Evropská solární asociace: Klesající trend přírůstku výkonu FVE v Evropě by měl letos skončit
Přírůstek instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren loni v Evropě poklesl na nejnižší hodnotu od roku 2009. Evropská solární asociace (SPE) předpovídá ve svém středním scénáři letos zhruba 9 GW nového instalovaného výkonu a jeho další nárůst až do roku 2021.
V roce 2016 bylo podle SPE v Evropě instalováno 6,7 GW instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren (FVE), což je meziroční pokles o 22% a nejnižší hodnota od roku 2009. Nově instalovaný výkon FVE každoročně klesá od dosažení svého vrcholu v roce 2011, vyjma mírného vzestupu v roce 2015. Důvodem je především omezení programů podpory v jednotlivých zemích.
SPE ve své analýze predikující přírůstky instalovaného výkonu na období 2017-2021 předpokládá návrat k nárůstu nově instalovaného výkonu. Predikce ovšem pracují se značným rozmezím předpovídaných hodnot.
Dle středního scénáře má nově instalovaný výkon FVE v letošním roce oproti loňským 6,7 GW narůst o 31 % na 8,8 GW. V nízkém scénáři predikce počítá s nárůstem 5,8 GW, ve vysokém potom s 12,4 GW. V následujících letech predikce dle středního scénáře uvažuje rovněž s nárůstem ročního nově instalovaného výkonu FVE, který má postupně snižovat až na 9 % mezi lety 2020 a 2021.
Kumulativní instalovaný výkon FVE by se mohl v Evropě dle vysokého scénáře do konce roku 2021 téměř zdvojnásobit z 104,3 GW z konce roku 2016 na 202,9 GW. Střední scénář uvádí v roce 2021 celkový instalovaný výkon na úrovni 167,2 GW při průměrném ročním přírůstku přesahujícím 12 GW, tedy téměř dvojnásobku letošního přírůstku.
Vyhlídky nejsou v Evropě tak optimistické jako jinde
Nízký scénář naopak předpovídá v příštích pěti letech 33,6 GW nového výkonu s ročním průměrem na úrovni letošních 6,7 GW a celkovým instalovaným výkonem 137,9 GW do konce roku 2021.
SPE uvádí, že v Evropě nejsou vyhlídky na politickou podporu pro solární energii v následujících letech tak optimistické jako v jiných částech světa.
Pouze dva evropské trhy by měly v následujících pěti letech zůstat v první světové desítce nově instalovaného výkonu FVE. Německo bude dle predikce největším evropským trhem s kumulativním nárůstem až 12,5 GW do roku 2021 (oproti 8,7 GW v loňské prognóze SPE), Francie potenciálně přidá více než 8 GW (oproti 6,3 GW z loňské prognózy).
Mohlo by vás zajímat:
Přece nemusí škodícím atomteroristům stále pršet miliardy:
Stačí když se trhy narovnají nebo jen občas trochu kápne skutečně čistým a bezemisním zdrojům energie:
Přes všechny tlachy o údajné konkurenceschopnosti se fotovoltaika v EU staví nadále jen tam, kde je dotovaná. Slyšely jsme už spoustu povídaček o "grid parity" v Itálii nebo ve Španělsku. Realita je jasná, v těchto zemích se nestaví, zato se ještě staví v Británii, kde je podpora. Posledním záchvěvem může být v EU do budoucna podpora ve Francii, ale to bude tak v lepším případě stačit na vyrovnání poklesu v jiných zemích a jinak konečná.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se