Téměř před 10 lety si egyptská vláda stanovila cíl vyrábět v roce 2022 20 % elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Podle údajů agentury Bloomberg New Energy Finance v současné době pochází více než 90 % elektrické energie z ropy a zemního plynu. Brzo ale Egypt bude instalovat 1,8 GW výkonu, a stane se tak domovem jednoho z největších fotovoltaických projektů na světě. 

Projekt Benban, který se řadí mezi první projekty k dosažení stanoveného cíle, se skládá z 36 různých dílčích projektů, z nichž každý bude mít výkon až 50 MW. Do výstavby se zapojí několik nezávislých výrobců elektřiny – tzv. IPPs (Independent Power Producers), a celková plocha projektu by měla dosáhnout 37 kilometrů čtverečních. Odhadované celkové náklady jsou 2,8 miliardy amerických dolarů (61 miliard korun).

„Vzhledem k tomu, že Egypt začíná v podstatě od začátku, je to ambiciózní projekt. Ukazuje to jejich vůli a také podporu mezinárodních finančních institucí,“ řekl Ugo Salerno, ředitel společnosti RINA Consulting. 

Financování projektu bude zajištěno z různých zdrojů a bank včetně Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD), Sdružení pro soukromé zahraniční investice (OPIC) a Proparco. Lokální egyptské banky by měly problémy s financováním projektu, protože výkupní tarif (feed-in) nabízený vládou je vyplácen v Egyptských librách, kdežto dluh je uváděn v dolarech, a vzhledem volatilitě egyptské měny by financování projektů bylo pro tyto instituce příliš riskantní.

V současné době má Egypt výkupní ceny pevně stanovené. Již v tomto roce by ale mělo dojít ke změně, a na základě návrhu ministerstva energetiky by se mělo přejít na systém aukce.

Udržování čistoty panelů bude klíčové

Vzhledem k podmínkám, ve kterých se solární park bude vyskytovat, budou panely muset být čištěny, aby nedošlo ke snížení jejich dostupného výkonu. Čištění může být za pomocí kartáče, anebo vody. Podle developerů fotovoltaických instalací, kteří mají zkušenosti s podobnými podmínkami (prostředí pouště), je potřeba čištění jednou nebo dvakrát měsíčně.

Čištění vodou vyžaduje 2-4 litry na panel při každém cyklu. Odhady na spotřebu vody jsou 28 800 kubíků během jednoho cyklu, pokud panely budou čištěny dvakrát měsíčně, spotřeba vody bude 57,600 kubických metrů měsíčně. Pro získávání vody se uvažuje čerpání z řeky Nil, což by vyžadovalo výstavbu potrubí o délce 16 km.

Zdroj úvodní fotografie: Cairo Scene

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *