Domů
Akumulace energie
Zákon zřejmě upraví pravidla akumulace elektřiny, Sněmovna to podpořila
Bateriové úložiště Zdroj: http://aesenergystorage.com/

Zákon zřejmě upraví pravidla akumulace elektřiny, Sněmovna to podpořila

Do energetického zákona se zřejmě dostanou pravidla pro ukládání elektřiny a také sdružování její výroby i spotřeby. Vládní novelu, která má akumulaci a agregaci umožnit, dnes v úvodním kole projednala Poslanecká sněmovna. Novela by podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) měla kromě jiného zlepšit řízení výkonové rovnováhy v rozvodné soustavě. Odběratelům by měla například umožnit regulaci spotřeby podle aktuálních cen energií. Zákazníkům by měla novela přinést nezávislý srovnávač cen elektřiny. Vláda také navrhuje snížit počet členů Rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) z pěti na tři.

Ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN) uvedl, že návrh zákona je v převážné míře transpozicí evropské směrnice o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou z roku 2019. Podotkl, že zvyšování akumulačních schopností elektrizačních soustav je trendem v celém světě v souvislosti s rozvojem obnovitelných zdrojů. Zpravodaj Ivan Adamec (ODS) řekl, že kromě jednoho milionu korun na vybudování srovnávače cen nepředstavuje novela nároky na státní rozpočet.

Správcem srovnávače cen a nabídek energií bude Energetický regulační úřad (ERÚ), protože, jak uvádí vláda, musí jít o instituci nezávislou na jakémkoli účastníkovi trhu. Bude také moci zadat jeho provoz soukromému zájemci. Srovnávací nástroj bude mít za účel umožnit zákazníkům porovnávat ceny a další podmínky nabídky elektřiny a plynu, a to včetně cen spotových. Náklady na jeho provoz odhaduje důvodová zpráva na jeden milion korun ročně. Bude bezplatně přístupný na webových stránkách ERÚ. Obchodníci s elektřinou budou mít povinnost poskytovat do tohoto systému požadované informace.

Podle vlády lze předpokládat, že tento srovnávací nástroj bude mít vysokou míru důvěry zákazníků. Přispět by tak měl k průhlednosti trhu i větší aktivitě spotřebitelů při vyhledávání nabídek. Zákon však neomezuje možnost kohokoli jiného provozovat svůj vlastní srovnávač cen.

Rozvoj akumulace elektřiny, tedy ukládání momentálně nadbytečné vyrobené elektřiny a její následné uvolnění do soustavy v době vyšší spotřeby, je podle MPO nutný zejména pro zvýšení odolnosti soustavy při výkyvech v provozu, integraci obnovitelných zdrojů do soustavy či investice.

Změny by podle ministerstva měly také posílit pružnost tuzemské sítě, tedy přizpůsobení systému výroby a distribuce energie podle aktuálních potřeb. Ministerstvo si od toho slibuje snížení energetických špiček, které se často vyskytují v době vysoké poptávky. Zároveň umožní rozložení spotřeby energie rovnoměrně přes den. Vláda uvádí v důvodové zprávě, že flexibilita výrobců a spotřebitelů bude službou v právním smyslu, kterou budou tito poskytovatelé flexibility poskytovat agregátorovi a se kterou budou následně agregátoři obchodovat ve vztahu k provozovatelům sítí. Agregace by pak měla umožnit sdružovat více výrobců do jedné větší skupiny.

Další úpravy se zaměřují také na ochranu spotřebitele. Přibude tak například možnost odstoupit od fixovaných smluv v případě, že nákupní politika dodavatele bude proti pravidlům. Zpřísnit by se také měla pravidla pro udělování licence obchodníkům

Novela také snižuje počet členů Rady ERÚ z pěti na tři. Jeden ze členů rady bude předsedou úřadu. Radu bude jmenovat vláda na návrh ministerstva průmyslu. Loni obdobný návrh vznesli k předchozí novele energetického zákona Piráti, Sněmovna ho ale neschválila. Poslanec KDU-ČSL David Šimek za klub své strany řekl, že snižování počtu členů rady není v současné situaci ideální a že lidovci jsou ochotni o této změně debatovat.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Vladimír Krteček
20. duben 2024, 20:59

Super.

„Díky agrovoltaice mohou zemědělci získat dodatečný zdroj příjmu z prodeje vyrobené elektřiny...."

Uz dnes je v podstate nadvyroba elektriny ze slunce - spotove ceny jsou toho jasnym dukazem.

Dodavat do site prekupnikum za par drobnejch (napr. Elyn 0,80/kWh ), kteri to obratem streli memu sousedovi za 4,50 aniz by jakkoliv prilozili "ruku k dilu" mne štve uz dnes.

Blizi se doba kdy pretoky do site vypnu uplne (nema to smysl).

Tak jakypak dodatecny zdroj prijmu ???

Takze zbyvaji tak maximalne uspory.

Pokud nebude neco jako nejaka garantovana vykupni cena, pretoky vypne kde kdo. Tak jaky smysl bude vubec mit, kdyz zasypeme celou republiku solarama?

Ditribuce ma problemy uz dnes.

A vecer? Co bude vecer? Tma?

Rekl bych, ze mnohem mnohem vic by se mela budovat akumulace.

A zase mnohem vetsi smysl mi dava precerpavaci elektrarna nez baterie. Vydrzi mnohem dyl ...

A uplne nejlepsi by bylo propojit kabelama celou planetu. Slunce nekde sviti vzdycky (i kdyz je zrovna u nas tma). Snad by to bylo zaroven nejmin nakladne.

Preji slunce v duši

Vladimír Krteček
21. duben 2024, 08:44

Omluva, odeslano k nespravnemu clanku

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se