Nizozemsko pravděpodobně nesplní cíle OZE pro rok 2020

DomůObnovitelné zdrojeNizozemsko pravděpodobně nesplní cíle OZE pro rok 2020

Nizozemsko bude vydávat zelené dluhopisy pro zvýšení podílu obnovitelných zdrojů (OZE) na svém energetickém mixu. Země má největší deficit v Evropě mezi cílem 2020 a současným podílem OZE.

Eurokomisař Miguel Caňete, který zodpovídá za klima a energetiku, vyjádřil v rozhovoru své znepokojení nad stavem výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v Nizozemsku. Statistiky Eurostatu ukazují, že Nizozemsko je v současné době na chvostu Evropy, co se týče plnění vytyčených cílů.

Podle posledních dostupných statistik za rok 2017 pocházelo z obnovitelných zdrojů v Nizozemsku pouze 6,6 % spotřebované energie, což je sotva polovina z cíle pro rok 2020, kdy by Nizozemsko mělo dosáhnout podílu 14 %. Podle odhadů tamní environmentální agentury PBL by země měla dosáhnout v příštím roce 12% podílu OZE.

“Když se podíváte na současná čísla, tak uvidíte, že Nizozemsko má největší rozdíl mezi stávajícím stavem a stanoveným cílem. Jedenáct členských států již splnilo cíle pro rok 2020 a 10 je velmi blízko. Ale stále zůstává 7 států, které budou muset vyvinout větší úsilí,” uvedl eurokomisař Miguel Caňete.

Nizozemsko se nyní rozhodlo vydávat zelené dluhopisy, aby získalo větší kapitál pro financování projektů v oblasti obnovitelných zdrojů. Dluhopisy, které se mají začít prodávat tento měsíc, mají být emitovány až do výše 6 mld. EUR.

Dluhopisy bude vydávat státní pokladna (DSTA), budou 20leté a mají sloužit k podpoře výstavby projektů v oblasti OZE, energetické účinnosti, čisté mobility a adaptability na klimatické změny. Nizozemsko se tak stane první zemí s ratingem AAA, která takovéto dluhopisy vydá.