Domů
Emise CO2
Německo ruší závazné klimatické cíle jendnotlivých odvětví, zůstanou jen celkové cíle
Emise
Zdroj: Pixabay

Německo ruší závazné klimatické cíle jendnotlivých odvětví, zůstanou jen celkové cíle

Německý parlament schválil kontroverzní reformu klíčové legislativy pro dosažení klimatických cílů, která ruší závazné cíle jednotlivých odvětví. Změny pobouřily řadu nevládních organizací, které tvrdí, že povedou k prodlevám ve snižování emisí skleníkových plynů, a jsou proto "protiústavní".

Vládní reforma zákona o opatřeních v oblasti klimatu oslabuje odpovědnost jednotlivých ministerstev za snižování emisí skleníkových plynů v jejich odvětvích tím, že se zaměřuje výhradně na celkové ambice země snížit emise skleníkových plynů. Německá trojkoalice Sociálních demokratů (SPD), Zelených a Svobodných demokratů (FDP) má v parlamentu většinu a schválení se očekávalo.

"Touto legislativní změnou se německá vláda vyhýbá svým povinnostem v oblasti klimatické politiky a odkládá ochranu klimatu do vzdálené budoucnosti," uvedla Stefanie Langkampová, vedoucí politického oddělení Klimatické aliance, sítě asi 150 organizací zahrnující ekologické skupiny, rozvojové skupiny, církve, odbory a spotřebitelská sdružení.

"Je to protiústavní a porušuje to rozhodnutí Spolkového ústavního soudu z roku 2021, protože to omezuje svobodu budoucích generací," dodala Langkampová.

Německý zákon o opatřeních v oblasti klimatu stanoví, že země musí do roku 2045 dosáhnout neutrality z hlediska emitovaných skleníkových plynů a splnit průběžné cíle snižování emisí: 65 % do roku 2030 a 88 % do roku 2040 ve srovnání s úrovní z roku 1990.

Až dosud mělo Německo kromě celkových cílů také do roku 2030 stanoveny roční emisní limity pro jednotlivá hospodářská odvětví. Díky reformě by překročení limitu v určitém odvětví již neznamenalo, že odpovědné ministerstvo musí okamžitě přijít s programem, který by dané odvětví uvedl na správnou cestu.

Zejména ministerstvo dopravy pod vedením FDP je v oblasti dekarbonizace tohoto odvětví značně pozadu a podle kritiků má reforma především snížit tlak na toto odvětví.

"Ačkoli k dosažení klimatické neutrality do roku 2045 nutně potřebujeme opatření na ochranu klimatu v odvětví dopravy, koalice se touto legislativní reformou pod tlakem FDP vykupuje z dalších opatření," uvedl Langkamp.

Zastánci reformy argumentovali tím, že reforma zajistí, aby emise mohly být sníženy tam, kde je to nejefektivnější, a že po změnách nesmí být vypuštěny žádné emise skleníkových plynů navíc, protože celkové cíle zůstávají zachovány.

Nevládní ekologická organizace Přátelé Země Německo (BUND) uvedla, že Německo nyní nemá účinný zákon, který by zajistil potřebnou úroveň ochrany klimatu. Klimatická organizace mládeže Fridays for Future obvinila vládu, že dobrovolně ohrožuje práva budoucích generací. Několik nevládních organizací uvedlo, že proti reformě, kterou ještě musí projednat Spolková rada (Bundesrat), podniknou právní kroky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Bob
29. duben 2024, 15:13

A jaj...

Nějak jim to nevychází. A to je bezprostředně po vyzrazení, že se na státní úrovni "ohýbaly" a zatajovaly důsledky odstavení JE.

Martin Hájek
29. duben 2024, 20:08

Ale copak copak? Německým soudruhům, zdá se, nedošlo, že budou naopak muset přidat, protože Uršula navrhla cíl snížení emisí v EU do roku 2040 o 90 %. Německých 88 % tedy stačit nebude. Kupředu levá!

Martin Hájek
29. duben 2024, 20:10

Ale copak copak? Že by Německé vládě nedošlo, že naopak bude muset přidat, protože Uršula navrhla cíl snížit emise EU do roku 2040 o 90 %, takže Německých 88 % určitě stačit nebude.

Baton David
30. duben 2024, 07:43

Kocourkov hadr, a protiústavní emise co2, to si budeš za chvilku bát otevřít sycenou limonádu

Milan Vaněček
30. duben 2024, 10:31

Ano, k tomu to spěje. A hned toho využijí přátelé jádra v EU, aby do boje s CO2 nasadili desítky, stovky nových jaderných elektráren, ať se třeba průmysl v EU odstěhuje do Ameriky a Asie a Evropa zbankrotuje

.

Co takhle nechat přirozeně, svým tempem, vítězit technický pokrok (=fotovoltaika a baterie)?

Už je na škále terawattů, brzy bude na škále desítek terawattů....

richie
1. květen 2024, 08:36

ad Milan Vaněček 30. duben 2024, 10:31

Ano, k tomu to spěje. A hned toho využijí přátelé jádra v EU, aby do boje s CO2 nasadili desítky, stovky nových jaderných elektráren, ať se třeba průmysl v EU odstěhuje do Ameriky a Asie a Evropa zbankrotuje

jasne, preto najvacsi dopad na priemysel je v Nemecku, ktore sa toho jadra zbavilo celkom ..

p.Vanecek - mate to potrebne takto sa zahadzovat .. zaoberat sa takouto spinavu pracu s demagogickymi manipulaciami .. je tu na to dost inych

Bob
1. květen 2024, 10:47

A co takhle přirozeně za stejných podmínek (stejné, nebo ekvivalentní podpory) nechat volně soutěžit všechny nízkoemisní zdroje?

Jádro i OZE. Ovšem u OZE je při hodnocení počítat všechny externality. V případě fosilních záložních zdrojů jejich náklady a emise. V případě akumulace (krátkodobé i dlouhodobé) také jejich náklady a to včetně enviromentálních spojených s výstavbou (ocel, beton, měď, atd.) a provozem. Ty materiály počítat i u samotných zdrojů (JE a OZE).

Jaroslav Studnička
30. duben 2024, 13:32

Pane Vaněčku, větší demagogii jste uvést nemohl!

richie
30. duben 2024, 16:43

Milan Vaněček 30. duben 2024, 10:31

ano Vaneckovska demagogia .. ale ked si pozrieme tuto cast:

Ano, k tomu to spěje. A hned toho využijí přátelé jádra v EU, aby do boje s CO2 nasadili desítky, stovky nových jaderných elektráren, ať se třeba průmysl v EU odstěhuje do Ameriky a Asie a Evropa zbankrotuje

-> hlavne ze priemysel sa stahuje z Nemecka, ktore nema uz ziadne JE .. alebo zeby prave preto?

JVr
30. duben 2024, 07:51

"Nevládní ekologická organizace Přátelé Země Německo (BUND) uvedla, že Německo nyní nemá účinný zákon, který by zajistil potřebnou úroveň ochrany klimatu."

To neměli nikdy. To by v Německu musel fungovat tvrdý socializmus, aby se někdo trápil svazáckými cíli a snažil se jich (marně) dosáhnout. Ne teď bez srandy, to by museli Němci jednotlivé sektory opravdu tvrdě škrtit a zlikvidovali by si ekonomiku ještě více… Zkrátka v kapitalismu nelze říct, že si stanovím každoroční cíl v zákoně, a ten bude každý rok dodržen, to je naprostá utopie.

Nevím proč si v Německu mysleli, že to půjde.... ah, jasně, ti, co to psali do zákona si to nemysleli, věřili tomu jen vybraní jedinci, pro které byl ten zákon určen… ale je potřeba říct, že už začíná být až příliš zřejmé, že to nepůjde dodržet a je třeba té utopii učinit přítrž.

Tomáš Foldyna
30. duben 2024, 11:38

"Je to protiústavní a porušuje to rozhodnutí Spolkového ústavního soudu z roku 2021, protože to omezuje svobodu budoucích generací," dodala Langkampová.

"Ačkoli k dosažení klimatické neutrality do roku 2045 nutně potřebujeme opatření na ochranu klimatu v odvětví dopravy, koalice se touto legislativní reformou pod tlakem FDP vykupuje z dalších opatření," uvedl Langkamp.

Zajímavá rodinka... Svobodu této a dalších generací omezují především tito "člověci". Nechci použít neslušné slovo.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se