Domů
Obnovitelné zdroje
Mexický prezident plánuje upřednostnění státních vodních elektráren
Vodní nádrž Chiotas, součást elektrárny Entracque
Vodní nádrž Chiotas, součást elektrárny Entracque

Mexický prezident plánuje upřednostnění státních vodních elektráren

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador plánuje podle zahrnaičního serveru Hydro Review vydat nařízení, které změní dosavadní rozdělování výroby energie pro vodní elektrárny. V současné době funguje výroba na základě ekonomických principů, ale nařízením by byla zajištěna zvýšená priorita pro soustrojí státní společnosti Comision Federal de Electricidad´s (CFE).

López Obrador při návštěvě elektrárny Ángel Albino Corzo potvrdil vydání nařízení s odůvodněním, že současná politika upřednostňuje soukromé společnosti, zatímco vodní elektrárny CFE nemůžou využít naakumulovanou vodu.

Nařízení se nese v duchu posledních rozhodnutí ovlivňujících regulaci trhu, která mají zvýšit podíl na trhu společnosti CFE na úkor vodních elektráren vlastněných soukromými společnostmi. Podle BNamericas ignoruje nové nařízení princip nejlevnější dodávky energie do elektrizační soustavy, na kterém by měl být systém provozován.

Pravidelnější využití naakumulované vody

Podle mexického prezidenta a CFE je toto nařízení také kvůli kontrole toku na řece Grijalva, po jejímž toku se nachází další vodní elektrárny. Vláda argumentuje, že se současným schématem dochází k velké akumulaci vody a pak k jejímu náhlému vypuštění ve velkém množství. Nová regulace by dovolila využívat vodu pravidelněji a došlo by k pokrytí 40 % spotřeby energie ve státě Tabasco.

„Nařízení by porušilo právní rámec a pochybuji, že mu bude dovoleno, aby prošlo. Uvidíme, jak sektor bude reagovat. Můžeme očekávat právní jednání od znevýhodněných společností,“ uvedl ředitel obchodu v Nordexu, Carlos Flores.

Soud již v minulosti zastavil některá nařízení ovlivňující energetický sektor. Jedním z nich bylo například omezení množství obnovitelných zdrojů, které mohou být připojeny k elektrizační soustavě, podporované mexickým ministerstvem energetiky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Jaroslav Novák
1. listopad 2020, 08:20

Vážení, jediné co má ČR nyní pro přínos EE jsou morfologicko-geologické vynikající podmínky pro PVE (až 80GWh v denním cyklu) a přesto je nechceme pro EPS střední Evropy nabídnout, pro ODPOR EKOLOGICKÝCH ZRŮD+ŠKŮDCŮ A POLITIKŮ zatím NEREÁLNÉ, denní zisk 2000x80 000=160 mil.Kč, dotace uhlíkové neutrality využijeme pro výstavbu PVE a vytvoříme po dobu výstavby tisíce míst, problém politici chápou, ale pouze škodí i vydírají.

PetrV
1. listopad 2020, 12:39

Ano, ale české PVE, tj obě nádrže včetně turbíny u nás. Ne stavět vedení k elektrárnám na dunaji.

Jinak nás lipno zlikviduje.

PetrV
31. říjen 2020, 13:45

To čeká i nás. Precerpavaci elektrarny jsou lepší byznys nežli klasické vodní. Regulují soustavu dle čeps M+-5. Vodní vydělají max polovinu na regulaci. Cena ee je stejná. Náklady na výstavbu precerpavacky, kdyz mate 2 nádrže je obdobna jako vodní. Uhelné a jaderné zdroje mají velmi pomalou regulaci výkonu. Parodie jmenem OZE jen prenosovou soustavu destabilizuje.

Carlos
31. říjen 2020, 15:06

A to víte že vodní elektrárny jsou také OZE?

Nevidím důvod proč by měly být upřednostňovány státní elektrárny před soukromými. Navíc u nás je to i co do regulace řek jiné než v Mexiku, zde se zdá že je spíš problém v celém schématu jakým se řeka využívá, než jen ve výrobě proudu.

Petrv
31. říjen 2020, 15:44

Nepochopil jste text. Hlavní myslenka je, že precerpavacky vykryvaji špičku a prebytek a vodu mají. Vodu ve vodnich musite mit nad turbinou v době spicky, jinak vodní e je k prdu.

Myslim OZE FVE a VE.

Bizon
31. říjen 2020, 17:06

Já čistě osobně pod OZE vidím taky hlavně ty kontroverznější OZE co mají problémy s koeficientem využití a/nebo EROEI, voda je moc perfektní takže se mi k nim nehodí:D Ještě je to rotující hmota, která má nevídaně pozitivní vedlejší účinky, čímž se taky podobá spíš "klasických" zdrojů:D

Fakticky má ale Carlos samozřejmě pravdu. Kéž by všechny OZE byly tak dobré jako voda, zmizel by důvod pro 90% hádek tady:D

pr
31. říjen 2020, 20:14

Přecenil jste procento. Zmizel by důvod jen pro 10% hádek. Zbytek je těch, kteří jsou ekonomisticky připoutáni k jedné či druhé straně. A ti se budou hádat dokud nevydechnou naposledy.

PetrV
1. listopad 2020, 00:48

To je pohled na zlatokopy. Green deal nařídil a oni zlaté hroudy zvedli. Pritom zdrazili ee a hlavně prenos....

Bizon
31. říjen 2020, 22:17

Byl to napůl vtip, a napůl můj najivní utopický idealismus:D

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se