Domů
Rychlé zprávy
Export elektřiny z Německa dál překonává rekordy

Export elektřiny z Německa dál překonává rekordy

Německý export elektřiny v roce 2015 vystoupal na nová maxima. Podle aktuálních statistik bylo saldo elektřiny více než 50 mld kWh. Na to si v Německu stěžuje ministryně životního prostředí Barbara Hendricks, která v tomto ohledu kritizuje současný stav Německé energetiky. Velká část podle ní pochází z uhelných elektráren. 

Ministryně se obává především o emise CO2, které se nedaří účinně snižovat a německé cíle do roku 2020 jsou ohroženy.

„Náš pokrok v ochraně životního prostředí i přes výstavbu obnovitelných zdrojů je minimální. Bohužel kvůli trvalé vysoké produkci z uhelných zdrojů. Té dosahujeme díky přebytečné kapacitě v uhelných zdrojích a s tím spojeným exportem elektřiny.“

Barbara Hendricks, Ministryně pro životní prostředí Spolkové republiky Německo 

Letošní statistiky ukazují, že export elektřiny bude opět rekordní. Německo exportovalo podle předběžných dat přes 50 TWh, což je nejvyšší hodnota exportu elektřiny v historii SRN. Tato hodnota odpovídá roční spotřebě více než 14,3 milionů tříčlenných domácností. Zároveň se jedná o třetinu celkové výroby v hnědouhelných elektrárnách.

Hlavním důvodem je rostoucí výroba ve větrných, solárních a bioplynových elektráren, zatímco výroba uhelných elektráren klesá jen mírně. V současné době totiž vyrábí staré uhelné elektrárny tak levně,  že jsou v provozu i v období přebytku elektřiny v síti a při nízkých cenách na burze. To kvůli nedostatečné kapacitě přenosové soustavy v Německu vytváří přetoky elektřiny přes okolní státy.

Německá vláda se zavázala k tom, že sníží emise CO2 o 40 % oproti roku 1990 do 2020. Bude ale obtížné tohoto cíle dosáhnout. „Nadbytečná kapacita v uhelných elektrárnách nabízí výrazný potenciál ke snižování emisí,“ dodává Barbara Hendricks.

Vláda má prozatím v plánu odstavit do roku 2022 osm hnědouhelných bloků, za což němečtí občané zaplatí celkem 1,6 mld. euro.

„Tento způsob snižování emisi není jen vhodný, ale je možný i bez větších dopadů na výrobu elektřiny.“

Barbara Hendricks

Podle studie thinktanku Energy Brainpool je dokonce možné odstavit uhelné elektrárny až o výkonu 15 GW bez ohrožení bezpečnosti dodávek elektřiny. Do ceny elektřiny by se tato opatření promítla ve výši 0,6 euro centu za kWh.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.