Domů
Elektřina
Český mobilní kontejner pro výrobu elektřiny k vidění v Ostravě
Energetický kontejner Alfons. Ilustrační foto

Český mobilní kontejner pro výrobu elektřiny k vidění v Ostravě

Kontejner Alfons je české řešení pro výrobu elektřiny v místech, kde není k dispozici elektrizační soustava. Celým názvem Alfons Mobile Energy Container (AMEC) využívá obnovitelných zdrojů – solární a větrné energie – v kombinaci s dieselovým agregátem. Disponuje také bateriovým akumulačním systémem pro ukládání přebytečné energie a pokrývání spotřeby ve chvílích, kdy ostatní zdroje nepracují. Tento unikátní systém bude k vidění během Dnů NATO v Ostravě o nadcházejícím víkendu.

Společné úsilí pětice českých firem dalo vzniknout pozoruhodnému projektu, který má velice zajímavý potenciál pro využití nejen ve výzbroji armád světových mocností.

Systém AMEC disponuje větrnou turbínou s výkonem 5 kWp (kilowatt peak = výkon větrné nebo fotovoltaické elektrárny při standardizovaném výkonnostním testu, tedy za laboratorních podmínek) umístěnou na 4,5 metrů vysokém duralovém stožáru. Díky vertikální konstrukci s pomaluběžným generátorem vykazuje turbína prakticky nulovou hlučnost a vibrace. Zároveň v vzhledem k rozměrům disponuje velmi vysokým výkonem. Mezi další významné parametry patří velmi nízká rozběhová rychlost větru pouze 1,6 m/s, odolnost vůči větru až do rychlosti 180 km/h a resistence vůči extrémním teplotám i UV záření.

Takto vypadá složená větrná elektrárna od společnnosti Simetti. Zdroj: http://www.msline.cz/
Takto vypadá složená větrná elektrárna od společnnosti Simetti. Zdroj: http://www.msline.cz/

Solární energii přeměňuje na elektřinu 28 monokrystalických panelů, každý o výkonu 327 Wp. Celkem tedy disponuje výkonem 9,2 kWp. Panely jsou zasazeny do robustní ocel-hliníkové konstrukce určené i do těch nejextrémnějších podmínek. Solární systém dodávají pro AMEC společnosti Decci a Solar System Projekt. Decci a.s. je česká společnost, která vlastní a provozuje fotovoltaické elektrárny pod jednotnou obchodní značkou FVE CZECH. Solar Systems Projekt se zabývá projektováním a optimalizací solárních elektráren.

Diesel generátor o kontinuálním výkonu 14,0 kVA/11,2 kW s alternátorem DUPLEX dodává společnost Terramet. Tato jednotka má nominální napětí 400V 3~ / 230V 1~, frekvenci 50Hz, třídu ochrany IP 54 a její hmotnost je 320 kg.

Akumulaci zajišťuje bateriový systém, který má napětí baterií 260V, jeho celková instalovaná kapacita je 78 kWh, z čehož je využitelných 62 kWh. Dodavatelem je Společnost NetPro Systems. Ta se věnuje výzkumu a vývoji elektronických systémů automatizace budov a projektu Energy Cloud. Ten je orientován na využívání energie z fotovoltaických a větrných elektráren, čerpání přebytků z rozvodné sítě a ukládání této energie ve formě akumulovaného elektrického náboje do baterií. Propojením těchto zařízení dálkovou správou vzniká rozsáhlý energetický celek – tzv. Energy Cloud.

Celý systém Alfons je možno uložit do kontejneru od společnosti Variel. K dispozici je také varianta s neprůstřelným pláštěm kontejneru pro možnost vojenského využití.

V rámci Dnů NATO si budou moci diváci Alfonse prohlédnout z blízka přímo na a Letišti Leoše Janáčka. Zajímavostí je, že po celou dobu konání akce bude veškeré napájení zajišťováno právě systémem Amec. Tři energeticky soběstačná mobilní centra budou využita jako zdroj elektrické energie – pokryjí tak spotřebu zázemí největší bezpečnostní akce v Evropě.

„Pro nabíjení interních baterií slouží vítr, solární panel nebo diesel generátor. Výhodou celého řešení je rychlá instalace, kterou lze uskutečnit během 3 hodin. Jednotlivé komponenty dodávají společnosti Simeti Wind Energy, Variel a.s., Decci a.s., Solar Systems Projekt a Terra Endress Power Generators, prohlásil Ing. Pavel Patřičný, koordinátor projektu AMEC.

Poprvé byl energetický kontejner představen na veletrhu obranné a bezpečnostní techniky ISDEF v Tel Avivu, který se konal ve dnech 2. – 4. června 2015.

„Už máme první zájemce. Ale nic podepsáno zatím není,“ dodává šéf projektu Pavel Patřičný k současnému stavu poptávky po systému AMEC.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Ivo Truxa
1. duben 2018, 21:52

Nejen, že výkon elektrárny Simeti (5kW při 12m/s) o řád překračuje výkon velikostně srovnatelných elektráren, ale překračuje i teoretický limit daný tzv. Betzovým zákonem. Když jsem firmu Simeti kontaktoval s dotazem, jak docílili toho, že výkon je větší než teoretický limit, odpověděl mi zakladatel firmy, pan Milan Milata, že takto vysoký výkon je možný díky LENR článkům. Pro neznalé - LENR znamená Low Energy Nuclear Reaction a je to název, který je v současnosti používán pro starou chiméru jménem "studená fúze". Tento jev je seriózní fyzikou odmítán jako blud, ale přesto velmi často zneužíván podvodníky, kteří takto mámí z důvěřivých investorů peníze. Připusťme ale, že by někdo články LENR (tedy články získávající energii studenou fúzí, neboli transmutací prvků) skutečně vyvinul a prodával. Byl by z toho okamžitě obrovský poprask, a vyřešilo by to veškeré problémy lidstva s energií. Vynálezce by nejen získal Nobelovu cenu za fyziku, ale vydělával by miliardy. Bylo by absurdní, aby někdo kdo má k dispozici technologii LENR už od r. 2010 (tehdy začala firma Simeti propagovat tuto elektrárnu s totožnými parametry), ji tajně prodával s nějakou stupidní malou větrnou elektrárnou. Pokud se chcete o elektrárně Simeti dozvědět pravdu, mrkněte se na https://www.metabunk.org/simeti-wind-turbine.t9606/ Nechci pana Milatu označit za podvodníka, neboť může být třeba choromyslný, ale nechť si každý fakta v článku ověří a udělá vlastní názor.

C
2. duben 2018, 14:27

Dovolím si jednu drobnou opravu LENR není tak úplně klasická studená fúze ve smyslu fúze kádinkové. Ono tedy mezi námi definovat co je horká a co studená fúze je problém trochu, existuje totiž třeba Farnsworthův fúzor, který pracuje s vysokonapěťovým polem, k fúzi tam dochází, ale energii z toho nezískáte, účinnost je prachmizerná, ale produkuje neutrony, tedy je to zajímavost a použitelný laboratorní zdroj radiace. V případě LENR jde o něco podobného, dosahuje se tam polí v řádku kilovoltů na milimetr, možná více, přesně si to nepamatuji. Vzhledem k tomu že se teplota dá vyjádřit v keV, tak bych systém pracující s takovými intenzitami pole za studenou fúzi nenazval. Rozhodně si ale netroufnu tvrdit že to funguje ani že to nefunguje. ale klasická studená fúze to není.

Ivo Truxa
3. duben 2018, 19:13

Samozřejmě, že o žádnou studenou fúzi nejde. Je to jen novotvar zneužitý a zneužívaný podvodníky prodávajícími technologii "vyrábějící" energii zdarma, a to protože samotná studená fúze v daných podmínkách byla dost jasně prokázána za nemožnou, uchýlili se podvodníci k termínu LENR. Princip ale u nich zůstává obvykle stejný jako u původního experimentu Fleischmanna a Ponse - stále lákají investory na technologii vyrábějící energii fúzí a to většinou vodíku (někdy jeho izotopů) za přítomnosti kovů.

Diskuzi , zda je LENR realitou nebo chimérou, ponechám odborníkům. Jedno je ale jisté, a to, že žádné LENR články vyrábějící elektřinu na trhu nejsou, a už vůbec ne od r. 2010 prodáváné jako doplněk nějaké prapodivné malé větrné elektrárny od neznámé české firmy.

Co se týče Farnsworthova fúzoru, tak zde se nejedná o LENR zařízení. U fúzoru jsou naopak energie působící na atomy značné. A Farnsworthův fúzor také nemůže být použit na získávání emergie z fúze, neboť musí dodávat přinejmenším o pět řádů (tedy ve statisích) více energie , než je pak uvolněno fúzí. Blíže např. zde: https://en.wikipedia.org/wiki/Fusor#Mechanism

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se