Domů
Obnovitelné zdroje
BNEF: Pečlivě nastavená opatření mohou odemknout obrovský potenciál střešních solárních elektráren
Zdroj: IKEA

BNEF: Pečlivě nastavená opatření mohou odemknout obrovský potenciál střešních solárních elektráren

Solární elektrárny umístěné na objektech zákazníků z řad domácností a podniků jsou podle výzkumníků z BloombergNEF (BNEF) obrovskou a prozatím téměř nevyužitou příležitostí. Podle nedávno zveřejněného reportu by do roku 2050 mohlo vlastní solární elektrárnu využívat 167 milionů domácností a 23 milionů podniků. 

Report "Realizing the Potential of Customer-Sited Solar" z dílny BNEF uvádí, že díky rychle klesajícím nákladům na pořízení solárních elektráren jsou tyto zdroje na některých trzích již nyní ekonomicky efektivní.

„Například v Austrálii je od roku 2013 doba návratnosti pro domácnosti velmi příznivá, když nečiní ani 10 let. Výsledkem je široké přijetí této technologie a pouze v roce 2020 instalace 2,5 GW rezidenčních solárních elektráren,“ uvedl BNEF.

Zkušenosti přitom podle BNEF ukazují, že přijetí solárních elektráren probíhá zejména v zemích, kde dávají ekonomicky smysl a domácnosti a podniky do nich následně investují. V regionech, kde ekonomika těchto projektů prozatím nedosahuje příznivých hodnot, je důležité nastavení podpůrných opatření, která urychlí rozvoj těchto zdrojů.

„Jedním z takových případů je Francie, kde stávající opatření zajišťují rezidenčním solárním zdrojům vnitřní výnosové procento kolem 18,5 % (dobu návratnosti 5 let) a komerční instalace mohou dosáhnout IRR ve výši 10,4 % (doba návratnosti 9 let). Tato opatření podpořila postupný růst až na zhruba 500 MW nových instalací v roce 2020,“ dodal BNEF.

BNEF zároveň upozorňuje na potřebu pečlivého nastavování podpůrných opatření, která by měla respektovat očekávaný pokles cen této technologie a neměla by tak vést k neudržitelnému boomu.

Celkově by podle BNEF mohl při pečlivě nastavených opatřeních celkový instalovaný výkon solárních elektráren umístěných u zákazníků dosáhnout až 2,2 TW do roku 2050, což by znamenalo zhruba osminásobek ve srovnání se současnými 270 GW.

Potřebujete být v obraze ohledně obnovitelných zdrojů?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti obnovitelných zdrojů a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Huawei finišuje největší střešní solární elektrárnu na světě, v energetice roste i v Česku
28. září 2022, 18:00
Místo plynových kotlů solární panely a tepelná čerpadla. Developeři upravují bytové projekty
28. září 2022, 04:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Milan Vaněček
17. září 2021, 20:02

Potenciál je obrovský, opravdu obrovský, stačí jen spočítat plochu vhodných střech.

Ale v dotacích to není, ty ve skutečnosti brzdí snižování cen.

Je to v tom zda ten který stát chce opravdu podpořit čistou, zcela ekologickou výrobu distribuované elektřiny ve své zemi či ne. Způsobů je mnoho, jak to udělat.

Josef
17. září 2021, 21:48

Ano potenciál je obrovský stačí zdražit energie a je to. Stejně jako elektromobilita stačí když nejlacinější auta nebudou stát 200 000 , ale 600 000 a elektromobily budou v prodejích dominovat. Je to skutečně cesta po které chceme jít ? Jinak pokud mají být FV el. u nás výhodné je třeba změnit legislativu síť musí majitelům za rozumnou úplatu akumulovat energii a zrušit by se mělo i měření po fázích protože to zdražuje pořízení elektrárny a as. střídač má vyšší vlastní spotřebu. A dále pak je třeba zrušit všechny dotace ať si to každý za své pořídí a ne že mu to budu platit já.

petr
17. září 2021, 22:08

Pane Josefe, napsal jste to velmi dobře, možná je ještě nutné dodat, že spotřební daň na kapalná paliva musí vzrůst o více jak 200 % a pak všichni rádi pojedeme na elektřinu v autech při ceně silové elektřiny cca 5 Kč/kWh...

Kdyby nebyly nesmyslné dotace do OZE, tak nyní není silovka za cca 90 - 200 euro, ale asi za třetinu, ale s tím asi nic nyní nikdo neudělá...

Jen se musíme modlit, aby nebyla studená zima, pak jsme tam na čem sedíme...

Milan Vaněček
18. září 2021, 00:27

to už není diskuse, to nemá smysl

jozka
18. září 2021, 19:59

Mate pomerne zajimavou predstavu o diskusi.

pr
18. září 2021, 11:09

".... Kdyby nebyly nesmyslné dotace do OZE, tak nyní není silovka za cca 90 - 200 euro, ale asi za třetinu, ale s tím asi nic nyní nikdo neudělá..."

Mechanismus byste nevysvětlil? Zatím je to jen spekulace.

Jozef
19. září 2021, 01:02

Neverím,že môže byť niekto taký hlupák, to si naozaj myslíte,že bude aj potom keď budú len el.auta el.energia taká lacná,zderu vás z kože cenami a urobíte potom tak veľké H o

Vaša tuposti nemá hraníc

hellokitty
18. září 2021, 10:21

kde zozeniem nove auto za 200000? vopred dakujem za tip

pr
18. září 2021, 11:19

Statisticky jste si pravděpodobně nikdy takové nekoupil, takže stačí se držet svých dosavadních zvyků a přebírat už provozované. Ceny jsou příznivé a návratnost investice do elektromobilu je v horizontu pěti let.

Stejně jako Váš postoj zde mne baví postoj pokladních a uklizečů ze supermarketu házících do urny volební lístek pravice ve vidině toho, že tito jsou ti praví, kteří zastupují opravdové zájmy zaměstnanců.

Pořád nás neopustila křesťanská víra, že patříme jinam než opravdu jsme a tak posilujeme postavení těch kteří mají protichůdné zájmy a rozšiřující se propast na druhý břeh ignorujeme.

Neboli - nová auta nechte pro ty, kteří nám jejich ojížděním dramaticky snižují cenu.

jozka
18. září 2021, 19:58

Prave ze uz nikde.

Jiří Šíma
20. září 2021, 04:38

"Potenciál je obrovský, stačí spočítat plochu volných střech."

To je fakt, ale jak mi vysvětlíte, že ty miliardy EUR utracené na podporu bezemisní energetiky za ty roky zatím vedly jen k tomuto hubenému výsledku?

"Podíváme-li se z jakých zdrojů pochází oněch 26 % spotřeby nízkouhlíkových energií, je situace následující:

jaderná energie 37.5 %

vodní energie 25.5 %

energie větru 18.6 %

sluneční energie 6.2 %

ostatní obnovitelné zdroje 12.2 %"

Kolik bilionů nás to bude stát než bezemisní energetika nahradí tu emisní?

Jan Veselý
20. září 2021, 06:54

Hubenému výsledku? Nenechte se vysmát. Výsledkem jsou dvě vyzkoušené technologie, u kterých došlo k tak obrovskému poklesu ceny, že jsou to dnes nejlevnější zdroje nové elektřiny jaké kdy byly, další pokles ceny je zaručený a celý svět je staví v obrovských množstvích.

Ty investované miliardy EUR odemkly celému světu obrovský potenciál levné a nevyčerpatelné a čisté energie.

Vít Štěpnička
18. září 2021, 09:10

U nás raději za 180mld.za emisní povolenky podpoříme pár uhlobaronů a ČEZ, místo abychom podpořili instalace na střechách rd a firem. Tyto sníží emise v místě umístění tedy ve městech a obcích. Není třeba řešit opatření k ochraně sítě při výpadcich velkých solárních parků. Výrobu dobře navržené střešní FVE dokáže domácnost nebo firma spotřebovat sama bez zatěžování sítě. Ještě bych se přimlouval, aby se nepodporovali pouze stavebnice FVE od pár firem. Tyto jsou navrženy jako univerzální a nerespektují podmínky v místě instalace a požadavky provozovatele.

Marek Kuchejda
18. září 2021, 11:07

Pečlivě nastavená opatření. To se mí líbí. Proč to neřeknou na rovinu. Správně by to mělo znít: Je nutno nastavit taková opatření, aby cena silové elektřiny byla nejméně 200€ za MWh. Při takové ceně a vhodné dotaci je už možno odemknout obrovský potenciál malých střešních instalací na RD.

pr
18. září 2021, 11:31

Omyl, to co navrhujete by jen zopakovalo nešvary solárního bůmu 2009-2010. Tím, že dosavadní nečinností od roku 2013 byly (především legislativně) nevhodné podmínky pro rozvoj individuálních instalací se zhustily potřeby do doby kdy není nic. Už ani T-šrouby. Což paradoxně šroubuje cenu nahoru. Zase jako praví Češi jdeme ode zdi ke zdi a především plníme zbytečně vrchovatě kapsy těch, kteří námi manipulují ve jménu svých zisků.

Např. příklad ceny mobilních dat v ČR je mi dodnes záhadou.

Marek Kuchejda
18. září 2021, 13:11

Já nic nenavrhuji, já jen konstatuji skutečnost, ve které se teď v tuto dobu nacházíme a budeme se ještě dlouho nacházet. Za to že jsme teď v takovém srabu můžeme jen proto, že žijeme v omylu a nejsme si tento omyl přiznat. Omyl je to, že jsme rozsekali celek na detaily a přes ty detaily nevidíme celek. V naších myslích operujeme idealisticky v daleké budoucnosti a nepřipouštíme si přítomnost nebo blízkou budoucnost. Tím, že se radikálně mění přítomnost, tak se i radikálně mění možná budoucnost. Cestu do budoucnosti, kterou jsme definovali před rokem už dnes neplatí. Podívejte se na politiky, jak lžou, překrucují pravdu a zříkají se veškeré odpovědnosti vůči budoucnosti. Oni se už naučili žít ve svých lžích. Oni žijí ve své odtržené falešné realitě, kterou pak nabízí masám. Jenže energetika je o fyzice a tady už nelze fyzikální zákony obelstít nějakým politickým slibem či korektností. Za to všechno budeme jako společnost tvrdě platit.

Bude těžké si přiznat, že dříve, než nastane kritický nedostatek fosilních paliv, tak spíše nastane kritický nedostatek dnes běžných surovin. Stavba čehokoliv se bude radikálně prodražovat. Bude se muset radikálně snižovat materiálová náročnost při stavbě čehokoliv. V energetice pak bude platit, že vyhrají zdroje, které dovedou na jednotku energie spotřebovat co nejméně surovin. Všichni víme kam budeme muset směřovat. Větrník, kterého čeká každých 25 let kompletní demolice včetně fundamentu to určitě nebude.

pr
18. září 2021, 14:59

Asi jsme vystudovali základní školu (český jazyk) každý v jinak hovořící zemi. Není-li ve větě cituji: ".... Správně by to mělo znít: Je nutno ...." obsažen návrh, tak bych se Vám omluvil. Ale jsem přesvědčen že omluvy není zapotřebí, neb já tam ten návrh vidím.

A už to sebevědomí označovat Váš vlastní návrh za konstatování skutečnosti, to je silné kafe.

Ale souhlasím s Vámi, že dnes se binárním lidem stalo vlastní, že vysekávat z celku umí to co se jim do argumentace hodí bez ohledu na opravdovou analýzu problému a zpětně smysluplné syntézy návrhu řešení.

Tomáš Landovský
18. září 2021, 17:54

Problém je i v legislativě. Dnes není prakticky možné si FVE pořídit do společenství vlastníků jednotek a vyrobenou elektřinu tam spotřebovat, protože na odběrném místě, kam elektřinu dodá FVE jí distributor vykoupí za pakatel a vlastníci jednotek jí koupí za běžnou cenu. To podle mě limituje masivnější využití střech ve městech.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se