Český mobilní kontejner pro výrobu elektřiny k vidění v Ostravě
Kontejner Alfons je české řešení pro výrobu elektřiny v místech, kde není k dispozici elektrizační soustava. Celým názvem Alfons Mobile Energy Container (AMEC) využívá obnovitelných zdrojů – solární a větrné energie – v kombinaci s dieselovým agregátem. Disponuje také bateriovým akumulačním systémem pro ukládání přebytečné energie a pokrývání spotřeby ve chvílích, kdy ostatní zdroje nepracují. Tento unikátní systém bude k vidění během Dnů NATO v Ostravě o nadcházejícím víkendu.
Společné úsilí pětice českých firem dalo vzniknout pozoruhodnému projektu, který má velice zajímavý potenciál pro využití nejen ve výzbroji armád světových mocností.
Systém AMEC disponuje větrnou turbínou s výkonem 5 kWp (kilowatt peak = výkon větrné nebo fotovoltaické elektrárny při standardizovaném výkonnostním testu, tedy za laboratorních podmínek) umístěnou na 4,5 metrů vysokém duralovém stožáru. Díky vertikální konstrukci s pomaluběžným generátorem vykazuje turbína prakticky nulovou hlučnost a vibrace. Zároveň v vzhledem k rozměrům disponuje velmi vysokým výkonem. Mezi další významné parametry patří velmi nízká rozběhová rychlost větru pouze 1,6 m/s, odolnost vůči větru až do rychlosti 180 km/h a resistence vůči extrémním teplotám i UV záření.
Solární energii přeměňuje na elektřinu 28 monokrystalických panelů, každý o výkonu 327 Wp. Celkem tedy disponuje výkonem 9,2 kWp. Panely jsou zasazeny do robustní ocel-hliníkové konstrukce určené i do těch nejextrémnějších podmínek. Solární systém dodávají pro AMEC společnosti Decci a Solar System Projekt. Decci a.s. je česká společnost, která vlastní a provozuje fotovoltaické elektrárny pod jednotnou obchodní značkou FVE CZECH. Solar Systems Projekt se zabývá projektováním a optimalizací solárních elektráren.
Diesel generátor o kontinuálním výkonu 14,0 kVA/11,2 kW s alternátorem DUPLEX dodává společnost Terramet. Tato jednotka má nominální napětí 400V 3~ / 230V 1~, frekvenci 50Hz, třídu ochrany IP 54 a její hmotnost je 320 kg.
Akumulaci zajišťuje bateriový systém, který má napětí baterií 260V, jeho celková instalovaná kapacita je 78 kWh, z čehož je využitelných 62 kWh. Dodavatelem je Společnost NetPro Systems. Ta se věnuje výzkumu a vývoji elektronických systémů automatizace budov a projektu Energy Cloud. Ten je orientován na využívání energie z fotovoltaických a větrných elektráren, čerpání přebytků z rozvodné sítě a ukládání této energie ve formě akumulovaného elektrického náboje do baterií. Propojením těchto zařízení dálkovou správou vzniká rozsáhlý energetický celek – tzv. Energy Cloud.
Celý systém Alfons je možno uložit do kontejneru od společnosti Variel. K dispozici je také varianta s neprůstřelným pláštěm kontejneru pro možnost vojenského využití.
V rámci Dnů NATO si budou moci diváci Alfonse prohlédnout z blízka přímo na a Letišti Leoše Janáčka. Zajímavostí je, že po celou dobu konání akce bude veškeré napájení zajišťováno právě systémem Amec. Tři energeticky soběstačná mobilní centra budou využita jako zdroj elektrické energie – pokryjí tak spotřebu zázemí největší bezpečnostní akce v Evropě.
„Pro nabíjení interních baterií slouží vítr, solární panel nebo diesel generátor. Výhodou celého řešení je rychlá instalace, kterou lze uskutečnit během 3 hodin. Jednotlivé komponenty dodávají společnosti Simeti Wind Energy, Variel a.s., Decci a.s., Solar Systems Projekt a Terra Endress Power Generators,„ prohlásil Ing. Pavel Patřičný, koordinátor projektu AMEC.
Poprvé byl energetický kontejner představen na veletrhu obranné a bezpečnostní techniky ISDEF v Tel Avivu, který se konal ve dnech 2. – 4. června 2015.
„Už máme první zájemce. Ale nic podepsáno zatím není,“ dodává šéf projektu Pavel Patřičný k současnému stavu poptávky po systému AMEC.
Mohlo by vás zajímat:
Nejen, že výkon elektrárny Simeti (5kW při 12m/s) o řád překračuje výkon velikostně srovnatelných elektráren, ale překračuje i teoretický limit daný tzv. Betzovým zákonem. Když jsem firmu Simeti kontaktoval s dotazem, jak docílili toho, že výkon je větší než teoretický limit, odpověděl mi zakladatel firmy, pan Milan Milata, že takto vysoký výkon je možný díky LENR článkům. Pro neznalé - LENR znamená Low Energy Nuclear Reaction a je to název, který je v současnosti používán pro starou chiméru jménem "studená fúze". Tento jev je seriózní fyzikou odmítán jako blud, ale přesto velmi často zneužíván podvodníky, kteří takto mámí z důvěřivých investorů peníze. Připusťme ale, že by někdo články LENR (tedy články získávající energii studenou fúzí, neboli transmutací prvků) skutečně vyvinul a prodával. Byl by z toho okamžitě obrovský poprask, a vyřešilo by to veškeré problémy lidstva s energií. Vynálezce by nejen získal Nobelovu cenu za fyziku, ale vydělával by miliardy. Bylo by absurdní, aby někdo kdo má k dispozici technologii LENR už od r. 2010 (tehdy začala firma Simeti propagovat tuto elektrárnu s totožnými parametry), ji tajně prodával s nějakou stupidní malou větrnou elektrárnou. Pokud se chcete o elektrárně Simeti dozvědět pravdu, mrkněte se na https://www.metabunk.org/simeti-wind-turbine.t9606/ Nechci pana Milatu označit za podvodníka, neboť může být třeba choromyslný, ale nechť si každý fakta v článku ověří a udělá vlastní názor.
Dovolím si jednu drobnou opravu LENR není tak úplně klasická studená fúze ve smyslu fúze kádinkové. Ono tedy mezi námi definovat co je horká a co studená fúze je problém trochu, existuje totiž třeba Farnsworthův fúzor, který pracuje s vysokonapěťovým polem, k fúzi tam dochází, ale energii z toho nezískáte, účinnost je prachmizerná, ale produkuje neutrony, tedy je to zajímavost a použitelný laboratorní zdroj radiace. V případě LENR jde o něco podobného, dosahuje se tam polí v řádku kilovoltů na milimetr, možná více, přesně si to nepamatuji. Vzhledem k tomu že se teplota dá vyjádřit v keV, tak bych systém pracující s takovými intenzitami pole za studenou fúzi nenazval. Rozhodně si ale netroufnu tvrdit že to funguje ani že to nefunguje. ale klasická studená fúze to není.
Samozřejmě, že o žádnou studenou fúzi nejde. Je to jen novotvar zneužitý a zneužívaný podvodníky prodávajícími technologii "vyrábějící" energii zdarma, a to protože samotná studená fúze v daných podmínkách byla dost jasně prokázána za nemožnou, uchýlili se podvodníci k termínu LENR. Princip ale u nich zůstává obvykle stejný jako u původního experimentu Fleischmanna a Ponse - stále lákají investory na technologii vyrábějící energii fúzí a to většinou vodíku (někdy jeho izotopů) za přítomnosti kovů.
Diskuzi , zda je LENR realitou nebo chimérou, ponechám odborníkům. Jedno je ale jisté, a to, že žádné LENR články vyrábějící elektřinu na trhu nejsou, a už vůbec ne od r. 2010 prodáváné jako doplněk nějaké prapodivné malé větrné elektrárny od neznámé české firmy.
Co se týče Farnsworthova fúzoru, tak zde se nejedná o LENR zařízení. U fúzoru jsou naopak energie působící na atomy značné. A Farnsworthův fúzor také nemůže být použit na získávání emergie z fúze, neboť musí dodávat přinejmenším o pět řádů (tedy ve statisích) více energie , než je pak uvolněno fúzí. Blíže např. zde: https://en.wikipedia.org/wiki/Fusor#Mechanism
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se