Domů
Akumulace energie
Čína plánuje navýšit akumulační schopnosti své sítě
Přečerpávací vodní elektrárna JiangNanTianChi Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:JiangNanTianChi_1.jpg

Čína plánuje navýšit akumulační schopnosti své sítě

Čínský energetický sektor čekají v následujících letech výrazné investice do rozvoje akumulace elektrické energie. Navýšení kapacity a výkonu akumulačních prvků v síti má Číně pomoci optimalizovat využívání obnovitelných zdrojů.

Čína se v průběhu několika posledních let stala lídrem v oblasti obnovitelných zdrojů, avšak z důvodu pomalého rozvoje síťové infrastruktury a nedostatku akumulační kapacity není schopna využít potenciál větrných a solárních zdrojů v plné míře. V roce 2014 tak Čína nedokázala využít téměř pětinu z množství elektřiny, které ji mohly poskytnout větrné zdroje.

V některých oblastech odhady hovoří dokonce o více než 40 % nevyužité energie z větrných a solárních elektráren, a to zejména kvůli nedostatečné síťové infrastruktuře a nízkému růstu poptávky po elektrické energii.

„Čína je v čele energetické revoluce vedené přechodem k nízkouhlíkové energetice a otevření jejího trhu s elektřinou a akumulace budou důležité pro podpoření těchto změn.“

Jiang Liping, viceprezident State Grid Energy Research Institute

Největší akumulační schopností disponují v Číně přečerpávací vodní elektrárny (PVE), jejichž instalovaný výkon dosáhl v roce 2015 hodnoty 23 GW. Přestože Čína dosáhla během své pětiletky v období 2011 až 2015 značného rozvoje v oblasti hydroenergetiky, cíl pro přečerpávací elektrárny (41 GW) zůstal nenaplněn. V současné době jsou v Číně projekty výstavby dalších PVE o souhrnném výkon 27 GW v různé fázi realizace.

Podle reportu China Energy Storage Alliance vzrostl výkon v dalších akumulačních zařízeních (jiná než PVE) v tamní síti v průběhu posledních 5 let o 110 % na 105 MW. Aliance odhaduje, že do roku 2020 by tento výkon mohl dosáhnout až 14,5 GW.

Podle čínského akčního plánu energetických inovací by se větší pozornosti měl dočkat i výzkum zaměřený na koncentrační solární elektrárny, vysokokapacitní systémy tepelné akumulace, integraci obnovitelných zdrojů do sítě či využití elektromobilů jako akumulačních prvků.

Úvodní fotografie: Horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny JiangNanTianChi, zdroj: Farm

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.