Domů
Akumulace energie
Čína plánuje navýšit akumulační schopnosti své sítě
Přečerpávací vodní elektrárna JiangNanTianChi Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:JiangNanTianChi_1.jpg

Čína plánuje navýšit akumulační schopnosti své sítě

Čínský energetický sektor čekají v následujících letech výrazné investice do rozvoje akumulace elektrické energie. Navýšení kapacity a výkonu akumulačních prvků v síti má Číně pomoci optimalizovat využívání obnovitelných zdrojů.

Čína se v průběhu několika posledních let stala lídrem v oblasti obnovitelných zdrojů, avšak z důvodu pomalého rozvoje síťové infrastruktury a nedostatku akumulační kapacity není schopna využít potenciál větrných a solárních zdrojů v plné míře. V roce 2014 tak Čína nedokázala využít téměř pětinu z množství elektřiny, které ji mohly poskytnout větrné zdroje.

V některých oblastech odhady hovoří dokonce o více než 40 % nevyužité energie z větrných a solárních elektráren, a to zejména kvůli nedostatečné síťové infrastruktuře a nízkému růstu poptávky po elektrické energii.

„Čína je v čele energetické revoluce vedené přechodem k nízkouhlíkové energetice a otevření jejího trhu s elektřinou a akumulace budou důležité pro podpoření těchto změn.“

Jiang Liping, viceprezident State Grid Energy Research Institute

Největší akumulační schopností disponují v Číně přečerpávací vodní elektrárny (PVE), jejichž instalovaný výkon dosáhl v roce 2015 hodnoty 23 GW. Přestože Čína dosáhla během své pětiletky v období 2011 až 2015 značného rozvoje v oblasti hydroenergetiky, cíl pro přečerpávací elektrárny (41 GW) zůstal nenaplněn. V současné době jsou v Číně projekty výstavby dalších PVE o souhrnném výkon 27 GW v různé fázi realizace.

Podle reportu China Energy Storage Alliance vzrostl výkon v dalších akumulačních zařízeních (jiná než PVE) v tamní síti v průběhu posledních 5 let o 110 % na 105 MW. Aliance odhaduje, že do roku 2020 by tento výkon mohl dosáhnout až 14,5 GW.

Podle čínského akčního plánu energetických inovací by se větší pozornosti měl dočkat i výzkum zaměřený na koncentrační solární elektrárny, vysokokapacitní systémy tepelné akumulace, integraci obnovitelných zdrojů do sítě či využití elektromobilů jako akumulačních prvků.

Úvodní fotografie: Horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny JiangNanTianChi, zdroj: Farm

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se