Domů
Elektrárny ve světě
Bloomberg: Čína buduje zdroje zelené energie příliš rychle, plýtvá
Solární elektrárna v Africe

Bloomberg: Čína buduje zdroje zelené energie příliš rychle, plýtvá

Čína plýtvá stále větším množstvím zelené energie. Buduje větrné turbíny a solární panely rychleji, než dokáže rozvodná síť pojmout jejich produkci, uvedla dnes agentura Bloomberg.

Téměř 12 procent zelené energie, kterou v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko vyrobily turbíny, přišlo letos nazmar, protože je rozvodná síť nepobrala. Podobně nestačila na deset procent energie ze solárních panelů v chudé provincii Čching-chaj v centrální části země. Ve slunné a větrné, ale řídce osídlené provincii Kan-su na severozápadě země by míra využití větrné a solární energie letos mohla klesnout pod 90 procent z téměř 97 procent v roce 2021.

Ačkoli s tím souvisí i zpomalení čínské ekonomiky a menší spotřeba energie kvůli protipandemickým výlukám, hlavním viníkem je rychlé tempo instalace obnovitelných zdrojů energie. Čína dosáhla rekordu v přírůstku větrné kapacity v roce 2020 a loni pak v příbytku kapacity solární. Zatímco loni Peking instaloval necelých 55 gigawattů solární elektřiny, letos počítá s dvojnásobkem – chce přidat 108 gigawattů.

Na rozdíl od uhlí však nelze vítr a sluneční světlo šetřit pouze na dobu, kdy je energie potřeba, a tak nově instalovaná kapacita generuje více elektřiny, než je rozvodná síť schopna využít. Zelená zařízení se musejí odpojovat, aby se síť nepřetížila. To je špatné pro energetické společnosti, které za tuto energii nedostávají zaplaceno, i pro životní prostředí, protože promarněná čistá energie mohla snížit emise ze spalování uhlí.

V roce 2017 Čína kvůli těmto nuceným odstávkám zavedla systém kvót, na jehož základě musejí regiony zpomalovat nové projekty, dokud veškerou energii nevyužijí. To vedlo k tomu, že letech 2018 a 2019 klesl po polovině desetiletí růstu přírůstek solární a větrné energie.

Peking ale vyvinul další nástroje, jak se vypořádat s nadbytkem větrné a solární energie. Jednak buduje dálková vedení pro její přepravu do míst, kde ji lze využít, a také vyvíjí systémy skladování energie, které mohou energii absorbovat a později ji přerozdělit. Investice do obou technologií se pravděpodobně zvýší, protože dvě hlavní čínské energetické společnosti nedávno slíbily zvýšit kapitálové výdaje, aby pomohly stimulovat ekonomiku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Omega
6. červen 2022, 15:51

Koukám, že bloomberg je protizelený. Asi mu nedochází, že nadbytek zdrojů = snížení ceny pro lidi a firmy + přesun výroby blíže levným zdrojům. Navíc to povede k rozvoji akumulace takže to číně dost pomůže.

Porovnání s evropou - kde máme pořád nedostatek, takže ani není co akumulovat je tristní.

Čína bude bezemisní o 10 let dřív než my a s třetinovými náklady. No ale alespoň nám budou prodávat vyvinuté technologie takže je po těch letech aspoň okopírujem.

Petr prochaska
6. červen 2022, 19:15

No nevim nevim. V Číně na západě je poušť, kde skoro nikdo nebydlí, ale soláry tam mají výkon jako na Sahaře. Zhruba 2,2 x tolik než v ČR a výkyv mezi létem a zimou tam není příliš významný. Naproti tomu ve východní části, kde bydlí většina lidí, mají většinou zataženo a výkon solárních panelů zhruba jako u nás.

Takže v současnosti mají akorát problém v tom, že ještě nedokončili dálkové vedení ze západu na východ.

Jim jde především o peníze. Soláry se jim prostě na poušti vyplatí.

Milan Vaněček
7. červen 2022, 09:23

Zatímco Desertec v Severní Africe/Evropě zkrachoval na politické nestabilitě, v Číně úspěšně obdobná akce pokračuje, i v HVDC propojení (s pomocí Siemens) je Čína úspěšná,

vše buduje s velkým nasazením.

Ladislav Novák
7. červen 2022, 11:19

DESERTEC zkrachoval hlavně proto, že to byla čistá fantasmagorie zcela mimo technickou realitu/realizovatelnost. Takže hlavním cílem bylo nejspíš vyzobat od hloupých politiků státní dotace na projekt a pak rychle zmizet... :-)

Ladislav Novák
7. červen 2022, 11:27

Čína jako TOTALITNÍ KOMUNISTICKÝ STÁT má k ZELENÝM KOMUNISTŮM DE/EU/USA ideově blízko. Nesmíme se proto divit, že centrální plány KS Číny sahající do "slunečných zítřků" budou podobným TUNELem NA PENÍZE ze státního rozpočtu, jakým jsou Green Deal, Bilionový tunel OZE a jejich klony všude na světě.

No a že se v článku píše zjevně o INSTALOVANÉM VÝKONU, nikoliv o schopnosti dodávat el. výkon právě tehdy, když je třeba, to už samo o sobě dává tušit, že i čínské výsledky budou nejspíš žalostné...

hellokitty
7. červen 2022, 16:07

cina ma na konte tak stratove a zbytocne infrastrukturne projekty, ze nejake solarne panely su proti tomu kvapka v mori

Peter
7. červen 2022, 20:04

Laco pozri sa na FR 50 % reaktorov im nefunguje. FR by boli šťastný keby mali 12% prebytok.

+ 12% je určite lepšie ako - 50%. Čina kábel raz natiahne ale FR bude hľadať zváračov a iných technikov veľmi dlho . To bude nekonečný pribeh.

Michal
8. červen 2022, 08:07

Čína spotřebovává více uhlí než všechny ostatní země světa dohromady. Spotřeba uhlí v Číně rostla dokonce i v covidových letech 2020 a 2021. Při současném rostoucím trendu spotřeby se do konce desetiletí stane největším spotřebitelem ropy. Pravděpodobně přístí rok se díky rostoucímu trendu spotřeby stane druhým největším spotřebitelem zemního plynu. Kde vidíte tu bezemisní Čínu?

Rejpal
8. červen 2022, 00:13

Jak je vidět pak absence logického myšlení se šíří jako rakovina. OZE mají nahodilou výrobu , prostě nahodilou a celkově mizerné využití výkonu myslím tím FVE a VTE na pevnině. Pokud stavíte linku pak cena přenosu je přímo úměrná době plných ztrát. Rok má 8760 hodin a stavět linku ,který bude využitá jen 1/20 tj. 18 dní v roce prostě nemá ekonomický smysl takovou linku se stavět nevyplatí a o tom je právě to "plýtvání " Zatím se totiž nevyplatí ani tu energii akumulovat , jenže to se může změnit . Někde se rozvoj zdrojů předchází před rozvojem sítě , ale v každém případě stavět v případě Číny linky na stovky někdy i 1000 km na 100% výkonu OZE v oblasti je prostě nesmysl. Proto dokud nebude akumulace tak část energie se prostě nevyrobí. Ale jinak chápu upadající, západ, že kope do nejúspěšnější země na světě posledních 30 let. Ještě 15 let a Čína bude ekonomická supervelmoc HDP v paritě kupní síly bude větší než součet všech států OECD a další miliarda lidí bude mít Čínu jako hlavního spojence, protože na rozdíl od USA Čína dělá win-win dohody kdežto když máte za přítele USA pak už nepotřebujete nepřátele viz současná situace.

Ladislav Novák
8. červen 2022, 09:14

Koukám, že od proputinovské propagandy jste přešel k propagandě pročínské. A mimochodem, zcela mimo téma článku, který je o neefektivitě masívních čínských (státních) investic do fotovoltaiky. A taky ... v USA je (stále ještě) svoboda, o níž se Číňanům v komunistické totalitě jenom zdá ve snu...

Michal Mazgal
8. červen 2022, 18:43

Agentura Bloomberg to počítá špatně! Uvádí tak čtenáře a průmyslníky v omyl!!! Při výrobě energie z obnovitelných zdrojů se člověk musí řídit minimálním množstvím vyrobené energie a nehledět na přebytky. Prostě musí řešit, aby minimum vyrobené energie pokrylo jeho spotřebu. Proto je irelevantní kolik se vyrobí ve špičce!!!

Ladislav Novák
9. červen 2022, 12:40

Samozřejmě. Proto dotovaná výstavba Občasných Zdrojů Energie vyvolává nutnost výstavby záložních klasických elektráren a jejich provoz "naprázdno", aby bylo možno udržet rozvodnou soustavu bez výpadků způsobených vlastnostmi OZE. Tím se zvyšují náklady vynucené připojováním OZE do systému.

To nám ale aktivisté Greenpeace a spol. zamlčují nebo vymýšlejí neuskutečnitelné fantasmagorie. ... Dokud to jednou nepraskne a pravda vyjde (pozdě) najevo.

Milan Vaněček
8. červen 2022, 20:48

Uvědomte si prosím, jak jaderná energetika plýtvá energií, 2/3 vyrobeného tepla pouští do ovzduší místo aby jimi vytápěla domácnosti ve velkých městech.

To je pravý opak obyčejné kogenerace elektřina/teplo ve starých tepelných elektrárnách/teplárnách.

Neskutečné plýtvání dané nesmyslným zvyšováním výkonu (tepelného/elektrického) jaderných elektráren. A to ještě za palivo platí (kdežto FVE nic neplatí).

nikdo
14. červen 2022, 14:03

I současné jaderné elektrárny lze využít pro zásobovaní měst teplem stačí postavit teplovody například z Dukovan do Brna atd...

Běžně prodávané FV panely mají účinnost kolem 21% takže méně než 1/3 kterou dosahují jaderné elektrárny. FV panel tedy na teplo přemění téměř 79% energie která se nijak nevyužije když to vztáhnu k FVE které mají v Číně na poušti kde téměř nikdo nežije tak vlastně ohřívají okolní prostředí víc než kdyby tam byla pouze světlá poušť v podstatě zvyšují globální oteplování.

Ladislav Novák
9. červen 2022, 12:04

Naprostý Vaněčkův aktivistický blábol. Rozhodující je výrobní cena na 1 MWh, ne tepelné ztráty (v bezemisním režimu). Neskutečným plýtváním je naopak nesmyslná obří výstavba Občasných Zdrojů Energie, které jsou investičně náročnější než jádro. Za ten váš Bilionový tunel OZE zavedený Zák. 180/2005 Sb. Už jsme mohli mít postavených několik nových bezemisních JE s dobou života 3x delší než u OZE, a žádná fotovoltaika ani fofrníky nebylo třeba dotovat.

Inu, lidská blbost zvítězila i v "zelené" energetice.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se