Nizozemsko bude vydávat zelené dluhopisy pro zvýšení podílu obnovitelných zdrojů (OZE) na svém energetickém mixu. Země má největší deficit v Evropě mezi cílem 2020 a současným podílem OZE.

Eurokomisař Miguel Caňete, který zodpovídá za klima a energetiku, vyjádřil v rozhovoru své znepokojení nad stavem výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v Nizozemsku. Statistiky Eurostatu ukazují, že Nizozemsko je v současné době na chvostu Evropy, co se týče plnění vytyčených cílů.

Podle posledních dostupných statistik za rok 2017 pocházelo z obnovitelných zdrojů v Nizozemsku pouze 6,6 % spotřebované energie, což je sotva polovina z cíle pro rok 2020, kdy by Nizozemsko mělo dosáhnout podílu 14 %. Podle odhadů tamní environmentální agentury PBL by země měla dosáhnout v příštím roce 12% podílu OZE.

“Když se podíváte na současná čísla, tak uvidíte, že Nizozemsko má největší rozdíl mezi stávajícím stavem a stanoveným cílem. Jedenáct členských států již splnilo cíle pro rok 2020 a 10 je velmi blízko. Ale stále zůstává 7 států, které budou muset vyvinout větší úsilí,” uvedl eurokomisař Miguel Caňete.

Nizozemsko se nyní rozhodlo vydávat zelené dluhopisy, aby získalo větší kapitál pro financování projektů v oblasti obnovitelných zdrojů. Dluhopisy, které se mají začít prodávat tento měsíc, mají být emitovány až do výše 6 mld. EUR.

Dluhopisy bude vydávat státní pokladna (DSTA), budou 20leté a mají sloužit k podpoře výstavby projektů v oblasti OZE, energetické účinnosti, čisté mobility a adaptability na klimatické změny. Nizozemsko se tak stane první zemí s ratingem AAA, která takovéto dluhopisy vydá.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *