Domů
Obnovitelné zdroje
5 největších onshore větrných parků na světě
obnovitelné zdroje v Německu

5 největších onshore větrných parků na světě

Obnovitelné zdroje energie se dočkávají v posledních letech stále větší pozornosti, přičemž právě energie větru se stala pro mnoho zemí volbou číslo jedna. Rostoucí popularita využívání energie větru vede k budování rozsáhlých větrných parků, jež jsou často tvořeny i stovkami větrných turbín.

Větrné parky lze, dle jejich umístění, rozdělit do dvou základních skupin – na tak zvané onshore, které jsou budovány na pevnině, a offshore, jež se nachází na moři.

Domovem největších onshore větrných parků jsou tradičně Spojené státy americké, avšak v poslední době se větrná energetika stále silněji prosazuje v asijských zemích.

Nejvýznamnějším ze zástupců asijských států se stala Čína, na jejímž území se nachází i v současné době nejvýkonnější větrný park na světě. Celkový instalovaný výkon tamních větrných elektráren dosahoval v první polovině letošního roku 105,5 GW, přičemž většinu tvoří právě takzvané onshore elektrárny.

Následující odstavce představí nejrozsáhlejší z těchto větrných parků.

Větrný park Gansu, Čína

20 000 MW – tolik má činit instalovaný výkon největšího větrného projektu na světě po jeho dokončení (pro srovnání celkový instalovaný výkon všech českých elektráren je cca 21 000 MW). Ačkoliv je park stále ve výstavbě, již nyní mu jednoznačně náleží světové prvenství.

Počátky projektu, jenž sdružuje více menších parků, sahají do roku 2009, přičemž výstavba byla rozdělena několika fází. První fáze, jež byla úspěšně dokončena již v listopadu roku 2010, se sestávala z instalace více než 3 500 větrných turbín, jejichž instalovaný výkon dosáhl 5 160 MW.

Gansu wind farm
Největší větrný park světa – Gansu. Autor: Popolon (Creative Commons)

Podle původních plánů měl park postupně dosáhnout výkonu 12,7 GW do konce roku 2015 a na 20 GW se zastavit v roce 2020.

Projekt Gansu, společně s dalšími bezemisními zdroji, má Číně pomáhat v omezení využívání uhlí, které se na výrobě elektrické energie stále podílí z více než dvou třetin. I díky tomu je Čína suverénně největším producentem oxidu uhličitého na světě.

Energetické centrum Alta Wind, USA

Vítr se k výrobě elektrické energie v Kalifornii využívá ve významnější míře už od 80. let minulého století, přičemž oblast průsmyku Tehachapi, v níž se park Alta Wind nachází, je jednou ze tří primárních oblastí výroby obnovitelné energie v Kalifornii.

Alta Wind Energy Center je nejrozsáhlejším větrným parkem na území severní Ameriky a druhým na světě. Souhrnný instalovaný výkon všech částí projektu (zhruba 600 turbín) se v průběhu minulého roku vyšplhal na hodnotu 1 548 MW, nicméně do roku 2040 by mohl dosáhnout až 3 000 MW.

Alta Wind Energy Center
Kalifornský větrný park Alta Wind. Zdroj: Terra-Gen Power

Výstavba parku započala v červenci roku 2010, přičemž první čtyři fáze projektu, jejichž instalovaný výkon činil v součtu 552 MW, byly dokončeny již v dubnu následujícího roku.

Nejrozsáhlejší americký větrný park neunikl ani pozornosti společnosti Google, která investovala do částí Alta IV o výkonu 102 MW a Alta V o výkonu 168 MW celkově 157 milionů amerických dolarů.

Větrný park Muppandal, Indie

Okolí vesnice Muppandal, jež leží na jihovýchodě Indie ve státě Tamil Nadu, se ukázalo jako jedno z nejvhodnějších míst v Indii pro výstavbu větrných parků. Díky dlouhotrvajícímu období monsunů je lokalita jednou z největrnějších v celé zemi.

S 3 000 větrných turín, jejichž instalovaný výkon činí 1 500 MW, je větrný park Muppandal největším v Indii a zároveň mu patří třetí příčka v celosvětovém žebříčku.

Výroba elektrické energie z větru je pro Indii velmi důležitá. S celkovým instalovaným výkonem 24 000 MW se větrné elektrárny podílí na celkovém výkonu všech tamních obnovitelných zdrojů ze dvou třetin.

Muppandal wind park
Největší indický větrný park Muppandal. Autor: Anuj Gadre

Větrný park Jaisalmer, Indie

Čtvrtý největší větrný park světa se rovněž jako předešlý nachází v Indii. Jeho výstavba byla zahájena v srpnu 2011, svého plného výkonu dosáhl již po necelém roce, v dubnu 2012. Instalovaný výkon 1 064 MW tvoří celou řadou turbín od výkonu 350 kW až po 2,1 MW.

Větrný park Shepherds Flat, USA

Pomyslnou první pětku uzavírá větrný park Shepherds Flat, jež leží na východě USA ve státě Oregon. Ve třech částech parku, na rozloze téměř 80 km2, bylo instalováno 338 turbín, každá o výkonu 2,5 MW. Celkově je tedy park schopen generovat při plném výkonu až 845 MW a pokrýt roční spotřebu více než 200 000 tamních domácností.

Realizace projektu započala v průběhu roku 2010 a všechny tři části byly postupně uvedeny do provozu v druhé polovině roku 2012.

Shepherds Flat
Větrný park Shepherds Flat. Autor: Loco Steve

Zdroj úvodní fotografie: Land Rover Our Planet

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Tomáš
19. říjen 2015, 12:05

Po zkušenostech ze severu Německa se musím přiznat, že se mi větrníky vlastně líbí, ale to jsem asi velká výjimka... :)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se