Domů
Elektrárny v Evropě
Zemkova Z-Group spustila v Maďarsku soláry za 100 milionů korun

Zemkova Z-Group spustila v Maďarsku soláry za 100 milionů korun

Skupina Z-Group podnikatele Zdeňka Zemka se sídlem ve Zlíně spustila v Maďarsku osm menších solárních elektráren v hodnotě přes 100 milionů korun. Elektřinu začaly dodávat do sítě tento měsíc. Společnost o tom dnes informovala ČTK. Ve výstavbě nových fotovoltaických zdrojů v Maďarsku chce firma pokračovat.

Výkon nově spuštěných elektráren poblíž Budapešti je podle firmy 5,2 megawattu (MW). „Maďarsko, na rozdíl od Česka, zvolilo kontrolovaný rozvoj solární energetiky. Podpora fotovoltaiky je z jeho strany nastavena rozumně a smysluplně,“ uvedl Zemek.

„Nyní jsme tam na výkupní ceně 2,50 koruny za kilowatthodinu a vyplatí se to. Stále je to velmi dobrá výkupní cena. Zajímavé je, že je to dokonce výhodnější a ziskovější než v Česku v roce 2010, kdy byla výkupní cena 12,50 korun,“ podotkl Zemek.

Společnost chce v investicích na maďarském trhu pokračovat. Určitou překážku, vedle jazykové bariéry, podle ní představuje přeprodávání licencí k provozu solárních elektráren. Ty totiž skupují spekulanti, kteří je s přirážkou přeprodávají, uvedla Z-Group. Firma proto podmiňuje další investice nákupem licencí přímo od regulačního úřadu, v budoucnu se mají nabízet formou aukcí.

Z-Group v minulosti postavila a provozuje dvě solární elektrárny na Ukrajině o výkonu pět MW. Firma postavila i čtyři pětimegawattové zdroje v Bulharsku, podle Zemka je ale musela prodat, aby uhradila úvěry na zmařené investice do českých elektráren Saša-Sun a Zdeněk-Sun na Chomutovsku.

Jednatelé těchto elektráren, Zemkovi synové Alexandr a Zdeněk, podle dřívějších rozhodnutí soudů dostali licence na základě nepravdivých revizních zpráv. Současně tak získali právo na výhodnou výkupní cenu za solární elektřinu dodanou do veřejné sítě, která v ČR platila pro elektrárny zprovozněné a řádně licencované do konce roku 2010. Zemkové v minulosti pochybení popírali. Soudy jim uložily šest let a devět měsíců vězení. V kauze bude ještě rozhodovat Ústavní soud, na který se aktéři případu obrátili.

V Česku instalovaný výkon solárních elektráren od roku 2012 stagnuje nebo mírně roste. Podle Energetického regulačního úřadu bylo na konci prvního pololetí v ČR instalováno asi 2030 MW zdrojů, které energii ze slunce vyrábí. Při takzvaném solárním boomu na přelomu desetiletí se instalovaný objem solárních elektráren v ČR zvýšil za rok víc než čtyřnásobně, z 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010.

Podle Zemka se z dotací na solární byznys v ČR stal „hon na čarodějnice“. „Stát vydá na obnovitelné zdroje příští rok nesmyslně 27 miliard korun. Tyto peníze tečou do distribučních firem a odtud jejich dodavatelům. Provozovatelům fotovoltaických elektráren se prakticky nedostanou,“ uvedl podnikatel. „Solární daní stát odčerpal předpokládaný zisk investorům, kterých je přes 8500,“ dodal.

Skupina Z-Group v Česku vedle solárních elektráren podniká také v ocelářství, lázeňství či v autobusové dopravě. Tržby skupiny tvořící přes 30 firem přesahují devět miliard Kč.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se