Domů
Elektrárny v ČR
ČEZ chce dotaci z Modernizačního fondu na 24 solárních elektráren

ČEZ chce dotaci z Modernizačního fondu na 24 solárních elektráren

Energetická společnost ČEZ přihlásila do prvního kola přidělování dotací z Modernizačního fondu 24 fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu 233 megawattů. Získat by mohla až 1,6 miliardy korun. Rozhodnutí firma očekává během následujících tří až šesti měsíců, uvedla v aktualizované prezentaci pro investory. Napsal to dnes Ekonomický deník. ČEZ plánuje do roku 2030 vybudovat obnovitelné zdroje o výkonu šest gigawattů, převážně právě fotovoltaické elektrárny v ČR.

O dotace z Modernizačního fondu soutěží také další energetické podniky a větší šanci má podle serveru ten, kdo se spokojí s nižší dotací na jednotku výkonu. Dotace u projektů ČEZ se pohybuje okolo sedmi milionů korun na jeden megawatt instalovaného výkonu solárních panelů. Plánované projekty jsou podle ČEZ po celé České republice, konkrétní lokality zatím společnost neuvedla. Přihlášené projekty by chtěla postavit během následujících dvou let

ČEZ plánuje do roku 2025 pořídit 1500 megawattů nového výkonu ve fotovoltaických a větrných parcích, mezi lety 2025 a 2030 to má být dalších 4500 megawattů. Asi pětinu výkonu chce vybudovat na vlastních pozemcích, třeba v areálu bývalých dolů nebo v okolí uhelných elektráren. Pro zbylou část má vytipované lokality a vyjednává s obcemi a dalšími vlastníky pozemků.

O přidělení dotace z Modernizačního fondu rozhoduje Státní fond životního prostředí (SFŽP) spolu s ministerstvem životního prostředí. Mezi úspěšnými žadateli o dotace z fondu určené na fotovoltaické elektrárny zatím podle serveru převažují zemědělské podniky, první projekty už ale byly schváleny také velkým energetickým skupinám, třeba firmě E.ON Energie nebo PREměření. Modernizační fond financovaný z prodeje emisních povolenek má přispět k rychlejšímu odklonu od spalování uhlí a ke snížení emisí skleníkových plynů v EU.

Komentáře(9)
petr
3. prosinec 2021, 21:20

Proboha proč se tak nesmyslně vyhazují peníze za věci, které jen prohloubí energetickou krizi...

Neuvěřitelné, kam až ta zelená zabedněnost došla a to píši já jako bývalý učitel ekologie...

Hrůza...

Tomas Urbanek
3. prosinec 2021, 21:47

tak pro cez je to dnes nutnost. prihazovat biomasu v tepelkach a skupovat kogeneracky uz bruselu nestaci. a povolenky zdrazuji a zdrazuji.

to, ze to nakonec zaplatime my je uplne sumak. ale co, prezili jsme horsi veci, ne? vzdcky se to drive ci pozdeji zhrouti. jen ted mame namisto bolsevika brusel.

josef
3. prosinec 2021, 22:02

ČEZ to staví proto, že mu zakázali stavět cokoli jiného no tak prakticky nahradí uhlí solárními elektrárnami a plynem. ČEZ není odpovědný za to, že budou vysoké ceny el. energie v zimě, prostě oni dokáží s dotacemi postavit sluneční elektrárnu, která se jim vyplatí tak jí postaví, podle mě ale spláčí nad výdělkem, protože FV el si budou stavět firmy na střechách a majitelé nemovitostí přetoky těchto elektráren budou časem snižovat cenu el. energie na burze a pak bude těžké rentabilně prodávat elektřinu s komerčních FV elektráren, které nejsou primárně určené pro vlastní spotřebu. Jinak samozřejmě zelená ideologie není ekologie .....

pr
7. prosinec 2021, 14:03

ČEZ na trhu by si neškrtnul. Jemu nezbývá nic jiného než dotacemi a postavením na regulovaném trhu křížově financovat vlastní finanční neschopnost.

pr
7. prosinec 2021, 13:59

Děkujeme za další střípek do mozajky. Nicméně mne povzbudilo Vámi psané slovní spojení "bývalý učitel ekologie". Já jsem pro.

Matěj
4. prosinec 2021, 14:23

Dávat dotaci státní firmě... ? Taková malá domů

PETR
4. prosinec 2021, 15:05

V CR je mozne uplne vse,viz minula vlada ,kazdy tyten nejaky pru.er a nejen ta,aby bylo o cem vysilat.Jeste ze, se to vcas zamete,nebo to prekryje dalsi kauza.

energetik
6. prosinec 2021, 10:37

To nic není.

Nedávno vyhrála výběrové řízení na provoz kontaktních míst ČEZu státem dotovaná Česká pošta. Výběrové řízení byla samozřejmě jen fraška, protože konkurovat státem dotované firmě co má od státu vše jisté nemá význam. Takže od teď se budou možná dotace České Pošty přelévat až do ČEZu, nebo naopak?

Jinak Česká Pošta na to nemá lidi ani prostory, takže většina kontaktních míst zůstala beze změny a provozují je dále firmy co je provozovali dosud, jen se do toho penězovodu vecpala další firma co bez dotací neumí hospodařit.

pr
7. prosinec 2021, 14:10

Tak to je pecka, dík za info.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.