Stabilita německé sítě stála v loňském roce rekordní miliardu euro
Výdaje na regulaci německé sítě dosáhly v loňském roce rekordní výše – 1 miliardy euro. Důvodem byl pokračující nárůst obnovitelných zdrojů a stále chybějící páteřní vedení Südlink spojující sever s jihem země. Rekordní náklady se projeví v platbách koncových zákazníků.
Největší německý provozovatel přenosové soustavy společnost Tennet oznámil, že v uplynulém roce vydal 700 miliónů euro na udržení výkonové bilance v síti. Největší položku z těchto výdajů tvořilo nouzové odpojování větrných elektráren, celých 329 miliónů euro. Jde tak o meziroční nárůst této položky o 200 miliónů euro. Regulace výkonu ostatních elektráren si vyžádala 225 miliónů euro (74 miliónů euro v roce 2014). Druhý největší provozovatel přenosové soustavy společnost 50 Hertz vyčíslil své náklady na 300 miliónů euro.
Tyto rekordní výdaje se promítnou i do ceny elektřiny pro koncové zákazníky. Poplatky za provoz přenosové soustavy tvoří v Německu přibližně pětinu ceny elektřiny. Očekává se, že se tyto poplatky zvednou v průměru o 6 %.
„Domnívám se, že počet nutných zásahů k zajištění stability elektrizační sítě a s tím i náklady budou nadále vzrůstat,“ cituje deník die Welt Urbana Keussena, obchodního ředitele společnosti Tennet.
Rekordní rok
Rekordní výdaje na regulaci sítě byly způsobeny rekordně větrným rokem. V něm německé větrné elektrárny skoro v každém měsíci vyrobily více elektřiny, než ve stejném měsíci předcházejícího roku. Na to však stále nejsou připraveny německé sítě.
Do konce roku 2015 mělo být podle plánů výstavby přenosového vedení vybudováno již 1876 km nového vedení. Zatím však vzniklo jen 558 km. Zdržení má také stavba páteřního vedení Südlink, jež má spojit větrné elektrárny na severu země s průmyslovým jihem. Jeho výstavbu blokoval předseda bavorské vlády Horst Seehofer, který si vymohl, že 80 % nově vznikajících páteřních vedení bude vedeno podzemním kabelem.
Zdroj úvodní fotografie: eLKayPics / Lutz Koch
Mohlo by vás zajímat:
Tak jsem trochu počítal, při výrobě cca 650 TWh, to dělá asi 1,6 EUR/MWh, buráky.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se