Domů
Německo
Německý ministr hospodářství souhlasí s úpravou sporné transformace vytápění
emise, lokální vytápění. Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Německý ministr hospodářství souhlasí s úpravou sporné transformace vytápění

Německo
1 komentář
29. květen 2023, 21:43
ČTK

Berlín 29. května (zpravodaj ČTK) – Návrh zákona o tom, aby každý nový topný systém v Německu montovaný od roku 2024 byl provozován přinejmenším z 65 procent z obnovitelných energií, se dočká zásadních změn, mimo jiné delších lhůt. Souhlasí s tím spolkový ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck, který kompromisy nabídl v reakci na kontroverze i koaliční rozpory vyvolané původním návrhem.

Když vláda v polovině dubna návrh zákona přes výhrady koaličních liberálních svobodných demokratů (FDP) přijala, hovořil sociálnědemokratický kancléř Olaf Scholz o začátku budoucnosti domácího vytápění. Spokojen byl i Habeck z koaličních Zelených, který je velkým propagátorem výměny kotlů na plyn a topný olej za tepelná čerpadla. Naopak liberálové zpochybňovali očekávané rychlé přijetí normy Spolkovým sněmem, neboť s plány nesouhlasili.

Stávající návrh počítá s tím, že takřka všechna nově instalovaná topení budou od roku 2024 využívat z 65 procent energie z obnovitelných zdrojů, jako jsou solární či větrná energie. Výjimku dostanou senioři nad 80 let, pokud v dané nemovitosti žijí. Kupovat plynové kotle bude nadále možné, pokud budou po úpravě schopné spalovat i vodík, se kterým Německo v budoucnu počítá jako s klíčovým palivem především v průmyslu. Stávající topné systémy na fosilní paliva bude možné nadále provozovat a také opravovat, když se porouchají. Na provoz takovýchto zdrojů tepla však bude platit omezení do konce roku 2044. O rok později chce být Německo klimaticky neutrální zemí.

Takovouto podobu návrhu zákona kritizuje nejen konzervativní opozice, ale také vládní liberálové. Spory dosáhly takové úrovně, že podle opozice otřásají samotnými základy koalice sociálních demokratů (SPD), Zelených a liberálů. Podle šéfa liberálů Christiana Lindnera jsou ale tvrzení o začátku konce koalice nerealistickým přeháněním. Odmítl také, že by odmítavý postoj FDP poškozoval vládu a zemi. „Když FDP brání levicové politice a ekonomicky nerozumným řešením, tak naši zemi naopak posiluje,“ řekl Lindner v rozhovoru s mediální skupinou Table.Media.

To, že nesoulad přesáhl dosavadní úroveň sporů, uznal nicméně i Scholz. „Nezastírám, že tyto diskuse se podle mého vkusu mohly vést v klidnějším tónu,“ řekl kancléř deníku Kölner Stadt-Anzeiger.

Podobně rozdělená jako politická scéna je i německá veřejnost. Podle průzkumu veřejnoprávní televize ZDF podporuje Habeckovy plány na zákaz nových kotlů na fosilní paliva 56 procent respondentů. Podle jiných sondáží agentury Forsa a institutu Allensbach s nimi naopak nesouhlasí 78, respektive 80 procent oslovených. Německá média proto informují o rozděleném Německu. Nyní ale Habeck učinil vstřícný krok.

„Zákon chci vylepšit,“ řekl Habeck médiím skupiny Funke.

Konkrétně zmínil čtyři oblasti, ve kterých připravuje změny. Tou zásadní je, že klíčové datum 1. ledna 2024 by se týkalo jen plánovaných novostaveb, ostatní budovy by získaly delší lhůtu. Zejména v případě měst by se Habeck chtěl výrazně zaměřit na podporu dálkového vytápění, které sám využívá, jak řekl v dřívějších rozhovorech novinářům. Ministr chce prověřit možnosti pro další výjimky a ve hře by navíc mohly zůstat dřevěné peletky a jiné způsoby vytápění.

Po rozšíření zdrojů vytápění volá také Spolkový svaz pro obnovitelnou energii (BEE). Podle něho je lepší místo na plynové kotle schopné spalovat vodík, které dosud nejsou plošně rozšířenou záležitostí, se raději soustředit na další obnovitelné zdroje. Mezi ně svaz vedle tepelných čerpadel počítá dálkové teplo z ekologických zdrojů, biometan, biomasu, solární termické systémy či geotermální vytápění. Podle šéfky BEE Simone Peterové je nepochopitelné, že původní návrh neobsahoval biomasu.

BEE rovněž upozorňuje, že přechod na ekologické vytápění musí být cenově dostupný. Jako řešení vidí cílenou státní podporu podle příjmů domácností v kombinaci s výhodnými úvěry. Německá vláda slibuje, že transformace topných systémů bude díky dotacím sociálně únosná. Vedle základních dotací jsou ve hře ještě příplatky v podobě bonusů pro příjemce sociálních dávek.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Pravoslav Motyčka
29. květen 2023, 22:30

Jestli Něco Němci udělali dobře , tak to měl být zákaz nových kotlů na olej plyn nebo uhlí. Místo toho se shodli na likvidaci jaderné energetiky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se