Svaz moderní energetiky představil plán Nová energie Česka
Svaz moderní energetiky dnes na mezinárodní konferenci v Praze představil plán Nová energie Česka . Cílem je prosadit podmínky pro růst obnovitelných zdrojů, snižování energetické náročnosti budov nebo podpora elektromobility. Plán by měl také připravit podmínky pro nástup inovativních řešení v digitalizaci či pro podporu start-upů, které nabídnou nástroje pro chytré domácnosti, města a firmy, uvedl svaz.
„Česko potřebuje sebevědomý plán, který nám zajistí postupnou nezávislost na spalování fosilních paliv. Právě moderní energetika je klíčem k čisté, dostupné a levné energii. Během příští dekády může podíl zelené složky elektřiny vyrůst na celou jednu čtvrtinu, a to díky produkci nových solárních panelů, větrných turbín, kotlů na biomasu nebo bioplynových stanic,“ řekl programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.
Svaz tvrdí, že Česko v připravenosti na proměnu energetiky zaostává za vyspělými státy. Upozornil, že ve srovnání Světového ekonomického fóra se umístilo až za Slovenskem, Rumunskem nebo pobaltskými státy, a je na úrovni Arménie a Thajska.
„Stát připravil velmi dobrou Inovační strategii ČR k roku 2030 a nová energetika může být její integrální součástí. Nová energie Česka je podaná ruka vládě ze strany průmyslu moderní energetiky,“ dodal Sedlák.
Plán má podobu charty se čtyřmi základními pilíři – dostat Česko mezi lídry v inovacích, zvýšit do roku 2030 podíl spotřebované energie z obnovitelných zdrojů v ČR ze současných 13 alespoň na 25 procent, zvýšení nezávislosti na běžné energetické sítí a nastartování čisté dopravy elektromobily.
Mimo jiné také požaduje po vládě zřídit post vládního zmocněnce pro rozvoj moderní energetiky, který bude koordinovat postupný konec fosilní energetiky. K cílům kampaně se bude moci přihlásit kdokoliv, včetně veřejnosti.
„Moderní energetická řešení přinesou do českých měst a obcí zdravý vzduch. Podniky pak mohou využít energetické úspory a místní čisté zdroje energie ke zvýšení své konkurenceschopnosti,“ doplnil výkonný ředitel svazu Tomáš Buzrla.
Svaz moderní energetiky vznikl v loňském roce. Chce do české debaty o energetice přinášet evropské impulsy, které povedou k zajištění přední pozice ve vývoji a výrobě progresivních technologií.
Cílem je zajistit pro český energetický průmysl a vývojová pracoviště takové podmínky, které z ČR udělají ́tygra ́ v oblasti inovativních řešení pro 21. století.
Členy svazu jsou například Aliance pro energetickou soběstačnost, Asociace pro akumulaci a baterie AKU-BAT CZ, Spolek pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla COGEN Czech, Česká technologická platforma pro Smart Grid, Solární asociace, Česká fotovoltaická asociace nebo Unie zaměstnavatelských svazů ČR.
Mohlo by vás zajímat:
O podpoře obnovitelných zdrojů ať mi nikdo nic neříká. Moji předci provozovali malý starý mlýn více než deset generací. Tedy již v době kdy vodní díla nebyla ani evidována. Poslední provozovatel byl můj děda. Vzhledem k havarijnímu stavu (Zatápěl se sklep a kotelna.) jsem musel obnovit průtočnost starého vodního díla nejen na mém pozemku ale i na LČR . Nevím jak k tomu vodnímu toku přišli když v dobách provozu mlýna ještě neexistovala ani ČR. A vyměnit ve sklepení vodní kolo za turbínu je taková byrokratická zátěž že jsem to po devíti letech vzdal. A to měl být jen chvilkový ostrovní provoz a žádné dotace jsem nechtěl. A úplatky nikomu dávat na prodělečnou ekologickou činnost nebudu.
Celý "plán" je zatím jen propagační plakát, aspoň ho měl někdo zasvěcený přečíst aby tam nebyly chyby.
Ale co je potřeba: udělat moderní variantu ASEKu (aktuální státní energetické koncepce). Zainteresovat do toho pracoviště ČVUT Praha a VUT Brno.
Předložit ho neomezené diskusi a oponentuře. Udělat cenový rozbor založený na současných cenách v EU a na jejich očekávaném vývoji. Na vládní úrovni se rozhodnout zda budeme podporovat staré technologie těžkého průmyslu nebo se orientujeme na hi tech.
a vyjde jádro ... :)
Možná, protože RVHP soudruzi a těžký průmysl mají v ČR pořád velký vliv.
Jo, protože se to v ČR tradičně vyrábí a jsme v tom jedni z nejlepších na světě.
Zato ta moderní energetika chce nakupovat maximálně za dotace ze zahraničí z Německa větrníky a elektroauta, a z Asie baterky a soláry.
Náklady na změnu jsou značné, a přitom jak ukazují nové plány už i Polska, náš tradiční už výrobně rozvinutý průmysl jádra a vodních elektráren má stejně tak zajištěnou budocnost mnoha zakázek, a dokonce u daleko bližších odběratelů.
Kdežto soláry a baterky si bude chtít vyrábět po Číně a USA nejen pro sebe Indie, ale později určitě taky bohatá Arábie a možná i Afrika, kde tím můžou postupně století zastavovat celý kontinent.
Bejvávalo, to jste Petře zaspal minimálně 30 let, svět už je dávno někde jinde. Lidé už mají takové bezdrátové "pazourky" kterými vzájemně komunikují. Poldi stále draží a nikdo ji nechce, Mittal se toho chce také zbavit dokud to ještě jde a Světlíkovi Vítkovice bych po ostudě s elektrárnou v Turecku raději ani nevzpomínal.
A všichni co se pokoušeli ty nejmodernjěší bezdrátové "pazourky" v Evropě vyrábět tak i přez dotace už dávno zkrachovali, zatímco my stavíme vodní elektrárny už i v Turecku a Gruzii, můžeme začít předělávat na přečerpávací naši Vltavskou kaskádu, a po modernizaci našich a slovenských jaderek se pustit do výstavby nové generace u nás a pomoct v Maďarsku, Finsku možná i Polsku.
Francie, USA nebo Británie do RVHP podle této definice patří taky?
Martine to jsou přece jaderné velmoci s jadernými zbraněmi. Do toho pokračujícího RVHP patří ČR, Slovensko, Rumunsko, Bulharsko, Maďarsko ..... ti všichni jsou vycvičeni na jádro, ale jaderné zbraně nemají.
To snad každý ví ....
Sedlák, to je takový Jiří Drahoš obnovitelných zdrojů energie. Umí akorát blbě žvanit.
To je zas nějaká nová lobo asociace...
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se