Domů
Obnovitelné zdroje
ČEZ: Najít projekt v oblasti OZE pro investici je stále složitější
Větrné elektrárny Siemens

ČEZ: Najít projekt v oblasti OZE pro investici je stále složitější

Najít dobrý projekt v oblasti obnovitelných zdrojů energie (OZE), do kterého by bylo možné investovat, je v současnosti stále složitější. Na diskusním setkání o obnovitelných zdrojích v Praze to dnes řekl člen představenstva ČEZ Tomáš Pleskač. Na trhu OZE podle něj přibyli noví hráči. Pleskač v energetické firmě působí jako ředitel divize nová energetika a distribuce.

„Dnes se nám do obnovitelných zdrojů tlačí finanční investoři, investují nám tam penzijní fondy. Jsou to investoři, kteří mají výrazně nižší požadavky na návratnost, než má třeba skupina ČEZ, takže vytváří velké konkurenční prostředí, přeplácí ty projekty. Je pro ně akceptovatelná návratnost dvě až tři procenta, což je návratnost, se kterou by nás naši akcionáři nepochybně z projektů v OZE vyhnali,“ uvedl Pleskač.

Připomněl, že ČEZ se v současnosti při nákupu obnovitelných zdrojů v zahraničí zaměřuje především na větrné elektrárny. Zdůraznil, že firma ale rozhodně bezmyšlenkovitě nekupuje všechny projekty.

„Třeba v loňském roce jsme posoudili jenom v Německu 104 větrných projektů. Z nich sedm prošlo do fáze, kdy jsme podávali závaznou nabídku a provedli jsme detailní investiční prověrku. Dva jsme ve finále koupili,“ dodal.

čez budova
Ilustrační foto

Do německé větrné energetiky ČEZ vstoupil loni v prosinci. Nejprve převzal do užívání větrný park na jihozápadě země o celkovém výkonu 12,8 megawattů (MW), následovalo dalších 35 větrných turbín o celkovém instalovaném výkonu 85,25 MW. Aktuálně firma provozuje v Evropě větrné parky o souhrnném instalovaném výkonu přesahujícím 700 MW. Instalovaný výkon největší české jaderné elektrárny v Temelíně je asi 2000 MW.

Naposledy na začátku června koupil ČEZ od developerské společnosti ABO Wind devět větrných farem v šesti regionech Francie v pokročilé fázi příprav ke stavbě. Mluvčí firmy Martin Schreier tehdy uvedl, že během pěti let může ČEZ ve Francii v rámci tohoto projektu vlastnit až 100 MW instalovaného výkonu.

Offshore větrné turbíny
Ilustrační foto

Pleskač dnes uvedl, že ČEZ samozřejmě zajímají podmínky pro obnovitelné zdroje energie i v tuzemsku.

„Českou republiku rozhodně nepovažujeme za nejlepší místo pro investování do obnovitelných zdrojů, a proto hledáme příležitosti pro zhodnocení prostředků, které svěřili firmě akcionáři, v zahraničí. Myslím si, že dnes pro nás není jiná cesta,“ dodal.

ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem společnosti je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Čistý zisk ČEZ v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesl o 13 procent na 8,7 miliardy korun. Tržby dosáhly 52,8 miliardy korun, což bylo meziročně zhruba o dvě procenta více.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se