Domů
Emise CO2
Německo by podle poradců vlády mělo omezit zachycování CO2 jen na "nevyhnutelné" emise
Carbon capture and storage. Zdroj: Amazon
Zdroj: Amazon

Německo by podle poradců vlády mělo omezit zachycování CO2 jen na "nevyhnutelné" emise

Emise CO2
2 komentáře
16. říjen 2024, 13:54
Jan Budín

Německo by mělo svou plánovanou reformu cílící na umožnění využívání technologií na zachycování a ukládání emisí CO2 (tzv. Carbon Capture and Storage - CCS) směřovat pouze na případy, kde jsou emise nevyhnutelné. Uvedla to Německá poradní rada pro životní prostředí (SRU), které vadí, že jediné omezení v připravovaném legislativním návrhu se týká uhelných elektráren. 

O plánech Německa na úpravu legislativního rámce umožňující v určitých odvětvích náročných na emise CO2, které jsou obtížně dekarbonizovatelné pomocí dnes dostupných technologií a paliv, využívat technologie CCS informoval již v únoru letošního roku ministr hospodářství Robert Habeck. Podle Habecka by měla být povolena mimo jiné přeprava CO2 a jeho skladování v podmořském dně.

Poradci vlády v oblasti životního prostředí však kritizují předložený návrh legislativních změn, který umožňuje široké využití CCS s výjimkou využití u uhelných elektráren.

"Hlavním cílem by stále mělo být vyhnout se emisím, současné plány ale snižují tlak na dekarbonizaci energetiky a průmyslu," uvedlo SRU.

Podle výzkumníků je využívání technologií CCS spojeno s negativními dopady na životní prostředí a také riziky pro obyvatele, která jsou nyní těžko zhodnotitelná.

Zahraniční server Clean Energy Wire připomněl, že připravovaná strategie pro nakládání s uhlíkem hovoří o využití technologií CCS zejména pro případy nevyhnutelných emisí, jako jsou emise z výroby cementu, avšak umožňuje využití i pro "obtížně odstranitelné emise".

V Německu je CCS omezeno zákonem přijatým v roce 2012, který dal spolkovým zemím právo vetovat jeho použití. Ale protože Německo coby největší emitent CO2 v Evropě pravděpodobně nedosáhne svého cíle produkovat nulové emise do roku 2045, Berlín postoj k CCS postupně přehodnotil.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Zbyněk Poisl
16. říjen 2024, 16:05

To je logické. Protože zachycování CO2 je tak energeticky náročné, že víc CO2 vyprodukuje než zachytí! Jenže to Němci netuší!

Slavomil Vinkler
16. říjen 2024, 16:32

Nejlevnější a užitečné zachycování CO2 je karbonizace všech organických zbytků a štěpky a jejich zaorávání. Významně to zvyšuje i kvalitu půdy.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se