Druhá největší vodní elektrárna v Číně začala vyrábět elektřinu
Vodní elektrárna Paj-che-tchan na řece Jang-c’-ťiang v Číně začala dnes vyrábět elektřinu. Informovala o tom čínská státní televize CCTV. První dvě turbíny, každá o výkonu jeden gigawatt (GW), zahájí ostrý provoz po třídenní zkoušce. Projekt, který bude po elektrárně Tři soutěsky z hlediska instalovaného výkonu druhý největší v Číně, má být dokončen příští rok v červenci. Prezident Si Ťin-pching vyzdvihl technologickou vyspělost elektrárny, která bude mít celkem 16 turbín.
Přehrada leží na hranici mezi jihozápadními provinciemi Jün-nan a S‘-čchuan a postavila ji společnost China Three Gorges Corporation. Je součástí kaskády přehrad na horním toku řeky Jang-c‘-ťiang. Developer uvádí, že jde o jeden z největších a nejnáročnějších inženýrských projektů v Číně. Hráze vystupují do výšky 289 metrů a výstavba díla trvala čtyři roky.
Projekt je součástí národního programu výroby elektřiny a její dodávky do oblastí s vysokou spotřebou energie na východním pobřeží. Má také posílit kontrolu nad vodními toky v období silných letních povodní.
Elektrické vedení ultra vysokého napětí (UHV) elektrárnu spojí s provincií Ťiang-su. Začalo se budovat koncem loňského roku a spuštění se čeká příští rok. Na schválení Pekingu čeká i podobné propojení s východní provincií Če-ťiang.
Provincie ve východní a střední Číně s větším počtem obyvatel a rozvinutější ekonomikou se v obdobích nejvyšší poptávky potýkají s nedostatkem elektřiny. Kromě toho se regiony, které byly při výrobě elektřiny závislé na uhlí, snaží najít čisté zdroje energie.
Přehrazování řeky Jang-c‘-ťiang a jejích přítoků kritizují ochránci přírody. Nadměrné inženýrské úpravy toku podle nich zničily hlavní biotopy a poškodily přirozené záplavové oblasti.
Mohlo by vás zajímat:
Cina ma jednu novu chronicku chorobu v energetike, tazba kryptomien co spotrebovava extremne mnozstvo elektrickej energie a po celom svete predrazuje PC komponenty, hlavne graficke karty.
V cine sa tazi az 90% tejto hluposti, teda to je iba moj sukromny nazor, ze to je hlupost.
Nicméně Čína se už toho začala zbavovat, viz pokles BTC minulý týden.
V praxi to bohůmžel žádné CO2 neušetří, mineři se přesunou jinam.
www. reuters. com/technology/chinas-ban-forces-some-bitcoin-miners-flee-overseas-others-sell-out-2021-06-25/
To je pravda, bitcoin a aj ine kryptomeny maju za sebou korekcie ale momentalne odolava dalsiemu poklesu a spekulanti podporuju bycie nalady, aj ked vyvoj je neisty teraz lebo hranica medzi vzostupom alebo poklesom je velmi krehka, denna volatilita je niekedy aj 5-8% hore dole
Baihetan je krásné dílo ! Hráz byla postavena za pouhé 4 roky, byla při tom využita umělá inteligence, satelitní navigace a 4 G mobilní aplikace. 1 GW Francisovy turbíny jsou domácí čínský patent, jsou největší na světě a bude jich 16. Rotor této vodní turbíny má hmotnost 1.955 tun !! a točí se tempem 111 otáček za minutu. Tato elektrárna je velkým příspěvkem do budování OZE v Číně a o to cennějším, že její dodávky nekolísají v řádu minut či hodin podle toho jak fouká vítr nebo svítí Slunce. Před pár dny byla zcela dokončena a dosáhla plný výkon další čínská obří vodní elektrárna Wudongde o výkonu 10 200 MW.Hydroenergetika má tak v Číně nyní své "hody". Během pouhých 2 roků se v Číně zvedne výkon vodních elektráren díky uvedeným stavbám o 26 200 MW.
Souhlas, dílo je to veliké... Základní parametry přehrady Baihetan jsou k dočtení na wikipedii:
https://en.wikipedia.org/wiki/Baihetan_Dam
Výška hráze údajně 277 m, zadržuje asi 18 km^3 vody.
Na satelitní Google mapě je vidět rozestavěná - zkuste souřadnice "27.218611, 102.906111" . (Podle vyklenutí hlavní hráze soudím, že řeka teče od jihu k severu.) Vidím správně 3 obtokové tunely? Škoda že tam nelze "upustit paňáčka" StreetView.
Gigawattová turbína. Co to vlastně znamená... řekněme 250 m rozdíl hladin (25 barů), GigaJoule znamená při té výšce ustálenou sílu 4 MegaNewtony, to je 400 tun vody. Průtok turbínou 400 metrů krychlových za sekundu, na necelé dvě otáčky rotoru.
Přehrada jako celek bude po dokončení umět toto x16. Tzn. teoretický špičkový průtok všemi turbínami dohromady 6400 m^3 za sekundu. Při povodni v roce 2002 Labe v Ústí nad Labem kulminovalo na necelých 12 metrech při průtoku 4700 m^3/s.
Hmm. 111/min = 1.85 Hz... pokud mají v síti 50 Hz, tak má generátor "27 pólových nástavců"?
Ad 111 rpm
Predpokladám, že tam bude prevodovka pred generátorom, ale ak nie prosím vás opravte ma.
No a pokud vím plánuji v JV části Číny vybudovat přehrady s celkovou výrobou 300TWh el. energie. Datum dokončení ještě není známe , ale patrně to bude před rokem 2030. Jinak tady je vidět odkaz 3 soutěsek. Díky této stavbě se Čína naučila efektivně stavět obří přehrady a dnes se s nimi roztrhl pytel vždycky mě fascinuje jak environmentalisti před stavbou každé přehrady křičí , že to bude ekologická katastrofa a když se přehrada postaví a vznikne krásné jezero plné života místo původních strmých břehů řeky, tak už o nich neslyšíte, ale přesunou se k jiné přehradě , jak trapné.
Základem je, že opakem pravdy není lež, ale pravda jiná.
Ono ti ekologisti mají v něčem pravdu. Přehrada změní prostředí (i vyhubí) v řece.
Nicméně lidé si obvykle musí vybrat mezi svým životem a ostatními živočichy.
Lidé v zájmu přežití a rozmnožení vyhubili konkurenční druhy, (neandrtálce, později národy).
Lidé v rámci přežití a rozmnožení vyhubili mamuty, potom velmi snížili velkou zvěř, kterou nahradili svými stády, pak velmi snížili rostlinstvo a nahradili je poli a plantážemi.
No a tak jsme tady. Je to dobře nebo špatně.
Jestli tu věc stavíte jako "buď a nebo", tak byste se do toho neměl v první řadě vůbec montovat, protože tomu nerozumíte. Chytří lidi už dávno vymysleli, jak to obojí skloubit dohromady. To akorát bezohlední technokrati tomu nechtějí věnovat čas a úsilí.
"Památek" na podobný styl práce máme v Česku taky dost.
To je teda připomínka ... konkrétní výhrady inženýrské byste tam neměl, třeba k produkci GHG ve velkých nádržích?
Novák, slyšeli o derivačních elektrárnách?
Tak nějak.
Víš co mne třeba absolutně fascinuje na tom technokratickém přístupu? Absolutní neschopnost se odpoutat od etatismu a chuť řídit společnost jako Sim City. Stejně jako neschopnost vytvoření průniků mezi jednotlivými skupinami technokratů. Vem si třeba že třeba u Velkého Března neumí najít průnik výroba proudu a plavba, to samé v Děčíně. A nebo v Přelouči.
Že by se spolky technokratů zvládly podívat na problematiku ochrany zdrojů a ŽP jinak než kalkulačkou, na které ale chybí polovina tlačítek, se čekat snad nedá. To by jim pak muselo totiž vyjít že odvodnit krajinu, narovnat řeku, pak postavit přehradu a ve finále na uhelku napájenou čerpací stanici aby negovali negativní efekty předešlých kroků je moc drahé. Nebo minimálně signifikantně dražší než do toho moc nerýpat.
Carlos, jestli myslej, že Baihetan je derivační, tak sou vedle.
Představa, že by zelená lobby souhlasila na Dolním Labi s plavebním kanálem, mne rozesmála. A MVE je tam každému ukradená, leda snad kdyby k ní vznikl extra dotační investiční titul, o to by jistě rvačka nastala, ale viz výše.
Součet výkonů a výroby potenciálních nových nebo vylepšených MVE v ČR, i kdybyste stavěl v rezervacích a národních parcích, nestojí vlivem naší geografie v roční bilanci bohužel za řeč.
Máte tam pár menších bot.
Třeba docházelo ke křížení s neandrtálci, jak pak definovat vyhynutí? (nevíme jak velká byla populace neandrtálců, jak velká byla populace moderních lidí v té době) S národy je to složitější, znovu kdy máte národ vymřelý? Totální genocidy máte až později v moderní době. Totální genocida nedává evolučně smysl. Jednak tak nějak pokaždé válečníci pobrali ženy (moderní války jsou evolučně kontraproduktivní), jednak na tom území musel někdo pracovat a většinou útočí strana neměla dost lidí na to aby mohla provést totální vyhlazení a náhradu populace. Dokonce jsou teorie o genocidě elit, to se zlikvidovala vládnoucí vrstva a nahradila příchozí a toho za pluhem to moc netankovalo.
Co se týká stád, tak ta přicházejí, pokud se pamatuji, až po vyhubení stád divoké zvěře a pak moderní historie je už o něčem jiném. Pastevectví a chov dobytka je násobně náročnější než lovit pokud máte k dispozici početná divoká stáda.
Pravdu ale máte asi v rostlinách, nicméně "zahradničení" provozují i sloni ;)
Chytáte se vší a slovíček.
Ano k nějakému křížení s neandrtálci a denisovany došlo. Kolik žen ušetřili, když máme cca 2% DNA?
Kolik lidí zahubil čingischán? Mluví se o cca 50% populace. Myslíte, že v tom nebyly národy?
Co se týče zvěře, například jen celá uherská nížina byla plná divokých stád do cca 7 tisíciletí , které pak nahradil člověk svými koňmi a kravami.
Nyní v zájmu úrody se likvidují viry, bakterie, houby, plevele - obvykle chemicky. A bez toho by nás nebylo 10 miliard. Já netvrdím , že je to dobře. Je to prostě tak.
Víte snad co se děje se vzorkem, který je opakovaně mísen s jiným. Jak velká byla jejich populace, jak velký byl jejich areál výskytu a jak velký moderních lidí? Možná to je odhadnuté, možná ne, já to každopádně nevím, ale pokud od konce doby ledové před asi 12k lety docházelo k permanentním přílivům nové krve do Evropy, tak to prostě vymizí. Nezapomínejme také že kdybychom to vzali hodně zjednodušeně, tak je to s každým přílivem lidí co ji ještě neměli děleno dvěma.
Čingischán byl zvíře, nepopírám, ale to je událost tak výjimečná v lidské historii natolik se vymykající že nevím zda ji je možno brát. Budiž, pak ale pokud ji připustíme do těchto úvah, je třeba připustit i WWII.
7k př. Kr. je mimo můj zábor, ale mám trochu pochybnost že v té době bylo primární vyhubení velkých stád protože potřebovali místo pro svá stáda. Pravděpodobnější mi přijde spíš postupné vylovení na jídlo a postupná náhrada pastevectvím.
Co se týče současné produkce potravin, tak ta pořád trpí neefektivitou a nadvýrobou, jinak by nebylo třeba dotací, dále malým provázáním globálních trhů atd.Nicméně nebude asi trvat dlouho a značná část se začne přesouvat ke stabilnějším a výnosnějším formám produkce.
Odbočím trochu k jádru. Nezbývá mi, než opět - "smeknout před Rosatomem". Proč ? Kolik v zahraničí rozestavěl nových 1 GW reaktorů za prvních 6 měsíců roku ? Přátelé jsou to 4 kusy. 1 x Turecko Akuyu - 3 , 2 x Čína VVER- 1200 a právě dnes zahájil Rosatom stavbu 1 GW nového bloku v Indii = Kudankulam - 5. Tedy v tomto končícím půlroce Rosatom v průměru zahajoval stavbu nového reaktoru v zahraničí každých 6 týdnů !!! My jsme ho ovšem z tendru na Dukovany vyřadili ! Dle mého se nám to jenom vymstí.
Tohle je článek o Číně, tady máte lézt do zadku Číňanům. Loudile.
TO : Veselý
jestli je konstatování prostých holých číselných faktů a tedy také první místo na světě Číny i Ruska /u Číny v hydro a u Ruska v jádru/ - "lezením do zadku" , pak jste ovšem jenom duševní troska a politicky dobře zmanipulovaná figurka. Když třeba prohlásím o nějaké německé motorce BMW, že dokáže jezdit i 300 Km/hod., což je nejvíce v dané kategorii na světě, tak vlastně lezu do zadku Německu ?? Dle vašeho "pochroumaného mozečku" zcela jistě ano ! Konstatování holých nepopiratelných číselných faktů = "lezení do zadku" ?? Když někdo kdysi pochválil Zátopka za vítězství v maratonu na LOH, tak vlastně "lezl do zadku" komunistickému Československu ?? Cha, cha !
Dle hysterické reakce a množství sebeospravedlňování vidím, že jsem se trefil. není nic špatného napsat, že nějaká motorka je rychlá, nebo, že Zátopek vyhrál. Ale vaše oslavné tirády svědčí o něčem jiném.
No Rusové těží z rozumného vedenì. Po Fukušimě nepropadli bláznivé a hysterické protijadernosti. Nota bene řìzené a placené bláznivými a hysterickými miliardáři. A výsledek je tu. Odprůmyslnění Západu.
Odbornìci genderovýxh a deracizačních fakult válcují západní společnost. Prostě se nám planeta přepólovala. Blbost a otroctví už nevane z Kremlu.....
Rusko je země, která se pod vládou místní kleptokracie žene plnou parou do háje. Kdo může, zdrhá z té země do zahraničí a místní oligarchové posílají svoje děti pryč, aby vyrostli v cizině a tam zůstali. Je mi Rusů líto, jako jednotlivci jsou to fajn lidi.
TO : Veselý
Podívejte se také, kolik lidí odešlo třeba ze zemí EU a NATO v Pobaltí za posledních 20 let. Podstatně více jak z Ruska, stav obyvatel těchto zemí klesl o nějakých 20 %, v Rusku počet obyvatel zhruba stagnuje.. Podobně stát EU a NATO - Bulharsko = vylidňuje se. Do Ruska se naopak hrnou za prací lidé z Kavkazu a Střední Asie. Rusko je stát řízený mnohem lépe jak EU a USA. Jeho státní finance jsou v pořádku. V letech 2018 a 19 mělo Rusko rozpočtový přebytek, jeho devizové rezervy jsou tak velké, že už téměř pokryjí celý státní dluh + zahraniční zadlužení Ruska dohromady !! Neznám jiný stát /ani Čína/, který by měl tak "neprůstřelné státní finance". Hrubý státní dluh USA je 129 % HDP, to samé u Ruska = 17 % HDP. Blíže kolapsu finančního sytému jsou rozhodně USA ! Viz, to co se tam dělo r.2008.
Ono není těžké mít vyrovnaný rozpočet, když kašlete na lidi a kašlete na obludný infrastrukturní dluh:
Podobně špatně jako Rusko na tom byly v roce 1990 Pobaltské státy. Jenže tam se 30 let tvrdě makalo a dnes se mohou hrdě řadit mezi civilizované země, to samé v Bulharsku. Oni mají alespoň šanci, že jim lidi přestanou odcházet a budou se i vracet.
Mezitím všichni odešli do těch "úpadkových" a bohatých západních zemí, kde jak prohlásil jeden můj bývalý student po ročním Erasmu v Německu: "Už vím, jak by měl stát a celá společnost správně fungovat."
Když už chcete trollit, tak si v tom Petrohradě přepněte klávesnici a pořiďte si pořádný slovník.
Když už chcete trollit, tak si v tom Petrohradě přehoďte klávesnici a pořiďte si pořádný slovník.
A Vaněček s OZE tunelem nikde. Nějak se eurosojuzu a usasojuzu nedostává ee. Čím to?
Moc mraků, málo větru, hořlavé baterky nikdo nechce?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se