Domů
Obnovitelné zdroje
Nizozemsko pravděpodobně nesplní cíle OZE pro rok 2020
Haliade-X vizualizace

Nizozemsko pravděpodobně nesplní cíle OZE pro rok 2020

Nizozemsko bude vydávat zelené dluhopisy pro zvýšení podílu obnovitelných zdrojů (OZE) na svém energetickém mixu. Země má největší deficit v Evropě mezi cílem 2020 a současným podílem OZE.

Eurokomisař Miguel Caňete, který zodpovídá za klima a energetiku, vyjádřil v rozhovoru své znepokojení nad stavem výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v Nizozemsku. Statistiky Eurostatu ukazují, že Nizozemsko je v současné době na chvostu Evropy, co se týče plnění vytyčených cílů.

Podle posledních dostupných statistik za rok 2017 pocházelo z obnovitelných zdrojů v Nizozemsku pouze 6,6 % spotřebované energie, což je sotva polovina z cíle pro rok 2020, kdy by Nizozemsko mělo dosáhnout podílu 14 %. Podle odhadů tamní environmentální agentury PBL by země měla dosáhnout v příštím roce 12% podílu OZE.

“Když se podíváte na současná čísla, tak uvidíte, že Nizozemsko má největší rozdíl mezi stávajícím stavem a stanoveným cílem. Jedenáct členských států již splnilo cíle pro rok 2020 a 10 je velmi blízko. Ale stále zůstává 7 států, které budou muset vyvinout větší úsilí,” uvedl eurokomisař Miguel Caňete.

Nizozemsko se nyní rozhodlo vydávat zelené dluhopisy, aby získalo větší kapitál pro financování projektů v oblasti obnovitelných zdrojů. Dluhopisy, které se mají začít prodávat tento měsíc, mají být emitovány až do výše 6 mld. EUR.

Dluhopisy bude vydávat státní pokladna (DSTA), budou 20leté a mají sloužit k podpoře výstavby projektů v oblasti OZE, energetické účinnosti, čisté mobility a adaptability na klimatické změny. Nizozemsko se tak stane první zemí s ratingem AAA, která takovéto dluhopisy vydá.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
frank
3. květen 2019, 14:13

zajímavé čtení, ostatně když si člověk klikne na tu tabulku eurostatu a vidí, že Německo je o pouhý jeden stupínek před námi a UK o pět stupínků za námi,neublíží takový odkaz na realitu všedního energetického dne někomu? ... :)

Milan Vaněček
3. květen 2019, 18:35

To že Holanďané finišují až teď souvisí s jejich národní mentalitou. Jsou totiž velmi šetřiví (více než Skotové). A vědí že jen blbci a eurohujeři splnili závazek už 5 či více let před termínem (a tedy mnohonásobně dráž než kdyby si počkali).

Teď za stejné peníze Holanďané dostanou 6x více fotovoltaických elektráren a více než dvojnásobek větrných.

Zkrátka šetří a proto jsou bohatí.

frank
4. květen 2019, 19:28

Vzhledem k tomu, že jsem pracoval 12 let pro holandskou firmu, včetně práce v Holandsku, tak můžu klidně říci, že máte pravdu v tom, že hódně spořivý jsou.

Ovšem to že neplní cíle rozhodně nebyl jejich " spořínkovský plán" čekání na nové technologie. Skutečnost je taková, že Holandsko nedělá ptákoviny jako Německo, které také neplní a nesplní cíle roku 2020 , Holandsko je velmi opatrné a nevyhodí technologie, které ještě slouží nebo nejsou amortizované.

Navíc je legrační, že v rámci tohoto článku jsme se dostali ke statistice, která ukazuje, že některé státy jsou ochotné za drahé peníze nainstalovat technologie, které sice dokáží v některé hodiny pokrýt značnou část spotřeby, ale z celkové spotřeby za celý rok dodají jen malý drobek.

Zkrátka nešetří doma aani nešetří ani státy kolem sebe, klidně si použijí jejich síť když se jim ta jejich nechce stavět...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se