Domů
Energetika v ČR
Biometan je v zahraničí žádaný, Česko zaostává
Bioplynová stanice
Zdroj: iStock

Biometan je v zahraničí žádaný, Česko zaostává

Podle průmyslového sdružení Biogas e.V. postupuje expanze bioplynového sektoru v Německu pomalým tempem navzdory silné poptávce. I Česká republika se svými dvěma existujícícími biometanovými stanicemi za trendem značně zaostává, jak zaznělo na Podzimní plynárenské konferenci.

Jak uvedl server Renewables Now, většina poptávky v Německu, které již nyní vyrábí přes 11 TWh biometanu,  je nyní v segmentu vytápění. Nárůst nové kapacity pro výrobu bioplynu a biometanu letos není tak vysoký jako v minulých letech a je celkově nižší než například v Nizozemsku, Itálii či Francii.

Nově instalovaný výkon zařízení pro výrobu bioplynu v Německu by měl v roce 2022 činit přibližně 65 MW, uvedla asociace Biogas e.V. a v letošním roce by mělo být k síti připojeno přibližně 120 nových stanic. Bioplynové stanice, tedy ty, které nevýrabí plyn vyčištěný na biometan, dodají v letošním roce na 33,56 TWh elektřiny a dostatek tepla, aby pokryly poptávku 1,5 milionu domácností. Tyto hodnoty se ve fosilním ekvivalentu rovnají přibližně 21,2 milionu tun emisí uhlíku, které by jinak byly vypuštěny do atmosféry.

Prezident svazu Biogas e.V. Horst Seide na čtvrteční tiskové konferenci označil vývoj v odvětví bioplynu a biometanu za "ne skvělý". Současná čísla vypovídají o nejistotě v odvětví. Díky narůstajícím právním požadavkům a politické nejistotě jsou investoři méně ochotni do odvětví investovat. K plnému využití potenciálu bioplynu je nyní nutný jasný závazek politiků a perspektiva, která přesahuje rok 2024, dodal Seide.

Situace v České republice

Český bioplynový a biometanový sektor se setkává s podobnými překážkami, a to již ve svém zárodku, jak uvedl Martin Schwarz na Podzimní plynárenské konferenci. Od doby, kdy byla v ČR uvedena do provozu první biometanová stanice v Rapotíně, se legislativa a povolovací procesy staly složitějšími. Jak uvedl Schwarz, v současnosti trvá v ČR stavba nové biometanové stanice mezi 3-4 roky, konverze bioplynové stanice na výrobu biometanu 2-3 roky.

To je přitom neslučitelné s plněním závavků České republiky především v oblasti dopravy a s ohledem na cíl EU výroby 35 milionů metrů krychlových (bcm) biometanu v roce 2030, přičemž současná výroba lehce přesahuje 3 bcm.

Dle Schwarze je přitom nyní poptávka po biometanu, především v zahraničí, tak vysoká, že se stavba biometanové stanice vyplatí i bez významnější státní podpory. Konference zdůraznila důležitou roli biometanu v nahrazování fosilního plynu z Ruska a konverzi starších bioplynových stanic na výrobu biometanu, na čež je možné získat státní dotaci.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
richie
14. říjen 2022, 14:44

dalsi "zeleny" tendencny clanok

..K plnému využití potenciálu bioplynu je nyní nutný jasný závazek politiků a perspektiva, která přesahuje rok 2024, dodal Seide...

co to znamena plny potencial? .. to ze sa budu na to vyuzivat vsetky nespracovane objemy rastlinnej vyroby, ktore sa normalne priamo zaoravali, alebo kompostovali a miesto nich sa vyuzivali v este vacsej miere umele hnojiva (vyrabane prevazne z plynu) a dalej tym pokracovala degradacia polnohospodarskej pody

alebo masivne vysadzali (na ukor potravin) dalsie technicke plodiny len pre potreby naplnenia kvot pre bioplynky ?

lebo politici rozhodli?

To je přitom neslučitelné s plněním závavků České republiky především v oblasti dopravy a s ohledem na cíl EU výroby 35 milionů metrů krychlových (bcm) biometanu v roce 2030, přičemž současná výroba lehce přesahuje 3 bcm.

alebo tu ide skor o lobby biznisu, ktory ma v hladaciku dobre dotacie s podporou "zelenych" aktivistov a politikov nemajucich absolutne ziadny prehlad o suvislostiach

Konference zdůraznila důležitou roli biometanu v nahrazování fosilního plynu z Ruska a konverzi starších bioplynových stanic na výrobu biometanu, na čež je možné získat státní dotaci.

bioplynky maju vyznam, ale v drvivej vacsine pripadov len ako lokalny zdroj (kde sa spracuvavaju skutocne inak rozumnejsie nevyuzitelne prebytky), ale nie nasilu a v masivnom meradle

Pavel K
14. říjen 2022, 14:51

Bioplynka produkuje digestát, kterým hnojíte, takže zýšená potřeba umělých hnojiv nenastává.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se