Evropský solární sektor chce snazší povolování projektů pro rychlejší zotavení
Současná opatření pro zamezení šíření nákazy COVID-19 mají dopady na řadu průmyslových odvětví, přičemž výjimkou není ani evropský solární sektor. Podle některých zástupců z jeho řad by evropské vlády měly usnadnit proces povolování nových projektů, aby se sektor spolu s evropskými ekonomikami mohl co nejrychleji zotavit.
Restriktivní opatření v podobě uzavření hranic či omezení ekonomické aktivity mají zástupců evropského solárního průmyslu dopady v podobě snížení poptávky, narušení dodavatelského řetězce či obtíženější přístup k financování. Michael Schmela z asociace SolarPower Europe spolu s dalšími zástupci průmyslu vidí cestu v rychlejším schvalování projektů, které by mělo průmysl opět nastartovat.
Podle Alessioho Cipulloho z lobbystické skupiny Elettricita Futura by snadnější schvalování projektů umožnilo rychlejší realizaci již naplánovaných investic. Například Itálie si ve svém národním energeticko-klimatickém plánu stanovilo pro rok 2030 cíl v podobě 51,1 GW instalovaného výkonu v solárních elektrárnách. Ke konci loňského roku přitom s odhadovanými 20,9 GW nedosahovala ani poloviny této hodnoty.
Podobně se podle S&P Global vyjádřil i prezident asociace SolarPower Europe, Aristotelis Chantavas, podle nějž by Evropská komise měla jednat s jednotlivými vládami o usnadnění povolovacích procesů pro zrychlení růstu solárního výkonu.
„Povolování je obrovskou překážkou pro projekty. Chceme, aby o tom Evropská komise jednala s místními a národními vládami,“ uvedl Chantavas.
Solární sektor je zbrzděn i ve slunném Španělsku
Striktní preventivní opatření dopadají i na solární sektor ve Španělsku, které bylo současnou koronavirovou krizí silně zasaženo. Zatímco dříve tamní lobbystická skupina UNEF předpovídala pro letošní rok nárůst instalovaného výkonu v solárních zdrojích o 2-4 GW, nyní se přiklání ke spodní hranici tohoto odhadu.
Podle ředitele skupiny Jose Donosa solární sektor rovněž čelí nízkým cenám elektřiny, problémům s financování projektů a zastaralému tržnímu systému založeném na závěrných zdrojích.
„Fotovoltaika takto nefunguje. Pokud se chceme obejít bez podpory, musíme reformovat trhy, aby poskytovaly spolehlivé cenové signály,“ uvedl Donoso.
Nízké ceny elektřiny by podle něj mohly vést k tomu, že banky přehodnotí podmínky financování. Španělská vláda by tak podle něj měla urychlit plánovací procesy a uspořádat co nejrychleji více aukcí.
„Aukce s fixní cenou odstraní obavy z nízkých cen elektřiny a umožní přístup k příznivějším podmínkám financování,“ dodal.
Mohlo by vás zajímat:
Škoda, že nepožadují pozastavení dotací. Že chtějí jako uvědomělí Evropané fungovat jen a jen na své triko. Ve jménu jak ekologie, tak i boje za zlevnění cen EE.
Po více jak 60 letech dotované snahy o komerční rozvoj jaderné energetiky by tedy už mohla jít u nových zdrojů příkladem a alespoň o podporu soutěžit v aukcích, tak jako to chtějí ti o kterých je tento článek.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se