Domů
Elektřina
Inovativní mobilní solární systém lze rozbalit jako koberec
Role solárního fotovoltaického panelu. Zdroj: renovagen
Role solárního fotovoltaického panelu. Zdroj: renovagen

Inovativní mobilní solární systém lze rozbalit jako koberec

Řešení pro cestovatele, kteří potřebují dobít svůj mobilní telefon a další elektronické přístroje, přichází v podobě solárních fotovoltaických panelů, které lze rozbalit z ruličky jako koberec. Autor vynálezu John Hingley tuto technologii ovšem převedl do větších rozměrů, stále však v mobilní podobě tak, aby mohla zajistit dostatek elektrické energie při katastrofách nebo například na festivalech.

Lidé, kteří cestují do odlehlých míst, se jistě již setkali se situací, kdy výhod svých elektronických přístrojů nemohli využít, jelikož zkrátka nebyla možnost, jak je dobít. Pokud se na takových místech přeci jen zdroj energie najde, často se jedná a diesel-generátor, za jehož drahý provoz si majitel nechá zaplatit.

Řešením, se kterým přišel John Hingley, je srolovaný tenký a lehký přenosný solární panel, který se snadno vejde do batohu a přitom dokáže poskytnout dostatek energie pro napájení mobilního telefonu, fotoaparátu nebo notebooku. John se ovšem nespokojil s touto variantou svého vynálezu a přišel s mnohem větší verzí.

„Důvod, proč to fungovalo tak dobře, je kvůli velké ploše, která je (po rozbalení) k dispozici … a já začal pracovat na způsobech, jak tento druh konceptu převést do jiného měřítka,“ říká John Hingley.

Tři roky po návratu ze svého cestování po světě Hingley vyvinul velkou verzi svého zařízení – role solárního panelu na silném a flexibilním materiálu, která může být za 2 minuty rozbalena do své padesátimetrové délky.

Mobilní „kobercový“ solární systém v ocelovém pouzdře ukládá vygenerovanou energii do baterií, pro její následné použití jako čisté energie při katastrofách, které vyřadily energetické systémy, jako mobilní zdroj pro armádu nebo například v dolech v lokalitách bez elektrické energie.

„Trh pro off-grid energii je obrovský a stále rostoucí – 24 % světové populace nemá přístup k síti, ale v současnosti každý potřebuje energii,“ tvrdí Hingley.

Podoba systému po jeho rozbalení. Zdroj Renovagen
Podoba systému po jeho rozbalení. Zdroj Renovagen

Použitá technologie, výkon, cena

Systém využívá tenkovrstvou technologii fotovoltaických panelů CIGS (Copper Indium Gallium Selenide – měď, indium, galium selenid), které jsou připevněny na pružnou tkaninu. Síla kombinovaného materiálu je schopna vyrovnat se opakovaným srolováním a systém může být v provozu již několik minut po tom, co byl rozbalen.

„Je to jako microgrid (malá elektrizační soustava) v krabici. Má všechny komponenty integrované do ní, které jsou nutné pro provoz microgrid po 24 hodin,“ dodává Hingley.

Rozbalení role s fotovoltaickým „panelem“ je možné za pomoci automobilu za přibližně 2 minuty, případně i manuálně, ale je potřeba několika osob. Poté, co systém projde kontrolou předpisů, bude Hingleyho společnost Renovagen vyrábět systém na zakázku ve velikosti a výkonu, jaký bude zákazník požadovat.

První prototyp měl výkon 6 kWp, což je zhruba velikost větší fotovoltaické elektrárny pro rodinný dům. Současná generace bude mít instalovaný výkon až 18 kWp a účinnost srovnatelnou se systémy pro rodinné domy. Ocelová skříň, ve které je celý systém umístěn, může být mimo automobilů do těžko přístupných míst přepravována i helikoptérami.

Raná technologie by měla přijít na 50 000 – 110 000 liber (1,75 – 3,84 milionu korun). Hingley očekává, že cena by měla jít rychle dolu s tím, jak společnost poroste a zároveň bude klesat cena komponentů.

Systém pro přepravu za pomoci automobilu. Zdroj: Renovagen
Systém pro přepravu za pomoci automobilu. Zdroj: Renovagen

Záchrana při katastrofách, armáda, festivaly

Když v roce 2013 zasáhl Filipíny tajfun Haiyan, město Tacloban bylo odříznuto od dodávky elektrické energie a ačkoliv byly nemocnice vybaveny dieselovými generátory, chyběla nafta pro jejich provoz. Jedná se právě o takové situace, kdy by mohl být systém společnosti Renovagen nejúčinněji využit, tvrdí Hingley.

„Myslím si, že pokud bychom takovýto systém nasadili na začátku, ihned po katastrofě, mohl by zajistit energii pro všechny přístroje v nemocnici,“ tvrdí Hingley.

Dalším trhem, na který technologie cílí, je armádní využití, konkrétně pro operace, ke kterým je nutné dopravovat palivo. Ochrana palivových konvojů měla za následek mnoho úmrtí vojáků.

„Musíte chránit konvoje, musíte chránit lety, což se může prodražit. Americká armáda odhaduje, že dopravení galonu paliva na vzdálené základny může stát až 400 $.“

Těžařské společnosti, které provádějí krátkodobý průzkum v odlehlých oblastech s potřebou častého přemisťování, jsou dalšími potenciálními zákazníky. Další možné využití představují festivaly. Hingleyho plány do budoucna jsou mnohem větších rozměrů. Systém velikosti přepravního kontejneru by měl disponovat výkonem až 150 kWp a rozměry panelu až 200 na 5 metrů.

Prozatím má Renovagen objednávku na tři prototypy. Hingley očekává povolení pro výrobu systémů do 4 měsíců. Společnost se zaměřuje především na Spojené státy, Kanadu a střední východ.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Karel
9. březen 2016, 15:02

Článek může být jakkoli kvalitní, ale pokud je v úvodní větě hrubá chyba, číst se mě to nechce.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se