Čína hlásí dokončení druhé nejvýkonnější vodní elektrárny na světě
Čína v posledních desetiletích buduje značné množství zdrojů elektrické energie, včetně uhelných, obnovitelných či jaderných. Země už přes deset let disponuje nejvýkonnější vodní elektrárnou světa Tři soutěsky, nedávno však zcela dokončila výstavbu další obří vodní elektrárny, která se s celkovým instalovaným výkonem 16 GW stala vůbec druhou nejvýkonnější vodní elektrárnou na světě.
Výstavba nové vodní elektrárny Baihetan s šestnácti vodními turbínami o celkovém výkonu 16 GW byla zcela dokončena, uvedl podle serveru S&P Global její developer China Three Gorges Corporation. Elektrárna se tak stala vůbec druhou nejvýkonnější vodní elektrárnou na světě hned po vodním díle Tři soutěsky (22,5 GW), jehož development měla na starost stejná společnost.
Podle developera projektu elektrárna již začala vyrábět elektřinu před svým úplným dokončením, kdy část z celkem 16 vodních turbín vyrobila v průměru 62 TWh elektřiny za rok. Podle provozovatele nová elektrárna vyrobí objem elektřiny, na který by uhelné zdroje musely spálit bezmála 20 milionů tun uhlí ročně.
Vodní elektrárna Baihetan leží na hranici čínských provincií S'-čchuan a Jün-nan na jihozápadě země, které disponují významnými vodními zdroji. Podle S&P Global jsou tyto dvě provincie v Číně největšími vývozci elektřiny vyráběné z vodní energie, a to zejména do oblastí ležících na východě a jihovýchodě u čínského pobřeží, kde je soustředěna značná část čínského obyvatelstva a průmyslové poptávky po energii.
Instalovaný výkon čínských vodních elektráren by v letošním roce měl vzrůst o necelá tři procenta, přičemž podle cílů tamních vládních komisí by měl ke konci roku dosáhnout 410 až 420 GW. Čína nadále považuje vodní energetiku za jeden z hlavních pilířů nízkoemisní energetiky, a to navzdory problémům se suchem, které v posledních letech mělo v zemi opakovaně negativní dopad na výrobu elektřiny z vody.
Mohlo by vás zajímat:
Dobrý den,
dovolím si jen konstatovat, že doposud největším producentem bezemisní energie je vodní dílo Itaipu v výkonu 14 000 MW a produkci téměř 95 TWh elektrické energie. Výkonově je sice menší než Tři soutěsky (17 000 MW) a v článku citovaná tato elektrárna (16 000 MW s 64 TWh), ale produkce je nakonec vyšší.
Otázka, která mne spíše zajímá, kolik milionů lidí v ČLR přišlo o svůj domov díky této stavbě, jak tomu bylo u celé řady nejen vodních děl v ČLR jinde?
Tak ono je to tak všude ve světě . Infrastruktura se buduje a lidé musí ustoupit veřejnému zájmu . Hezkým příkladem odporu je třeba Velká Bíteš a železnice . Sedláci se šprajcli , a tak železnice vede okolo Bíteše a ta tak nemá nádraží . Lidé tak musí do sousední vsi na vlak když chtějí jet :-)
Je to krásná ukázka jak soukromé zájmy pohřbili rozvoj města.
Dnes už samozřejmě se jezdí auty a i ta dálnice okolo musela být vyvlastněna.
Na vlak z Bíteše je to nejblíž do Osové Bitýšky a do Vlkova. Mimochodem u Osové Bitýšky měly vyrůst svého času dvě větrné elektrárny. Bohužel tehdejší vedení kraje Vysočina sympatizující s Rosatomem jim coby konkurenci pro tendr na Dukovany výstavbu znemožnilo.
Přehrada je v hlubokém horském údolí, stačí trochu googlovat...
Čína údajně plánuje obří vodní elektrárnu na řece Brahmaputra. Ta má mít třikrát větší výkon, nebo roční výrobu jak Tři soutěsky. Nikde jsem ale nenašel bližší technické údaje jako průtok, spád, výkon. Pokud někdo něco ví, tak to prosím napište.
jedná se o řeku Yarlung Tsangpo , kde bude vystavěno největší vodní dílo na světě
výroba má být asi 300TWh el. energie.
článek mluví o dokončení 2 největší vodní elektrárny na světě , ale neříká to hlavní to je totiž to nejdůležitější - Čína dokázala tuto přehradu postavit za pouhé 4 roky. Schopnost rychle stavět projekty takového rozsahu neumí kromě Číny nikdo na světě. A to je to co rozlišuje Čínu od ostatních. Stejně rychle jako staví tyto přehrady roste Čína i v technologiích což je samozřejmě Američanům trnem v oku. Nicméně je nutno poznamenat , že Čína jako celek patří mezi chudé středně vyspělé země a bude trvat ještě 20 let než Číňani zbohatnou. Mají obecný nedostatek energetických zdrojů je navíc pravděpodobné že Číně už se nepodaří příliš zvyšovat domácí těžbu uhlí , protože už se blíží těžbě 3% těžitelných zásob ročně. Právě vodní energetika , která poskytuje mnoho levné regulační energie má zemi velký význam a i když Čína je největším výrobcem el. energie z větru i slunce na světě stále tyto nestabilní zdroje nepřekračují výrobu el. energie z vody , celkový nevyužitý hydropotenciál Číně je asi 39% takže Čína může přidat ještě nějakých 500TWh elektřiny vyrobené pomocí vodních elektráren. Což není úplně malé číslo , ani na Čínu na druhou stranu je jasné , že rychlost rozvoje vodní energetiky v Číně už nebude taková jako v minulém období kdy se od roku 2011 množství vyrobené elektřiny v Číně prakticky zdvojnásobilo. Zbylé přehrady se navíc většinou ještě nestavili také proto ,že jejich výstavba je technologicky složitá a nebo ekonomicky ne tolik výhodná jako u stávajících přehrad.
podle čínských zdrojů se 4 roky nestavělo
Plán začal
Již v roce 1958 plánovala čínská vláda postavit vodní elektrárnu v Baihetanu na řece Jinsha.
V červnu 1959 československá expertní skupina a domácí expertní skupina odjely do Qiaojia na průzkum na místě a vybraly místo pro elektrárnu Baihetan.
V roce 1961, v důsledku rozpadu čínsko-sovětských vztahů a „tříletého obtížného období Číny“, byly předběžné práce na vodní elektrárně Baihetan zastaveny a průzkumný tým byl stažen.
V roce 2004 vodní elektrárna Baihetan zastavila projekt kvůli řadě komplexních faktorů, jako je znečištění životního prostředí.
V roce 2007 začala výstavba pomocných silnic kolem Baihetanu.
V roce 2008 začala původně plánovaná výstavba vodní elektrárny Baihetan, ale kvůli zemětřesení o síle 8 v Sichuanu v Číně se postup výstavby vodní elektrárny Baihetan zpomalil.
V prosinci 2008 začala výstavba areálu Baihetan.
Formální konstrukce
27. října 2010 byla oficiálně zahájena výstavba vodní elektrárny Baihetan.
Dne 18. února 2011 bylo zahájeno vyšetřování fyzikálních ukazatelů přesídlení vodní elektrárny Baihetan.
Převodní tunel má na konci roku 2013 průtočné podmínky.
V listopadu 2014 byla řeka Jinsha oficiálně uzavřena.
Dne 1. května 2016 byl zahájen projekt občanské výstavby a montáže kovových konstrukcí na levém břehu přehrady Baihetan.
Dne 3. srpna 2017 začala úplná výstavba hlavní hráze vodní elektrárny Baihetan.
Dne 27. října 2018 prošel první vodicí mechanismus vodního generátoru Baihetan přejímací kontrolou v čínském Harbinu. Jedná se o největší vodní elektrárnu na světě s jediným výkonem 1 000 MW, což je nejvyšší úroveň vyrobená v Číně.
ledna 2019 byl v závodě Baihetan Runner Processing Plant společnosti Dongfang Electric dokončen první oběh turbíny o výkonu 1 000 MW používaný v elektrárně Baihetan, největší vodní elektrárně na světě ve výstavbě. Turbínový agregát je vysoký 3,92 metru, má průměr 8,62 metru a váží 350 tun.
Instalace zařízení pro výrobu energie
Hlavní stavba elektrárny Baihetan 2020 byla v podstatě dokončena a byla zahájena instalace generátoru.
Dne 21. června 2020 byl úspěšně instalován běžec č. 1 na levém břehu vodní elektrárny Baihetan.
18. srpna 2020 vodní elektrárna Baihetan úspěšně zvedla první rotor hydroelektrického generátoru na světě o výkonu milión kilowattů.
Dne 9. září 2020 byl úspěšně vyzdvižen běžec 2. bloku na levém břehu vodní elektrárny Baihetan. Ve stejný den byl úspěšně zvednut a instalován rotor prvního bloku s jednotkovou kapacitou 1 milion kilowattů na pravém břehu vodní elektrárny Baihetan.
5. února 2021 byla oficiálně otevřena vodní elektrárna Baihetan.
7. dubna téhož roku začala vodní elektrárna Baihetan oficiálně ukládat vodu.
Dne 24. dubna téhož roku přesáhla nadmořská výška vodní elektrárny Baihetan 720 metrů.
www.reduper.com/industry/energy/power-station/hydro/baihetan-dam/
Až na to, že Tři soutěsky provázejí neustálé opravy, kvůli špatné kvalitě betonu, dokonce se mluví o vypuštění přehrady.
Nedivil bych se kdyby ty 4 roky stavby způsobili podobnou situaci.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se