Fotovoltaika nově nejenže uspoří, v budoucnosti nám i vydělá. Pomůže nově chystaný monitoring od A-Z TRADERS s.r.o.
Situace v energetice je v naší zemi v posledních měsících jako na houpačce. Brutálně drahá elektřina, která byla vloni v určitém období meziročně až 10x dražší, vylekala celou společnost a vedla k masivnímu nárůstu zájmu o fotovoltaiku. Trh s elektřinou se ale ustálil. Cena elektřiny je dnes sice na trojnásobných hodnotách oproti roku 2021, takže fotovoltaika je stále nesmírně výhodná a dlouho ještě bude, lidé si už ale na nové ceny energií zvykli. S novou legislativou ale přichází i nové možnosti, jak na fotovoltaice nejen ušetřit, ale dokonce i vydělat!
Když je ale cena elektřiny na trhu stabilizovaná, tak proč jít do vlastní fotovoltaické elektrárny? Čím nižší je cena elektřiny z distribuce, tím pomalejší je logicky i návratnost. Nové změny v legislativě ale dokáží zajistit lákavou návratnost. Jak je to možné? Odpověď je jednoduchá - 2 EAN kódy.
2 EAN kódy znamenají obrovskou příležitost pro běžné majitele FVE
Ing. Miroslav Mikeš, jednatel společnosti SEFY Czech Republic s.r.o., která instaluje fotovoltaické elektrárny na klíč a společnosti A-Z TRADERS s.r.o., jež vyrábí certifikované rozváděče pro fotovoltaický průmysl, nabíjecí stanice pro elektromobily a regulaci pro fotovoltaiku, nastínil, v čem je nová legislativa zajímavá.
“Dříve bylo možné provozovat fotovoltaickou elektrárnu v nejčastějším "jednoduchém" režimu bez licence jen s jedním EAN kódem (spotřebním). Od roku 2023 je ale možné fotovoltaiku provozovat bez licence i s druhým – výrobním EAN kódem. A to je velmi zajímavé. Získání druhého EAN kódu je velmi jednoduché, stačí si jen zažádat u distribuce nebo to nechat na instalační společnosti, která by to měla vyřešit za Vás. S výrobním EAN kódem si sami můžete určit, komu odprodáte elektřinu a hlavně, ne pouze za fixní ceny jako v minulosti, ale za spotové ceny na trhu.
Pokud vaše elektrárna vyrábí jako o život a vám se aktuálně vyplatí elektřinu spíše odprodat za spotové ceny do distribuce, tak právě s novou legislativou, je přesně toto realizovatelné.
Sami si tak budete moci určovat, kdy je lepší elektřinu vyrábět a prodávat do sítě a kdy je lepší elektřinu akumulovat například do baterií či do TUV. Jak to dělat jednoduše a přehledně? S tím pomůže naše nová monitorovací aplikace, která bude součástí všech instalací fotovoltaických elektráren SEFY, ale i našich partnerských společností.”
Foto: Prototyp mobilní verze monitorovací aplikace
Zdroj: SEFY-CR, Prototyp desktopové verze monitorovací aplikace
Kompletní monitoring fotovoltaické elektrárny v jedné aplikaci
Systém prodeje a odkupu bude možné přehledně řídit přes monitorovací aplikaci, kterou společnost A-Z TRADERS s.r.o. vyvíjí a kterou uvede na trh nejpozději ve třetím kvartále 2024. A nejen to.
Srdcem a mozkem chystané monitorovací aplikace bude řídící jednotka A-Z ROUTERu, která je už dnes v našich instalacích hlavním elementem celé fotovoltaické elektrárny. Krom ovládání nabíjecích stanic pro elektromobily a řízení ukládání přebytků vyrobené, ale nespotřebované energie do baterie či do ohřevu TUV, bude zásadní update zahrnovat kompletní ovládání střídače, monitoring baterií a jednotek pro ukládání přetoků energie do ohřevu vody.
Nově bude komunikace probíhat po elektrické síti, což zjednoduší montáž, odpadne také nutnost montáže externích antén a místa, která nemají dosah k internetu, budou rovněž bez problémů připojena. Stačí mít k dispozici jen připojení k elektrické síti.
S novou legislativou a s regulací, která dokáže doporučit buď akumulaci vyrobené elektřiny z fotovoltaiky nebo naopak odprodej elektřiny do distribuce na základě aktuálně výhodných spotových cen, je pak naprosto realistické získat opravdu efektivní systém chytré domácnosti. Asi takhle nějak by mohla vypadat energetika v 21. století.
Pozn.: spotové ceny elektřiny jsou známé vždy 24 hodin dopředu na stránkách OTE, odkud si je monitorovací aplikace vždy stáhne s předstihem, aby s těmito daty bylo možné pracovat v rámci výpočtů.
Společnost A-Z TRADERS s.r.o. s přelomovým vylepšení ekosystému A-Z ROUTER myslí i na stávající uživatele! Pokud máte regulátor A-Z ROUTER nainstalovaný, připojený k internetu a máte řádně aktualizovaný firmware, pak automaticky získáte s vydáním nové aktualizace veškeré nové funkce a navíc prodlouženou záruku na 5 let.
Mohlo by vás zajímat:
To je to správné řešení, jak se bránit vysokým cenám. Jenom škoda, že tato rozhodnutí tak trochu přišlo s křížkem po funuse. Z dlouhodobé perspektivy ale pozdě není nikdy. Je to další významný impulz pro max. rozvoj OZ včetně jejich akumulace, i když jaderná loby začne skřípat zubama, neboť se budou v dlouhodobější perspektivě těžko prosazovat s výhodnými cenami na trhu a tak se potýkat s návratnosti velkých počátečních investic. Situace už není, co bývala, je třeba počítat s novými vlivy danými vývojem v tomto masívně celosvětovém rozvoji, vynuceném změnou klimatu a potřebou snížení bezpečnostních rizik, které jádro nejjistěji neposkytuje.
Bohužel u spotovych cen to dopadne tak, že když bude svit slunce, dopoledne se nabije baterie, ohřeje voda, a odpoledne když budou velké přebytky cena klesne tak, že po odpočtu poplatku 300 až 500 Kč už bude cena rovná 0 Kč. Leda dopoledne výrobu prodat za lepší cenu a doufat že bude svítit i odpoledne a pak teprve ohřát vodu a nabít baterku. A o víkendech jsou spotove ceny nízké.
Doporučuji článek, který zde vyšel nedávno a já ptám kdo to zaplatí tyhle vlhké sny.
Němci si navýší instalovaný výkon FVE z 65GW na 400GW až 445GW. U větru z 65GW na 160GW až 180GW. Vrazí další ohromné peníze do přenosové soustavy a postaví si dodatečné plynovky pro případ, kdyby nesvítilo a nefoukalo.
Co to znamená pro ČR? Německo pojede většina času na OZE a tu bude ve velkém vyvážet i k nám. U nás se také posiluje přenosová soustava. Může se stát, že většinu spotřebované energie u nás budou vyrábět německé OZE.
Aktualizovaný energetický plán ČR už počítá s tím, že v budoucnu už nebudeme vyvozci elektřiny ale budeme ji dovážet ze zemí kde více svítí a fouká
No znamená to, že Němci se spotřebou 80GW výkonu budou mít 560GW výkonu v OZE a dalších 80GW výkonu v plynu a to vše budou chtít zaplatit aby to bylo rentabilní. A kdo to zaplatí?
Kdo to zaplatí? Lidé ve vyšších cenách elektřiny a lidé z daní, které budou přerozdělené na dotace.
Samozřejmě si to moc neumím představit tržně. OZE se pod 70 EUR/MWh nepostaví. Co se stane, když nebude elektřinu už kam dávat? Pojedou elektrolyzéry na výrobu vodíku a ty budou nakupovat elektřinu za 70 EUR/MWh? Popřípadě, pokud budou do elektrolyzérů nakupovat za méně, kdo zaplatí výrobcům OZE rozdíl od 70 EUR/MWh?
Pokud bude foukat a svítit a výroba bude v Německu dejme tomu 300GW při spotřebě celého Německa 70GW, elektrolyzéry stačit nebudou, co se stane s přebytečnou EE? Bude pokyn odpojování OZE? Pokud ano, kdo výrobcům dorovná výkupní cenu?
Zaplatí to samozřejmě spotřebitel . Tedy vše bude dražší (nekonkurenceschopné) .
Tak se od té sítě prostě odpojte a je to!
Takže Watrouter s apkou, hmmm no nevím tohle přeci není nic nového.
Obchodovat na spotu umí dneska jakákoliv integrace v Home asisstentovi, respektive pro nejrozšířenější měnič GW a Solax určitě. Případně se to dá postavit jako DIY.
Co ale je nutně potřeba je změna počítání po fízích na počítání součtové. Bez toho je celé sdílení elektřiny k ničemu.
Pomůže to ale i instalacím, nebude nutné používat je čínské měniče.
Proč měření po fázích brání sdílení elektřiny?
Nebrání, ale prodražuje instalaci i provoz a tím prodlužuje návratnost FVE
No protože je to další tunel, jak zdražit EE těm, kteří FV nemají. Musí se zaplatit to posílení sítě a FVoltaici to chtějí po těch druhých.
Ono nebrání, ale jde o to, že připojený dům nebývá třífázově vyrovnaný, většina spotřebičů je jednofázová. Pokud máte měření součtové, použijete levnější měnič třífázový symetrický(stejný fázový výkon) chová se, jako by byl připojen do sítě před dům. Vám síťař zaplatí co 3f dodáte a vy si z některé fáze cucnete a z některé ne a to zaplatíte jako odběratel. Výkony tam i zpět se sečtou. A to vyrovnání výkonu fází zbude na síťaře, což se mu nelíbí (a vícenáklady naúčtuje všem odběratelům). Pokud měříte po fázích musíte použít dražší, asymetrický měnič, co dodává do fází různě, podle vašeho odběru ve fázích. Vyrovnání je tedy na vás a ne na síti a ten ušetří.
Takže majitelům FVE vadí, že náklady na vyrovnání sítě (kterou oni rozhazují) mají nést oni.
TYS to rozmr***, tak si to TY oprav!
Je zajímavé, že ve všech státech kde měří soustavě mají levnější elektřinu
Nerovnoměrné zatížení fází se řeší jedině u těch malospotřebitelů, co mají malou výrobnu. Ti, co výrobnu nemají, nějaké vyrovnání odběru nemusí řešit a ani neřeší. Důvodem je to, že jsme v ČEZku a dle toho se přijímají pravidla, která jsou jinde ve světě zvláštní. Proto se u nás vede asymetrickým měničům. Vše vede k mrhání veřejnými prostředky, protože ti malovýrobci obvykle jedou na dotace. Žába na prameni: měření po fázích, omezení max. 3.3 kW na 1f elektrárnu, omezení na max. 25A 1f přívod do baráku (např. v Británii je to 100A).
Ano, to je vše pravda.
Ale proč mají ti, co nemají FVE, v ceně připojení platit za další úpravy sítí, či zvýšené kompenzace sítě místo fotovoltaiků, kteří stejně už dotace shrábli.
Já se síťařům nedivím. Když připojujete velkou elektrárnu, taky musíte ctít potřeby sítě (náklady u sebe). Výkonem, napětím, účiníkem, zkreslením THDI, THDU,....
Slavomile, je to jednoduché, přebytky z výroby střešních FVE se dostanou do sítě a pak jí využívají všichni včetně tebe. A podíl těchto přebytku každý rok rychle poroste, někdy v roce 2030 bude v létě skoro veškerá EE, kterou spotřebuješ přes den tvořená z těchto přebytků nebo z velkých FVE menší část pak bude z JE + ostatní zdroje. Tak snad už jeti to jasné.
Co je na měření po fázích tak podvratného? Pokud na L1 odebírán 2kW a na L3 dodávám 2kW, zatěžuji distribuční síť celkově 4kW, nikoli 0kW, jak by nesprávně změřil součtový elektroměr.
feliz navidad
síť OK, ale proč platit silovku obchodníkovi za elektřinu kterou nikdo nevyrobil ani nespotřeboval jen přetekla z fáze do fáze? Pak samozřejmě také nesouhlasí ani výkazy na OTE a statistické údaje o spotřebě a výrobě v celé ČR s tím co se skutečně spotřebovalo nebo vyrobilo.
Vám nějaký dodavatel brání mít více jako 3 x 25A jistič? Pokud budete chtít 3 x 125 A, zaplatíte si vlastní přívod k trafu, pokud trafo slabé, zaplatíte si vlastní trafo, pokud VN k trafu slabé, zaplatíte si nový přívod VN, pokud VVN slabé, zaplatíte si vlastní přívod. Kde vidíte problém? Třeba já mám přebytky vody ze studny a chtěl jsem v době katastrofálního sucha přispět svou troškou humánní Veo liji, stačí mi cca 25Kč/m3. Ani se neptejte jak dopadlo.... Nezákonné připojení, přetěžování 50 let starých azbestocementových trub.... No - raději jsem se odpojil...
To feliz navidad "Pokud na L1 odebírán 2kW a na L3 dodávám 2kW, zatěžuji distribuční síť celkově 4kW"
No, z mé logiky tam ta FVE je nějak navíc a není tam žádný problém, který by způsobovala. Pokud máte symetrický střídač, pak vyrábí na každé fázi stejně. Snad se shodneme, že to je chtěný stav. Ta nesymetrie vzniká spotřebou domácnosti, která má symetrický střídač. Takže ve Vašem případě, pokud by neexistovala FVE, pak by na L1 byla spotřeba 4 (+x) kW, na L3 spotřeba 0 (+x) kW. FVE se symetrickým střídačem pouze snižuje hodnotu "x", ta není žádnou příčinou nerovnoměrnosti v síti, tou je jen a pouze nesymetrická spotřeba.
Nebo jsem něco pochopil špatně? Pokud ne, proč by měla FVE doplácet na něco, co nezpůsobila?
Pavel K:
Ale FVE přeci v případě měření po fázích na nic nedoplácí. Je to přesně naopak, pokud by měla FVE součtové měření, tak na ní doplácí všichni ostatní spotřebitelé, kteří FVE nemají.
No ten rozdíl jste definovall Místo 2 kW nerovnoměrnosti fází jsou 4. No a to se síťaři nelíbí.
To feliz navidad:
Zjednoduším otázku. Jakým principem samotná FVE se symetrickým střídačem zapříčiní, že do sítě pošle různý proud na odlišných fázích?
Dle Vaši odpovědi odpovím na Vaše otázky.
Petr K:
Já jsem o symetrickém měniči nic nepsal, psal jsem o měření po fázích jako reakci na "Žába na prameni: měření po fázích, omezení max. 3.3 kW na 1f elektrárnu, omezení na max. 25A 1f přívod do baráku (např. v Británii je to 100A)."
Přesto vám ale odpovím - samotná FVE se symetrickým měničem do všech fází dodává stejný výkon. Jiná situace ale nastane, pokud u té FVE je ještě odběrné místo, což bude, a neberte mě prosím za slovo, asi tak v 99%.
Příklad: aktuální výkon panelů jsou 3kW. V domě právě běží na L3 elektrický sporák s okamžitým příkonem 3kW, ostatní odběr je pouze na L1 PC a router, příkon PC a routeru (celkem 34W) s dovolením zanedbám.
V případě symetrického měniče je stav následující:
Měnič dodává do každé fáze 1kW, tudíž na přípojném místě k DS je L1 dodávka 1kW, L2 dodávka 1kW, L3 odběr 2kW
V případě asymetrického měniče je ovšem situace odlišná:
Měnič dodává pouze do L3 3kW, na přípojném místě k DS je proto L1 = L2 = L3 = 0kW.
V případě symetrického měniče tedy zatěžuji DS celkem 4kW, kdežto bez FVE bych zatěžoval pouze 3kW.
Děkuji Vám za příklad. Z něj jsem pochopil, že Vám jde o zátěž, mně jde o asymetrii. Zátěž jako takovou jsme problém nevnímal, protože jsme počítal s tím, že tu elektřinu někdo v okolí spotřebuje, takže se DS bude muset vyrovnat právě jen s tou asymetrií, kterou nezpůsobuje FVE se symetrickým střídačem ale nesymetrická spotřeba objektu. Určitě ale může nastat případ, kdy dodanou elektřinu nikdo v rámci transformátoru nespotřebuje a tam asi - tady nejsem kovaný, tak nevím, problém nastat může, takže problém může být i zátěž.
Nerovnoměrné zatížení fází se ale řeší i u malých spotřebitelů. Právě proto to omezení na max. 1*25A = 5,75 kW
Všichni s větším (i nárazovým) odběrem musí mít jistič 3 fázový a spotřebiče "rozhozené" do fází. Sice to není úplně dokonalé, ale jak byste to chtěl nákladově přijatelně jinak dělat?
Další bonus třífázového rozvodu je pak napětí 3*400V oproti 1*230 na jednofázovém. To jsou značné úspory na rozvodech a transformátorech.
Nejlevnější a s nejmenšími ztrátami jsou rozvody trojfázové s rovnoměrně zatíženými fázemi.
U FVE se bavíme o výkonech (bez licence) 10-50 kW. O to je důležitější rovnoměrné zatížení fází. Navíc pokud už tam jsou střídače, není povýšení na nesymetrický střídač o moc náročnější.
A můžete mi vysvětlit technický rozdíl mezi součtovým měřením a měřením po fázích? Jak to ten který elektroměr vlastně dělá?
V podstatě každý moderní elektronický 3f elektroměr měří po fázích. Je pouze otázka jeho firmware, jestli výsledek měření zobrazuje pro každou fázi zvlášť, nebo souhrnně.
Měření po fázích vyhodnotí, že např. na fázi L1 je odběr 1,5kW, na fázi L2 odběr 1kW a na fázi L3 dodávka 2kW. Součtové měření tento případ zaznamená jako celkový odběr 0,5kW.
IJP Josefe to Vám vysvětlí nebožtík Kirchhoff. Já (a i každý slušný cigán) osobně strašně želím zrušení starých dobrých blbých elektroměrů s mechanikou a s hlavními pojistkami ještě před elektroměrem. Nulová investice, přepojení fází a odečítám energii dodanou bez jakéhokoliv FVE.... Nebo vyndáním jedné pojistky pro trvalý odběr pouze N tarifu... Je to výzva pro mladé elektrikáře ty "chytré" elektroměry přečurat. Není to návod k trestnému činu - ten na nás všech byl proveden beztrestně před 1,5 rokem.
Chcete říct, že jste kradl VT za cenu NT? A je vám líto, že s novými přístroji to už nejde? Já mám tedy ve zvyku za věci platit.. To mi připomíná tu diskusi ohledně EET, proč musíme něco dělat (platit) všichni když rozkrádání dělá jen pár jednotlivců (proč si platíme polici když 99% společnosti se chová slušně..).
A koho jste volal když zdražily potraviny nebo paliva? Řekl bych, že tak se prostě chová trh, ale dobrá bavme se o tom zda je trh nastaven správně (zřejmě není) a zda vlády dělají správná strategická rozhodnutí ohledně podpory typů zdrojů (zřejmě nědělají).
Co Vám prosím tak vadí na změně napětí, vy snad odebíráte výkon ne? Došlo k ní už v roce 1993 - to jsem si musel najít.
VT a NT má v některých tarifech pěkný rozdíl v distribuci, třeba D25d je rozdíl VT a NT v distribuci asi 1000 kč/MWh. Rozdíl v ceně silové složky byl také pěkný, ale od zdražení nebývá téměř žádný.
Zdražování je kriminální finesa? Změna napětí je také kriminální finesa? Tak to byla zřejmě kriminální finesa i změna jízdních pravidel, kdy se začalo jezdit vpravo místo vlevo.
Ale to víte, že se mě nárůst cen týká. Nárůst zisků dodavatelů energií se mě de facto netýkají, jsou to jejich zisky.
Kdo vás za co trestá? Trh byl nějak nastaven, změnili se podmínky a našla se nová rovnováha. Bylo potřeba změnit napětí, došlo ke změně.
Současně vůbec nevím proč Vám vadí výměna mechanických měřičů (s Vámi popsanou vadou) za elektronické, když jak sám říkáte nikdy byste se nedopustil krádeže. V tomto případě je přeci jedno čím Vám to kdo měří?
Ne pane Mikeši, jsem křesťan, když dostanu po hubě, rád nastavím i druhou tvář. Ale už mi začínají docházet tváře. Když mi dávno před válkou bez jediného technicky akceptovatelného důvodu zdražili energie o minimálně 90%, měl jsem asi volat policii? Nebo ještě dříve, při změně napětí z 220/380 na 230/400V? VT a NT je dnes už stejně vzhledem k ceně skoro zbytečný pojem. Použil jsem pouze 2 příklady z několika desítek fines dle Vás kriminální "zlodějiny". Ale Vás se to asi netýká - skokové nárůsty zisků dodavatelů energií také ne. Ale máte nyní globální pravdu - malé zločiny trestat exemplárně, opravdu velkými potrestat všechny. Sapér Vodička "vinen či nevinen řežte je hlava nehlava všechny"
Všechno je to moc krásné, sluníčko svítí, FVE má předepsané (povolené) napětí na střídači a vyrobený proud domácnost spotřebuje, nabiju si auto, ohřeju vodu, nabiju baterky, ...... OK.
-dtto- ale domácnost už je saturovaná, vše nespotřebuje. Tak přebytečný PROUD pustím do sítě NN (230/380V) pokud ho někdo v dané síti spotřebuje. OK.
Ten proud spotřebují sousedi v dané síti NN. Já dostanu "platbu" za dodaný proud mimo nemovitost. OK.
- dtto- ale sousedi už ho taky neodebírají, takže mám střídačem udržované napětí, ale proud už nikam neteče (kromě mojí vlastní aktuální spotřeby). Takže nic nevyrábím, nic nedostanu a sluníčko svítí "zbytečně". A na střeše mám v danou dobu "vyhozené peníze" v jakkoliv velkém instalovaném výkonu.
A stejně jsou na tom i ostatní s FVE na střeše v dané síti NN.
Protože pokud nemám odběr tak nic ani nevyrábím.
A dotaz:
Jakými technickými prostředky "donutím" koncové trafo 22/0,4kV k tomu, aby pustilo přebytečný proud do sítě 22kV bez zvýšení napětí v síti NN nad povolenou mez 380V??
I bez software tušíme, že FV elektřina bude v době, kdy svítí slunce bezcenná a nebude mít smysl tuto energii za nulové spotové ceny posílat ven. V Německu se toto stává stále častěji - naposled 25.3. kdy byla cena záporná -5EUR/MWh.
A naopak - když nebude slunce, tak spotová cena bude vysoká, ale nebude žádné fv elektřiny, která by se dala poslat ven. Jedině z baterek a to si každý dvakrát rozmyslí.
No samozřejmě. Ale to jsou další obrovské vícenáklady na FV u síťaře a nebo u pořizovatele baterky pokud chce dodávat do sítě.
Přesně tak, otázkou je až většina lidí přejde na dynamické účtování ceny elektřiny po hodinách, jaká bude motivace si pořizovat soláry. Motivace bude asi energetická soběstačnost a nutnost pořídit si soláry, aby člověk splnil stavební předpisy.
Zejména když máte pohádkově soběstačný dům jako na obrázku. Měnič 80 kW a přívod sítě 300kW. Akorát nevidím kapacitu baterie , proč je v kW?
Motivací pro vlastní fotovoltaiku bude to, že evropští politici svou vadnou energetickou politikou zapříčinili to, že v EU je cena elektřiny několikanásobně vyšší, než ve zbytku světa.
Přestože stát se vlastním energetikem je nesmysl, EU nutí lidi aby se vraceli k samozásobitelství.
Na druhé straně je třeba vidět, že tu propagandu lidé sežrali i s navijákem, volí politiky a ti plní předvolební sliby, co zaplatí voliči i s chlupama. Vždyť to chtěli. Jako v 33 v Německu.
Oni si to v EU pojistili.
FVE si budete muset pořídit povinně.
Ostatně u nově stavěného domu už dnes většinou obnovitelná energie nevyjde bez FVE. Čeká nás to v budoucnu i u každé větší rekonstrukce.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se