Domů
Obnovitelné zdroje
ENTSO-E: Německo bude v období Vánoc bojovat s přebytky výkonu

ENTSO-E: Německo bude v období Vánoc bojovat s přebytky výkonu

Zatímco Francie a Velká Británie se v letošní zimě strachují o dostatek výkonu ve svých elektrizačních soustavách, Německo bude bojovat s opačným problémem. Tím je přebytek výkonu zejména v období Vánoc.

Podle výhledu ENTSO-E (Evropské sítě provozovatelů elektroenergetických přenosových soustav) pro letošní zimu se ze zkušenosti z minulých let může stát období Vánoc v Německu kritické z pohledu přebytku výkonu v síti.

„To by mohlo vyústit v silně negativní ceny elektřiny a přispět k vysoké odchylce frekvence v síti směrem nahoru. V takovém případě by potřeba negativní regulace nemusela být pokryta obvykle opatřovanými zápornými rezervami,“ stojí v reportu ENTSO-E.

Německá soustava tak bude ze strany provozovatelů přenosových soustav vyžadovat vyšší množství opatření k udržení rovnovážné bilance v síti, než je obvyklé. V případě, že veškeré negativní rezervy budou vyčerpány, přijde na řadu omezování výroby obnovitelných zdrojů, což v zimním období znamená omezování výroby zejména větrných elektráren.

Zároveň report upozorňuje, že v případě vysoké dodávky větrných elektráren na severu Německa a vysokého odběru elektřiny na jihu země bude nutné vykonat opatření, aby nedošlo k přetížení přenosových vedení a propojení se soustavami okolních států.

Právě export elektřiny do sousedních zemí by měl hrát důležitou roli pro nakládání s přebytkem výroby v obdobích nízké poptávky. S ohledem na analýzu možností regulačních zásahů pro omezování výroby elektřiny jsou očekávána výrazná množství přebytečné energie především v nedělních dopoledních hodinách. V případě silného větru ovšem přenosová kapacita vedení nebude pro export přebytečné energie dostatečná.

V Německu v posledních letech výrazně rostou náklady na redispečink a odškodnění provozovatelů obnovitelných zdrojů energie za nemožnost dodávky energie do sítě, mezi lety 2014 a 2015 došlo k jejich více než dvojnásobnému nárůstu.

Komentáře

(17)

Milan Vaněček

12. prosinec 2016, 12:00

Když si vzpomenu na ty řeči expertů jak Německo bude mít nedostatek elektřiny (teď už prý jen Bavorsko) a jak je na tom jaderná Francie dobře, tak se musím jen pousmát. Teď budou předpovídat (stejně úspěšně) zase něco jiného, třeba jak je ASEK(=kontra-energiewende) naše jediné řešení.

Co takhle kdyby nám dali elektřinu o Vánocích zadarmo (asi zase ji budou mít jen Holanďané od Němců).

Ondra

12. prosinec 2016, 12:39

Pane Vaněčku, četl jste vůbec celej článek, nebo jenom nadpis? Nadbytek výkonu je asi lepší, než jeho nedostatek, ale nemalý problémy v síti může způsobit taky. Příště si to pročtěte raděj dvakrát a pořádně se zamyslete, než se začnete pousmívat. Jinak k tý poslední poznámce - oni nám tu elektřinu rádi daj zadarmo, ba nám za ten odběr ještě zaplatí, až zas ceny klesnou do zápornejch čísel, pokud k tomu ale budou dostatečný přenosový kapacity. A mimochodem, proč asi cena elektřiny může klesnout do zápornejch čísel? Odpověď je jednoduchá - protože je jí tolik, že ji ani zadarmo nikdo nechce.

Milan Vaněček

12. prosinec 2016, 13:03

Já ji chci a věřím že i mnoho dalších.

FRANK

12. prosinec 2016, 13:46

Přes vánoce ji tedy vhodně naskladujte a výhodně prodejte později ....

Spíš bude legrace až budou stát jak klasické tak větrné jen aby slunečním někdo odebral, no a největší legrace to bude, až někdo/něco překopne ten kabel do Skandinávie , podobně jako nedávno v bouři ten z Francie přes Kanál a na hranicích okolních států budou ta trafa proti přetokům .... a všichni tu energii budou chtít naskladnít/ využít a ono nebude jak se k ní dostat

Lukáš Brandejs

12. prosinec 2016, 16:03

Zde je základní problém - NIC není zdarma. Žádný racionálně uvažující investor nepostaví větrný či solární park s tím, že 3 měsíce v roce nebude dostatečně foukat/svítit a nevyrobí a dalších 6 měsíců bude elektřiny takový nadbytek, že její ceny budou záporné, aniž by měl (dotacemi či jinak) garantovanou návratnost (+ samozřejmě přiměřený zisk). Takže to, co nezaplatíte v cenách silové elektřiny (viz. chci elektřinu zdarma a věřím, že i mnoho dalších), ale v dotacích a pobídkách. Opravdu je to takto, věřte mi...

Martin Hájek

12. prosinec 2016, 16:15

Ano, dokud nebude k dispozici levná a efektivní akumulace elektřiny tak další rozvoj větrníků v Německu brzy přestane dávat smysl. I přes pokles nákladů vlastní technologie je totiž bude potřeba stále více dotovat a to tím více, čím více jich bude. Vystihl jste to celkem přesně a už to dochází i Merkelové, jenomže potřebuje tento problém kopnout za volby jako ostatně řadu dalších, aby ty volby přežila.

Milan Vaněček

12. prosinec 2016, 20:06

To, že Vy nevíte o existujících současných možnostech akumulace resp pružné výroby s cca vteřinovým zpožděním neznamená to, že to neexistuje.

No a jestli něco dochází či nedochází Merkelové, to není rozhodující. Pro investory je rozhodující cena nasmlouvaná v aukci (a jak výrobu realizují, to už je technická záležitost). Ale aby někdo nabídl v aukci nejnižší cenu s jadernou elektrárnou a jako soukromý investor to realizoval - tak to už je opravdu science fiction. Realita je to jen pro VtE a FVE.

Martin Hájek

13. prosinec 2016, 01:25

Pane Vaněčku, investoři do větrných elektráren v Německu se tak těší na aukce, které začnou příští rok, že staví letos jako diví, jen aby měli hotovo do konce letošního roku a získali výhodný tarif. Se fakt proberte...

Milan Vaněček

13. prosinec 2016, 09:16

Vy jste ještě nepochopil, že já nefandím investorům (ti chtějí vydělávat) ale novým pokročilým technologiím. A to nejsou uhlí a jádro, ale fotovoltaika, storage a vítr.

Lukáš Brandejs

13. prosinec 2016, 10:46

Pane Vaněčku, ale i ty akumulační kapacity musíte vybudovat = zaplatit, to je pořád o tom samém, prostě to něco bude stát. Kdyby ty Vaše existující možnosti (= již vybudované) postačovaly, pak bychom nemusely číst články o problémech s přebytky či nedostatky, že....

A vyčítat investorům, že chtějí ze své investice zisk je zhruba totéž, jako vyčítat řezníkovi, že zabíjí zvířátka. Jedinou další možností je, aby to platil/investoval přímo stát, ale to zase znamená platby od všech občanů. Jako bojujete srdnatě, ale argumentačně jste na úrovni nezralého pubescenta, kterému se prostě něco líbí, tak to chce - což bych od Vás vzhledem k Vašemu vzdělání i věku opravdu nečekal...

Milan Vaněček

13. prosinec 2016, 11:45

Pane Brandejs, máte to marný. Vy vždy diskutujete o něčem jiném než já píši. Jediní investoři, kterým vytýkám napřiměřený zisk (spolu s EK) jsou ty naše solární pijavice. Je zisk, který obhajuji, ten je z technického pokroku, jak to předvádí třeba Apple nebo brzy bude Elon Musk a pak je mnohem obvyklejší zisk, že si něco vylobuji a přisaji se na vemínko dotací. A to já neobdivuji, naopak.

Jan Veselý

12. prosinec 2016, 12:15

Co si přejí 50Hertz, Amprion a Tennet k Vánocům?

Stille Nacht,

heilige Nacht. :-)

Martin Hájek

12. prosinec 2016, 15:27

No hlavně si přejí dědu Mráze, což spolu souvisí. Problém středoevropské zimy je v tom, že buď převládne oceánské proudění, pak se do střední Evropy tlačí relativně teplý v vlhký vzduch od moře, ale není velká spotřeba elektřiny a nebo kontinent pokryje tlaková výše, která znamená inverzi, velmi nízké teploty v nížinách a... bezvětří. Takže sice je poptávka po elektřině, ale zase větrníky nic moc nevyrábí... Což je samozřejmě z pohledu elektrizační soustavy ta lepší varianta.

Jinak jsem celkově velmi zvědav na letošní výsledky větru v Německu z pohledu výroby elektřiny...

Jan Veselý

12. prosinec 2016, 16:54

Podle energy-charts.de jsou dobré, byl sice z meteorologického hlediska pro vítr horší rok než loni, ale i tak vyrobí trochu více, více pršelo, takže více vyráběly vodní elektrárny, trochu více se dostalo z biomasy a uhlí/plyn/jádro upíšou nějakých +- 20 TWh.

Martin Hájek

12. prosinec 2016, 18:12

No všechno je asi holt relativní :-). Zatím je meziroční nárůst výroby z větru za 11 měsíců pouhých 3,5 TWh. Loňský prosinec byl rekordní, ten letošní nejspíš nebude. Pak se může snadno stát, že bude výroba elektřiny z větru meziročně stagnovat nebo i poklesne, i když si v Reichu pořídili přes 5 nových GW instalovaného výkonu. A to se vyplatí.

Milan Vaněček

12. prosinec 2016, 20:14

Už jste jako kolega Warner. Pár dní nezafouká až už jsou tu katastrofické zvěsti. Ale teď foukalo jako blázen, podívejte se na Agoru. Včera přes 27 GW z větru, jádro jen 9,6 GW. Jestli nebude přes Vánoce "tichá noc, svatá noc" tak Vám ty Vaše prognozy zase nevyjdou....

Martin Hájek

13. prosinec 2016, 01:22

Povíme si to v lednu. Ale měl byste chápat, že pro mě a i pro elektrizační soustavu nízká výroba elektřiny z větru žádná katastrofa není, takže těžko mohu šířit katastrofické zvěsti.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.