Domů
Obnovitelné zdroje
V Německu staví kombinovanou větrnou a přečerpávací vodní elektrárnu

V Německu staví kombinovanou větrnou a přečerpávací vodní elektrárnu

Německá společnost Naturspeicher se rozhodla vyřešit problém s nepravidelnou výrobou větrných turbín pomocí systému podobnému přečerpávací vodní elektrárně. Pilotní projekt s názvem Naturstromspeicher je ve výstavbě v německém Gaildorfu.

Velkou nevýhodou větrných elektráren je nepravidelnost dodávky elektrické energie, nevýhodou přečerpávacích vodních elektráren je zase velký zásah do krajiny a vysoké investiční náklady. Všechny tyto problémy se rozhodla vyřešit německá společnost Naturspeicher a to tak, že oba zdroje zkombinovala. Projekt nese název Naturstromspeicher.

Schéma systému Naturstromspeicher. Zdroj: www.naturspeicher.de
Schéma systému Naturstromspeicher. Zdroj: www.naturspeicher.de

Součástí systému jsou modulární větrné turbíny o výkonu 3,4 MW. Od klasických větrných turbín se liší jen v základech, jejichž součástí je zásobník vody. Uvnitř stožáru je tzv. aktivní nádrž a vně pasivní nádrž. Zásobníky slouží jako horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny.

Větrná turbína se zásobníkem vody. Zdroj: www.naturspeicher.de
Větrná turbína se zásobníkem vody. Zdroj: www.naturspeicher.de

O 150 až 350 výškových metrů níž je umístěna strojovna s vodní turbínou a dolní nádrž. Strojovna je opět modulární a je řízena elektronicky. Horní nádrže se strojovnou propojuje polyethylenové potrubí. Výkon vodní elektrárny může být 16, 24 nebo 32 MW.

První elektrárna je ve výstavbě v německém Gaildorfu. Její součástí budou 4 větrné turbíny s průměrem rotoru 132 metrů. Podle odhadů by měly celkem ročně vyrobit 10 GWh elektrické energie. V údolí o 200 nadmořských metrů níž bude umístěna strojovna vodní elektrárny o výkonu 16 MW.

karte_gaildorf_gb_1500px
Pilotní projekt v Gaildorfu. Zdroj: www.naturspeicher.de

Větrné turbíny budou dokončeny během roku 2017, spuštění celé elektrárny je pak plánováno na konec roku 2018. Projekt obdržel grant od německého Ministerstva životního prostředí ve výši 7,15 milionů eur.

Zdroj úvodní fotografie: Naturspeicher

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se