40 let ne, radioaktivní odpad který nikdo nechce si nechat zakopat u sebe).
A je jisté, že Němci se do 20 let (rychleji to nejde, pochopte) zbaví té velké zdravotní zátěže, o které jsem psal a současně už v té době budou mít zavřeny všechny jaderné a hnědouhelné elektrárny. A to v silně průmyslové zemi, s HDP na hlavu mnohem vyšším než má Polsko nebo my.
Takže klídek, žádná hysterie v Německu netřeba. To spíš u nás, až nám sem všechny jejich staré diesly prodají do bazárů.
Tož tak.
Pane Hájek a mohl by jste mi prozradit jakým způsobem ČR za příštích 5 let výrazně sníží emise, jak píšete? OZE zůstanou přibližně stejné, výstavba JE bude emise v příštích 18 letech jen zvyšovat, elektromobilita i za 5 let bude u nás zanedbatelná, přibude u nás hodně velkoskladů a tím i nákladní dopravy z celé Evropy, paneláky už jsou zatepleny, dieslů z bazarů u nás přibude, tak jak budeme ty emise snižovat???
Rád bych byl optimistou, ukažte mi jak to bude provedeno.
Pane Vaněčku, vy snad asi nežijete v ČR... že vám uniklo, že ČR do roku 2021 odstaví minimálně 2 000 MW výkonu v uhelných elektrárnách a odpovídajícím způsobem klesnou emise o cca 10 milionů tun CO2, pravděpodobně více.
Protože máme na rozdíl od Němců jadernou energetiku, tak si na rozdíl od nich můžeme dovolit redukovat významně naši uhelnou flotilu.
No k tomu Německu , od roku 1990 přidali 68 TWh bezemisních zdrojů. Za 27 let, teď chtějí odstavit během 5 let 84 TWh v bezemisních zdrojích. Jsem zcela přesvědčen že Němci díky severnímu moři budou vyrábět valnou část energie pomocí OZE , jenže ne v roce 2040 , ale tak v roce 2100.
Pane Hájku, co bezemisniho nahradí ty 2 GW??? To myslíte že ty Vaše JE postavíte do roku 2022? To snad nemyslíte vážně. Nebo postavíte OZE? To nechcete. Samozřejmě mohli bychom zrušit náš export té nejšinavější elektřiny, ale kdo to udělá když jde o prachy a uhelné elektrárny jsou v soukromých rukou (nebo v případě ČEZu jen 1/3, ale za tu se vždy schováte při Vašich rozhodnutích).
Pane Josef a když začnete Energiewende počítat od roku 1980 nebo 1970 tak Vám to vyjde ještě líp.
Takové diskuse nemají smysl, zvláště když mě jde o čistotu ovzduší, zdraví občanů a ne jen o CO2. Dieselgate ukázala nesmyslnost Vašeho přístupu.
Pane Josefe,
dělal jste to lineární, nebo jinou extrapolací? Ono je totiž možné že OZE v Německu budou o do rychlosti růst ještě mírně zrychlovat, teď je limituje akumulace nebo pružná výroba. Oboje je teď v takové zvláštní fázi. Je ovšem také možné že jim to celé selže a Němci budou poměrně dost naštvaní a najdou si jiné řešení.
Pane Vaněčku,
V současnosti máme myslím dost parních elektráren na to aby naše síť ustála -2GW uhlí a případně -4GW JE při souhře náhod, ale bude to na hraně. Ale ano chtělo by o nějaké nové zdroje, zejména na Moravě, kde jich moc, na rozdíl od Čech, není, přičemž by se dalo těžit z přítomnosti zásobníků plynu.
Neblíže má k uzavření elektrárna v Dětmarovicích, tedy pokud se pro ni nepodaří zajistit levné dovozy černého uhlí, jestli z Polska, nebo tramtárie, to je celkem jedno. Podobně pro ostatní elektrárny.
Jediné co se dá předpokládat je že půjdou do šrotu elektrárny závislé na velkolomech v severních Čechách. Je mimochodem zajímavé jak se rostoucím počtem soukromých elektráren upouští od argumentace o nutnosti prolomení limitů.
Ty 2 GW uhelných elektráren jsme mohli zavřít už v roce 2003. Proč to ČEZ a ostatní neudělali? Přemýšlejte.
Jak je možné, že Poláci, s jejich téměř 90% elektřiny z uhlí, mají méně CO2 na hlavu než Němci? To mají tak nízkou spotřebu elektřiny (na hlavu)?
Polsko nemá jako Německo či Anglie třídu Zelených ideologických vyžírků, kteří létají několikrát ročně letadly do světa žvanit o ekologii a doma si užívají ve velkých domech s bazény a masivním vytápěním.
Asi polský průmysl vyrobí HDP cca desetkrát menší než ten německý. V tom to asi bude.
Vaněčku, při podobných mezinárodních srovnáních se používají přepočty buď ne obyvatele nebo HDP.
Zelení vylízanci a oze tuneláři blábolili o tom, že oze parodie na elektrárny sníží cenu elektřiny. Stal se přesný opak, tam kde se na počasí závislé tzv. oze masivně dotují letí cena elektřiny nahoru. Zelení vylízanci a oze tuneláři blábolili o tom, že investice do oze parodií na elektrárny budou generovat nová pracovní místa. Už dávno bylo dokázáno, že investice do čehokoli jiného vygeneruje pracovních míst více. Stejně tak, je už pár let jasné, že posvátná kráva zelených vylízanců a oze tunelářů, tedy snižování emisí co2, dopadlo přesně opačně než si tito představovali. Co zůstalo z celé energiewende? NIC... no možná tak koryto pro putinova agenta schrodera. Závěr je jasný, kdyby s těmi biliony co byly prošustrovány na dotování oze parodií na elektrárny, místo toho někdo zatopil v kamnech, tak by z toho Německo i okolní země měly větší prospěch.
Vylízaný troll, nekrmit!
Nemusíte se přeci snižovat na jeho úroveň, to první slovo nestálo zato :(
Helemese, dva teplí bratři co jim nejdou fakta pod čumák. Vyvrátit je nedokážou, tak aspoň plivou. :-)
Pro Josefa: Němci v roce 1990 vyrobili z OZE 19.7 TWh elektřiny, loni 191 TWh. Mezi lety 2010-2016 přidali Němci 87 TWh.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se