Domů
Obnovitelné zdroje
Egypt se připravuje na instalaci 1,8 GW výkonu ve fotovoltaice

Egypt se připravuje na instalaci 1,8 GW výkonu ve fotovoltaice

Téměř před 10 lety si egyptská vláda stanovila cíl vyrábět v roce 2022 20 % elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Podle údajů agentury Bloomberg New Energy Finance v současné době pochází více než 90 % elektrické energie z ropy a zemního plynu. Brzo ale Egypt bude instalovat 1,8 GW výkonu, a stane se tak domovem jednoho z největších fotovoltaických projektů na světě. 

Projekt Benban, který se řadí mezi první projekty k dosažení stanoveného cíle, se skládá z 36 různých dílčích projektů, z nichž každý bude mít výkon až 50 MW. Do výstavby se zapojí několik nezávislých výrobců elektřiny – tzv. IPPs (Independent Power Producers), a celková plocha projektu by měla dosáhnout 37 kilometrů čtverečních. Odhadované celkové náklady jsou 2,8 miliardy amerických dolarů (61 miliard korun).

„Vzhledem k tomu, že Egypt začíná v podstatě od začátku, je to ambiciózní projekt. Ukazuje to jejich vůli a také podporu mezinárodních finančních institucí,“ řekl Ugo Salerno, ředitel společnosti RINA Consulting. 

Financování projektu bude zajištěno z různých zdrojů a bank včetně Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD), Sdružení pro soukromé zahraniční investice (OPIC) a Proparco. Lokální egyptské banky by měly problémy s financováním projektu, protože výkupní tarif (feed-in) nabízený vládou je vyplácen v Egyptských librách, kdežto dluh je uváděn v dolarech, a vzhledem volatilitě egyptské měny by financování projektů bylo pro tyto instituce příliš riskantní.

V současné době má Egypt výkupní ceny pevně stanovené. Již v tomto roce by ale mělo dojít ke změně, a na základě návrhu ministerstva energetiky by se mělo přejít na systém aukce.

Udržování čistoty panelů bude klíčové

Vzhledem k podmínkám, ve kterých se solární park bude vyskytovat, budou panely muset být čištěny, aby nedošlo ke snížení jejich dostupného výkonu. Čištění může být za pomocí kartáče, anebo vody. Podle developerů fotovoltaických instalací, kteří mají zkušenosti s podobnými podmínkami (prostředí pouště), je potřeba čištění jednou nebo dvakrát měsíčně.

Čištění vodou vyžaduje 2-4 litry na panel při každém cyklu. Odhady na spotřebu vody jsou 28 800 kubíků během jednoho cyklu, pokud panely budou čištěny dvakrát měsíčně, spotřeba vody bude 57,600 kubických metrů měsíčně. Pro získávání vody se uvažuje čerpání z řeky Nil, což by vyžadovalo výstavbu potrubí o délce 16 km.

Zdroj úvodní fotografie: Cairo Scene

Potřebujete být v obraze ohledně obnovitelných zdrojů?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti obnovitelných zdrojů a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Méně byrokracie a až čtyřikrát víc výkonu. Vláda chce ulevit „střešním“ solárníkům
18. květen 2022, 17:09
Investice za biliony korun. Brusel chce více obnovitelných zdrojů a úspor energie
18. květen 2022, 13:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Vláďa
24. leden 2018, 11:29

Zajímavá bude zpráva jak uvedenou instalaci regulačně zvládnou stávající zdroje.

Petr
24. leden 2018, 12:55

Když mají většinu elektráren na místní moc nedaněný plyn a ropu tak docela snadno.

Zároveň tam spotřeba elektřiny při bohatnutí obyvatel je hodně navázána na klimatizace, které mají zatížení kompatibilní se solárními panely.

I kdyby elektrárny na ropu najížděli hodinu, tak budou podle ročního kalendáře zhruba vědět, že mají mít plný výkon třeba od 17 do 22 hodin.

Vláďa
24. leden 2018, 19:32

Kromě několika plynových turbín jsou v Egyptě klasické parní bloky s dobou najetí 5-6 hodin a denní start je vlastně vyloučený. Asuán toho moc nevykryje ten už je zanesený.

C
24. leden 2018, 20:02

Který? Trubíny jsou jak na Britské, tak na Sovětské přehradě.

Máte nějaké informace o tom, že jsou opravdu zaneseny vpusti elektrárny? Slýchám to pořád, skoro u každé přehrady, ale ještě jsem o tom nenašel žádný článek, nic co by ukazovalo že Asuán, nebo jiné velké, stále používané, přehrady přicházejí o schopnost najet na plný výkon. Krom toho má Egypt i nějaké PVE.

Co by jim hodně pomohlo je PVE mezi Středozemním mořem a Katarskou proláklinou, nějaké návrhy na to jsou, ale je otázka jestli to kdy bude realizováno, dost by jim to pomohlo. Kde mají ale takovéto země obrovský potenciál jsou Solárně-termické elektrárny, pokud budou vybavené akumulací, tak se v podstatě mohou skoro vykašlat na jiné zdroje. Otázka je jenom doba trvání písečných bouří a s tím spojené přerušení výroby proudu.

Petr
24. leden 2018, 12:47

"Nekonečný" rozvojový trh se otevřel, cena ropy, plynu a surovin už zase stoupá, takže solární panely nemají budoucí léta žádný důvod dále zlevňovat, teprve když by se postavily přelomové nové opravdu obří kapacity tenkostěných solárů.

Čína která místo kecání EU s šířením zelené ideologie po světě a spotřebních dotací na přepálené superdrahé instalace, dávala raději většinu národních peněz na podporu místní tovární výroby, teď začne velmi bohatě vydělávat.

Vláďa
25. leden 2018, 07:07

Jedná se hlavně o Sovětskou přehradu. Všechen humus zůstává nad přehradou, dříve hnojil zaplavovaná pole. Úsměvná je představa dlouhodobého využití FV v pouštních podmínkách. Mezi Káhirou a Alexandrií jsou dvě dálnice. Jedna vede v deltě Nilu a druhá pouští. Ta pouštní se v době prachových bouří uzavírá. Pokud vyjede auto před uzávěrou a projede prachovou bouří má prakticky neprůhledné přední sklo. To je na výměnu, voda to nevyčistí. V našich končinách je nástup výkonu FV pozvolný a s roční dobou se mění délka dne. V Egyptě slunce vyjde a svítí na plno skoro okamžitě. Stejně tak západ prostě zajde a je tma. Život v Egyptě začíná ve 4 hod odpoledne. Dopoledne se spí. Dále si nedovedu představit instalaci klimatizace ve slumech. Domky z překližky. Dodnes tam je mnoho domů bez střechy kde jsou nad posledním stropem jen dráty do betonu - dům bez střechy není dokončen a neplatí daně.

C
25. leden 2018, 14:25

Dobře, zanáší se jezero, tomu bych věřil, ale opravdu se už bahnem zacpávají vtoky turbín? Takový prohlášení jsem totiž viděl i o našich přehradách, že se nedají otevřít základové výpusti a pak se pohodlně vypustil o měsíc později Vranov až na minimum.

Teď zrovna nedávno byl článek o tom že se právě kvůli tomu navrhuje solárně-termická elektrárna ve skleníku, kdy jsou drahá zrcadla chráněna klasickým průmyslovým = levným, skleníkem. možná když bude možnost na panely nalepit levnou ochranou vrstvu, tak to takový problém nebude. Ale uznávám že by to chtělo spíš kamenitou poušť, možná něco na východní straně u Rudého moře, ale nevím, tyto země mne moc netáhnou, takže tam nejezdím. (Málo stromů a kopců, moc písku a turistů, a navíc horko)

Simon
26. leden 2018, 09:29

Pokiaľ majú dostatok plynoviek, tak v tom nevidím až taký veľký problém - to odregulujú, poprípade postavia ďalšie odsoľovacie zariadenia .

Keď som tam bol na dovolenke tak som bol trochu prekvapený ako to tam majú riešené.

Po pobreží vedené stovkové vedenie a po určitých km v zastavaných častiach veľké dieselgenerátory na odregulovanie. Samozrejme každý veľký hotel mal záložný diesel, keďže výpadky elektriny tam nie sú ničím nezvyčajným.

Zanášanie nádrží sú reálne a nie len v Egypte, ale aj na Slovensku. Minimálne dve nádrže a následne aj elektrárne majú problém Krpeľany a Hričov. Za ich cca 40 ročnú prevádzku došlo k zaneseniu cca 70% úžitkového objemu (z každej 5 mil. m3) a následnému vťahovaniu splavenín do turbín + následné ďaľšie technické problémy a obmedzenia.

Samozrejme všetko sa dá riešiť, len v súčasnosti nie je ani vôľa a ani prebytočné financie na riešenie týchto problémov.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se