Domů
Obnovitelné zdroje
ČEZ se snaží přesvědčit obce na Svitavsku k souhlasu s větrnými elektrárnami
větrný park

ČEZ se snaží přesvědčit obce na Svitavsku k souhlasu s větrnými elektrárnami

Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje se snaží přesvědčit vytipované obce na Svitavsku, aby souhlasily s vybudování větrných elektráren ve svých katastrech. Elektrárny by jim přinesly další příjmy do rozpočtů, uvedla mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Lapáčková Beránková. Podle průzkumu, který se ve vesnicích vloni uskutečnil, obyvatelé s jejich případnou výstavbou většinou souhlasí.

„Obcím nabízíme mimo jiné pětiprocentní podíl ve společném podniku, možnost o projektu spolurozhodovat a od samého začátku mít možnost kontroly nad jeho rozvojem. Zároveň platí, že veškeré podnikatelské riziko nese ČEZ a pro obec celý projekt nepředstavuje riziko finančních problémů,“ uvedla Lapáčková Beránková.

Výnos pro obec sestává z podílu na zisku z výroby, z pravidelné roční platby, z jednatelské odměny a případně nájemného, pokud by větrné elektrárny stály na obecních pozemcích.

ČEZ Obnovitelné zdroje chce na Svitavsku vybudovat deset až 20 větrných elektráren. Společnost si vytipovala katastry obcí, kde jsou pro ně vhodné přírodní i technické podmínky. Stát by mohly u Dětřichova, Hradce nad Svitavou, Kamenné Horky, Koclířova, Opatova, Opatovce, Pohledů, Radiměře, Skleného, Svitav a Vendolí. Zastupitelé některých obcí, například Dětřichova, už spolupráci při výstavbě elektráren schválili, jinde pořádají ankety mezi obyvateli, jejichž výsledky poslouží jako podklad při rozhodování zastupitelů.

Podle Lapáčkové Beránkové je cílem společnosti najít širší konsensus v celých regionech, nechce na obce jakkoli tlačit. „Podobně je tomu i na Svitavsku, kde by větrné elektrárny mohly vzniknout například ve větrném koridoru na úpatí Hřebečského hřbetu. Předpokládáme tedy, že by mohlo jít o vzájemnou spolupráci všech obcí, tedy i těch, v jejichž katastrech větrné elektrárny přímo nevzniknou,“ uvedla mluvčí. Zástupci ČEZ objeli v Česku více než 150 obcí, kde jednali s jejich představiteli, a absolvovali desítky veřejných projednávání.

O výstavbu větrných elektráren na Svitavsku, Orlickoústecku a Chrudimsku mají zájem i další firmy. Obyvatelé Krouny na Chrudimsku v referendu s výstavbou větrné elektrárny na svém katastru souhlasili. Plánovaný větrník má mít výkon až 6,5 megawattu. Firma PV Consulting za to nabídla Krouně ročně do obecní pokladny 1,95 milionu korun. Zároveň přislíbila, že bude obyvatelům poskytovat levnější elektřinu, v průměru by měli ročně uspořit 11.600 korun oproti současným účtům. Nabídka je na 20 let. Příznivý byl i výsledek plebiscitu v Anenské Studánce na Orlickoústecku, kde chce vyrábět energii z větru společnost NOHO Energy. Pro obec by to znamenalo dlouhodobé benefity. U obce již několik větrníků stojí, před 15 lety je tam vybudovala společnost S&M CZ.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Vladimír Šťastný
2. září 2024, 07:31

Víte co je zásadní zrada ve stavbách VTE? Za více jak dvacetiletku jejich budování, není stanoven povinný odstup od obytných budov. Když na to přijde, investor to chce, tak vám to mohou klidně zapíchnout těsně za barák. Neexistuje legislativa, která by to investorovi zakazovala.

Jirka Líska
2. září 2024, 08:15

@Vladimír Šťastný 2. září 2024, 07:31

A co územní plány a referenda pro zastupitele?

Proč ČEZ hledá obce, kde s tím budou souhlasit, když by mohl přijít a zapíchnout to těsně za barákem a nikdo mu to nemůže zakázat?:-)

Vladimír Šťastný
2. září 2024, 11:01

Možná byste se divil, jaký tlak dokáže investor vyvinout a můžete mít stokrát Územní plán a o referendu se vůbec nebavím, to je nezávazné a znamená něco jen ve chvíli, kdy starosta a zastupitelstvo kope za stejnou stranu, jako občané, kteří mají ke stavbě výhrady.

A jestli víte o nějakém zákonu nebo předpisu, který by určoval nepřekročitelné minimum odstupu od krajních staveb obce, tak sem s ním, rád se přiučím.

Jirka Líska
2. září 2024, 13:34

@Vladimír Šťastný 2. září 2024, 11:01

Aha, pak to ale není chyba toho investora, ale těch co se nechali "ovlivnit", nemyslíte?

Máte nějaký konkétní případ, kdy investor "zapíchnout VTE někomu těsně za barák" proti jeho vůli?

Vladimír Šťastný
3. září 2024, 07:30

Mnoho, třeba Větrný park Chomutov. Tam byly 150m vysoké větráky naprojektovány 350-600m od obydlí a všichni se tvářili, že je to tak dobře a že to údajně doporučuje výrobce. Žádný výrobce se k odstupu strojů od obydlí zásadně nevyjadřuje, protože moc dobře ví, že by se tak pustil na tenký led.

Proč myslíte, že ten odstup nebyl nikdy stanoven? Protože je tak v každém řízení otevřena možnost, že si to lidé nechají líbit a ve chvíli kdy už to stojí, s tím nejde nic dělat.

Jirka Líska
3. září 2024, 08:11

@Vladimír Šťastný 3. září 2024, 07:30

Tam bylo územní řízení a stavební povolení, takže to není tak, že investor přijde a zapíchne si VTE kam chce.

A jsou tam opravdu postaveny 350-600m od obydlí?

Nejsou to spíše kilometry?:-)

Vladimír Šťastný
3. září 2024, 12:59

Jirka Líska 3. září 2024, 08:11

Nejsou tam postaveny, protože se občané postavili na odpor a stavbě zabránili. Ale trvalo to deset let a ještě to úplně neskončilo.

Jirka Líska
3. září 2024, 13:34

@Vladimír Šťastný 3. září 2024, 12:59

No vidíte, takže tím jste vlastně potvrdil, že to není tak, jak jste tvrdil na začátku.

Vladimír Šťastný
4. září 2024, 06:07

Jirka Líska 3. září 2024, 13:34

Vy si dokážete věci vysvětlovat opravdu po svém. Právě, že to dokazuje to, co tady tvrdím. S tím nedostatečným odstupem neměl problém hodnotitel EIA ani stavební úřad. Kdyby si lidi nezaložili občanské sdružení a nepřihlásili se do stavebního řízení, tak to tam dnes už měli.

Jenže dnes už může být účastníkem stavebního řízení pouze ten, koho se to dotýká přímo majetkově, takže se vás ta vrtule na hraně vašeho pozemku týká a je lhostejno, jak daleko od vašeho obydlí bude stát a máte jen opravdu hodně omezené možnosti s tím něco udělat.

Jirka Líska
4. září 2024, 06:36

@Vladimír Šťastný 4. září 2024, 06:07

No vysvětlil jsem si to na příkladu, který jste vy sám poslal.

To, že vyvracel vaše tvrzení, že "není obrana", za to nemohu.

Pokud máte nějaký jiný, vhodnější, tak se rád podívám.

I pokud jsou omezené možnosti obrany, stále neplatí, že investor vám klidně může zapíchnout VTE těsně za barák.

Tedy ještě hodně záleží, co je pro vás těsně:-)

Ono je to složité, někdo nadává na ekology a různé spolky, že blokují stavby silnic a dálnic a na druho straně, pokud se jich to týká, tak nadávají, že to nemohou zastavit:-)

Musí se hledat nějaký kompromis, pokud by se mělo vyhovět úplně všem připomínkám občanům, tak se už těžko něco velkého postaví.

Vladimír Šťastný
4. září 2024, 09:06

Jirka Líska 4. září 2024, 06:36

Podívejte pane Lísko, já vám zde popisuji osobní zkušenosti se stavbami VTE v mém okolí. Měli jsme Územní plán, kde byla definována výška strojů a jejich odstup od krajních obydlí - investor nerespektoval - stavebnímu úřadu to bylo jedno a ignoroval. Tehdy moc nespolupracovalo ani zastupitelstvo obce, takže si to lidé museli obhájit sami.

Dnes je novou legislativou možnost spolků více omezena, než dříve. Investor v otázce odstupu strojů skutečně není ničím vázán. Moje tvrzení, že vám to může klidně zapíchnout za barák, bylo sice nadnesené, ale jemu skutečně nic nebrání.

Až k vám přijdou nějací cizí lidé stanovit tzv. "akcelerační zónu", která je jen švindlem jak obejít dosud platnou legislativu a maximálně urychlit stavby těchto zařízení tak, aby nikdo nebyl schopen zareagovat, možná se to vám samotnému začne zajídat.

Ale klidně si melte své demagogie, dokud se s tím nepotkáte osobně, docela určitě vás nepřesvědčím.

Jirka Líska
4. září 2024, 09:36

@Vladimír Šťastný 4. září 2024, 09:06

Dobře, pokud moje příspěvky berete, že "melu své demagogie", tak je zbytečné pokračovat v diskuzi.

Petr Hariprasad Hajič
31. srpen 2024, 17:33

Co jsem tak četl, tak jenom VtE mohou výrazně napomoci ke zlevnění elektřiny. FVE taky, ale málo, půjde to i s bateriemi. Všechno ostatní jí bude spíše prodražovat.

Emil
31. srpen 2024, 17:50

Zatím tomu "výraznému napomáhání" vůbec nic nenasvědčuje, spíš naopak.

Milan Vaněček
31. srpen 2024, 20:17

To co nabízí ČEZ

"Výnos pro obec sestává z podílu na zisku z výroby, z pravidelné roční platby, z jednatelské odměny a případně nájemného, pokud by větrné elektrárny stály na obecních pozemcích"

je správná věc, to by mělo fungovat.

Lokální větrnou energetiku potřebujeme, nelze vše dovést z větrníků od Severního či Baltského moře.

A každý už vidí, že větrníky a soláry dokáží vyrobit nadbytek té nejlevnější elektřiny. Zatím jen po omezenou dobu, která se bude se znásobením počtu FVE a VtE (a doplněním částečné akumulace )stále rozšiřovat.

Již to nebude elektřina za nulovou či zápornou cenu jen v omezených dobách

ale bude to nejlevnější elektřina po cca 7000 hodin v roce 'a o těch zbývajících 1760 hodin se postará třeba investičně levná energetika spalující fosilní paliva.

Emil
31. srpen 2024, 20:43

Škoda že když to prý "každý už vidí", že se to v praxi nijak neprojevuje a jak staré tak nové větrníky se v ČR neobejdou bez garantované výkupní ceny vysoko nad tržní cenou elektřiny.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se