Domů
Elektřina
V bývalém americkém dole se plánuje 240MW přečerpávací elektrárna

V bývalém americkém dole se plánuje 240MW přečerpávací elektrárna

Americká inženýrská skupina Albany Engineering Corp. podala přihlášku k federálnímu regulačnímu úřadu ohledně projektu přečerpávací elektrárny s instalovaným výkonem 240 MW. Firma chce k vybudování elektrárny využít starý důl na železnou rudu ve státě New York

Potenciál dolu skupina hodlá využít ke zbudování uzavřeného okruhu, s jehož pomocí bude přečerpávat vodu v důlních šachtách. Plán je přečerpávat miliony litrů podzemní vody a pomocí řetězce 100 turbín produkovat elektřinu v hloubce přes půl kilometru pod povrchem.

Nejen americké ministerstvo energetiky má za cíl do roku 2050 značně navýšit potenciál přečerpávacích elektráren, aby bylo možné pokrýt prudký nárůst výroby z obnovitelných zdrojů. Situace s akumulací energie z OZE a jejich vliv na síť jsou známy. Obnovitelné zdroje v USA v současné době rostou tak rychle, že pokud tempo zůstane stejné i za úřadu nového prezidenta, tak by se měly do roku 2021 dostat před jadernou energii a v roce 2030 dokonce i před uhlí.

„Dnes si všichni uvědomují, že rozhodujícím faktorem v naší energetice bude skladování energie” Jim Besha, ředitel Albany Engineering Corp.

Nestavět na zelené louce

Zatímco logistika celého projektu je velmi komplexní, samotný plán je triviální. Inženýři chtějí odčerpávat vodu ze zatopených šachet do horní nádrže, odkud by se v případě potřeby pouštěla přes systém turbín umístěných ve starých šachtách do spodní nádrže.

S využitím šachet uzavřených hlubinných dolů pro účely akumulace elektrické energie se neexperimentuje pouze v USA. V podzemních prostorách bývalého ostravského Dolu Jeremenko otevřeli experimentální přečerpávací vodní elektrárnu loni v létě.

Projekt přečerpávací elektrárny v bývalém americkém dole nicméně stále čeká ještě celý proces schvalování a i samotná realizace si vyžádá nejméně 3 roky. Pokud by se ovšem projekt realizoval, tak bude první svého druhu v USA.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.