Domů
Elektřina
Japonsko uvede do provozu nejvýkonnější offshore větrnou turbínu

Japonsko uvede do provozu nejvýkonnější offshore větrnou turbínu

Nová plovoucí větrná elektrárna na severu Japonska o instalovaném výkonu 7 MW se stane nevýkonnější větrnou turbínou provozovanou na moři. O podobném projektu plovoucích věterných elektráren v Evropě jsme Vás informovali již dřívě.

Tato nová turbína se připojí k již provozované 2MW turbíně nacházející se přibližně 20 km od pobřeží japonské Fukushimy, která byla zprovozněna v listopadu roku 2013. Pilotní projekt Japonsko realizovalo před dvěma lety ve snaze nahradit výpadek produkce elektrické energie z důvodu odstavených jaderných elektráren.

„Země prozkoumávají možnosti plovoucích větrných elektráren a Japonsko je na srovnatelné úrovni jako Norsko a Portugalsko,“ komentoval projekt Yasuhiro Matsuyama, vedoucí projektů čisté energie na japonském Ministerstvu obchodu. Zmíněné země také disponují podobnými projekty se srovnatelným výkonem 2 MW.

Krok Japonska soustředit se v budoucnu na produkci elektřiny z offshore větrných elektráren je vzhledem k rozsáhlým vodním plochám obklopujícím tuto zemi logický.

Japonská vláda vyčlenila na projekt plovoucích turbín v přepočtu přibližně 10 mld. korun (50 mld. jenů).

V plánu je i budoucí rozšíření tohoto projektu další plovoucí turbínou, v tomto případě o výkonu 5 MW. Cílem je otestovat různé výkonové variace.

Hlavní výhodou plovoucích větrných elektráren je možnost jejich využití v příliš hlubokých vodách, kde nelze použít konvenční typy elektráren ukotvených k mořskému dnu. Turbína může být navíc zkompletována již na pobřeží a následně odtažena na libovolné místo.

Zdroj úvodní fotografie: www.japanfs.org

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se