Domů
Elektřina
Produkce elektřiny ze slunce v EU byla v červnu a červenci rekordní

Produkce elektřiny ze slunce v EU byla v červnu a červenci rekordní

Dodávky elektřiny vyrobené ze slunce vzrostly v Evropské unii v červnu a v červenci na rekordní maximum a na celkové výrobě elektřiny se solární elektrárny podílely deseti procenty. Stále však zaostávají za dodávkami elektřiny z uhelných elektráren. Vyplývá to ze zprávy nezávislého klimatického institutu Ember.

Celkem 27 zemí unie vyrobilo v červnu a červenci ze solárních panelů téměř 39 terawatthodin (TWh) elektřiny. To bylo o 10,9 TWh více než v roce 2018. Nový rekord zaznamenalo také osm zemí EU – Estonsko, Německo, Maďarsko, Litva, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko a Španělsko. V sedmi zemích EU pak měla v červnu a červenci solární elektřina na celkové výrobě elektřiny podíl více než deset procent, nejvíce to bylo v Nizozemsku, a to 17 procent. Největšími producenty v EU pak byly Německo, Španělsko a Itálie.

Celková výroba ze solárních panelů však zaostává za dodávkami elektřiny z uhlí, která měla v červnu a červenci na celkové produkci elektřiny podíl 14 procent. V Maďarsku v letních měsících poprvé překonala výroba elektřiny ze slunce výrobu z uhlí. Loni se tento milník podařilo překonat Řecku a Portugalsku a před několika lety také Nizozemsku, Itálii, Francii, Španělsku, Rakousku a Belgii.

Ilustrační foto

V Maďarsku se letos v červnu a červenci podíl produkce solární elektřiny zvýšil čtyřnásobně ve srovnání se stejnými měsíci roku 2018. V Nizozemsku a Španělsku se zdvojnásobil. V Estonsku podíl vyskočil z téměř nuly na deset procent a v Polsku rovněž z téměř nuly na pět procent.

Evropská komise v rámci balíčku klimatických politik stanovila prozatímní cíl, aby EU do roku 2030 zvýšila podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě na 40 procent z téměř 20 procent v roce 2019. Do obnovitelných zdrojů patří výroba ze slunce, větru a biomasy.

Dodávky elektřiny ze slunce v EU v letech 2019 a 2020 rostly v průměru o 14 TWh ročně. Letos by měl být tento růst stejný. Pokud však chce EU splnit klimatické cíle měl by se růst produkce zdvojnásobit na 30 TWh, napsala agentura Reuters.

Komentáře

(21)

Ondřej

18. srpen 2021, 12:02

To cena elektřiny taky.

blaha.p

18. srpen 2021, 12:27

za raketový růst cen, jednoznačně může příliš vysoký počet uhelných a plynových elektráren a příliš nízký počet FVE a VTE.

Jiří

18. srpen 2021, 13:51

A já naiva si myslel, že za růst cen mohou pražští a bruselští papaláši se svými výpalnými pro OZE na každé faktuře za elektřinu a zdražovanými emisními povolenkami.

blaha.p

18. srpen 2021, 16:22

Jiříku, Jiříku, dotace do OZE se nijak nezměnily, a tak z logiky to muselo být něco jiného, co způsobilo růst cen, že? A co pak to asi bylo a stále je? Ano správně obrovský růst cen uhlí a plynu + povolenek. Jen poznámka pro místní laiky, i kdyby emisní povolenky nebyly, tak by EE stejně prudce zdražilo.

Josef

18. srpen 2021, 16:36

způsobila to cena povolenky, díky akci bruselských papalášů, pochopí to asi každý, komu to trochu myslí, což jak je vidět není Váš případ.

blaha.p

19. srpen 2021, 07:43

Josefe,

hlavní vliv na růst cen EE má zcela jednoznačně zvýšení cen komodit = uhlí a plynu (zdražily o 100%). Jen připomínám, že cena sluneční a větrné energie = 0,-Kč

Milan

19. srpen 2021, 12:08

...cena sluneční a větrné energie = 0,-Kč

To je teda blábol. Takže až budeme mít 100% OZE, tak bude ee zadarmo?

Jirka94535

18. srpen 2021, 14:00

Pane Bláha. Můžete popsat, jaký by byl vývoj ceny a zajištění dodávek el. 365/24 v případě, že by všechny uhelné a plynové elektrárny byly nahrazeny FVE a VTE o stejném nebo i dvojnásobném výkonu? Děkuji.

blaha.p

18. srpen 2021, 16:17

Jirka94535, při současných technologiích nelze nahradit uhelky a plynovky ze 100% VTE a FVE, to ví snad každý. Ale lze se dostat k 50%. Bohužel v EU je to zatím pouze 20% podílu FVE a VTE (fosil má cca 40%) a s tohoto důvodu roste cena EE je to kombinace růstu ceny uhlí a plynu (těžko předvídatelné) a emisních povolenek (všichni dopředu věděli, že ta cena poroste, kolem roku 2030 by měla dosáhnout minimálně 100 €/t CO2 (např. v Kanadě se cena zvyšuje automaticky každý rok a v roce 2030 bude činit 170 CAD = cca 120 €). Myslím že aktuální cena 57 €/t CO2 je tak akorát, tzn. že každý rok by se cena měla zvyšovat o cca 7 €/t CO2. Tak doufám, že to pochopila i nová uhelná komise, že jejich předpokládaná cena 30 €/t CO2 v roce 2030 je dost úlet.

miro novak

18. srpen 2021, 20:18

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Blaha, ty si este mudrejsi clovek, nez sme dufali
.

Omega

18. srpen 2021, 14:14

Takový blábol.

Za raketový růst cen může extrémní zdanění uhelných a plynových elektráren. Jako druhý faktor je vysoká cena VTE a FVE, takže se staví pomalu (holt nezaplatíte dotaci, tak se nebude stavět). A jako třetí faktor je příliš málo uhelných a plynových elektráren, takže nemají konkurenci a mohou mít libovolnou cenu.

Milan

19. srpen 2021, 12:11

Přesně tak, pan Blaha žije asi v jiném vesmíru.

T

18. srpen 2021, 12:44

To je uplne jedno,jako s PHM,ropa slevnuje a PHM je skoro na maximu.Nez doprodaji,tak se to tahne ,ale zrazi okamzite.

Milan Vaněček

18. srpen 2021, 15:01

I když výroba z FVE byla rekordní, mohla by být ještě několikanásobně vyšší.

Výrobní kapacity fotovoltaických panelů exponenciálně rostou, roste i účinnost panelů, každý další rok bude v EU i celosvětově opět rekordní.

To je snad jediná jistota v energetice (spolu s růstem výroby z VtE).

miro novak

18. srpen 2021, 20:21

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

vanecek, blaha, mudry a este mudrejsi. Alebo naopak? blaha a az potom vanecek?
.

Josef

19. srpen 2021, 01:31

Jo mohla jenže v zimě při inverzi, která může trvat 3 týdny nedávají FV panely nic a ve zbytku zimního období je no zlomek letní výroby, přitom spotřeba energie je v zimě velmi vysoká a dále poroste. Takové zdroje v praxi znamenají jen spotřebu plynu a jiných fosilních paliv kdežto jádro fosilní paliva nepotřebuje, protože funguje nezávisle na počasí..... ať se Vám to líbí nebo ne pak FV panely jsou pro země jako ČR přítěží, protože pouze zhoršují ekonomiku jaderných elektráren v létě a protože cena vyrobené energie z jádra je o odpisech tak se zvýší to znamená ,že si tu elektřinu zaplatíte 2x jednou z FV panelů a podruhé z jádra protože se nevyrobila z tohoto pohledu je mix jádro + FV panely nesmyslný.

Milan Vaněček

19. srpen 2021, 11:34

Ano pane Josef, FVE skutečně zhoršují ekonomiku JE v létě, jak píšete. Ve skutečnosti ekonomiku nových JE zcela zničí mezi jarní a podzimní rovnodennosti.

A podobně větrně elektrárny v našem regionu zničí ekonomiku JE mezi podzimní a jarní rovnodenností.

To je realita našeho energetického regionu (Německo, Dánsko, Polsko, Slovensko, ČR a Rakousko). Proto nové JE mohou být jen ztrátové ve svém celoročním provozu.

Pepik

20. srpen 2021, 11:45

Letmo jsem koukl na data na www. ceps.cz a zdá se, že jim to ničení nějak nejde, ani FVE, ani VtE. Že by to bylo tím, že se blíží slunovrat, a ony se neohou dohodnout, kdo má ničit? A Němci a Rakušané se v tomto týdnu, jak se jeví z grafů, po nocích a většinou i přes den nechají dotovat elektřinou od nás a Poláků.

hellokitty

18. srpen 2021, 16:32

Vojaci za 2. svetovej: musime s nasadenim vlastnych zivotov 6 rokov bojovat, aby sa nase deti mali lepsie

Cesi dnes: buuu, je draha elektrina, neostanu mi peniaze na dovolenku v Chorvatsku, cim sa budem chvalit kolegom v praci?

T

18. srpen 2021, 18:33

Hellokity,setrim na elektromobil za 550 000+ pojisteni a zimni kola...

hellokitty

19. srpen 2021, 12:42

odporucam najprv nasetrit na stresnu FVE, s rastom cien elektriny sa vyplati viac a viac a az potom riesit auto, to prve je investicia, to druhe je spotreba

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.