Domů
Obnovitelné zdroje
Obnovitelné zdroje zlevňují i v Asii

Obnovitelné zdroje zlevňují i v Asii

Americká poradenská společnost WoodMac vydala novou zprávu o vývoji nákladů nových zdrojů v Asijsko-pacifickém regionu. Z údajů vyplývá, že se země jako Jižní Korea, Thajsko a Vietnam připojí již v příštím roce k Indii a Austrálii, kde jsou náklady na projekty z obnovitelných zdrojů nižší než nové uhelné elektrárny. Tlak na „paritu sítě“ vzniká i v Číně, která by tohoto bodu zlomu mohla dosáhnout již v příštím roce.

Podle WoodMac jsou v regionu v současnosti náklady na energii z obnovitelných zdrojů o 16 % vyšší v porovnání s tradičními zdroji. Situace by se však dle předpovědí měla do roku 2030 obrátit a obnovitelné zdroje by v průměru měly být až o 23 % levnější.

V zemích, které vedou energetickou transformaci, jsou prognózy ještě optimističtější. Dle predikcí budou v roce 2030 obnovitelné zdroje levnější než nové uhelné elektrárny až o 56 % v Indii, o 47 % v Austrálii, o 40 % v Číně a o 30 % v Jižní Koreji, Thajsku a Vietnamu, přičemž poslední tři země již snížily výhled na výstavbu nových uhelných zdrojů ve prospěch obnovitelných zdrojů. Transformaci má pomoc i zvyšující se cena za emise CO2, která má podle agentury dosáhnout průměrné úrovně 30 USD/t v roce 2050.

Naopak pomalejší trend snižování nákladů nastane v Japonsku. To bude zapříčiněné třemi faktory – omezenou dostupnou půdou, vysokými náklady na pracovní sílu a vysokými cenami povolení. To způsobí, že náklady na „čisté“ zdroje v zemi budou v roce 2030 pouze o 1 % levnější než nové uhelné elektrárny.

Vzhledem k tomu, že čisté zdroje jsou v regionu od loňského roku levnější než nové plynové elektrárny, tak je možné, že solární elektrárny začnou s dostatečnou politickou podporou konkurovat plynu od roku 2026.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
Mirous
27. listopad 2020, 16:14

Důležité je to Japonsko, to je svým charakterem k EU nejblíže a to 1% je fakt málo. I když je lepší spalovat uhlí v elektrárně než doma, tak mně přijde stavba nové uhelky v roce 2020 ne zcela ideálním řešením, ale chápu, že rychle rostoucí ekonomiky raději rychle postaví nějakou uhelku poblíž průmyslové oblasti, než aby se spoléhaly na soláry/větrníky, kde to tak jednoduché a spolehlivé není. Plánované uhelné kapacity v Číně jsou pro C02 fóbísty noční můrou, kterou zároveň musejí přehlížet, jinak by jim vyšla ta nesmyslnost snah EU v této oblasti. Indie co plánuje 50% (opravdu 50%) vyrobené elektřiny z jádra na rok 2050 je IMHO chytřejší.

Od zdejších iksprtů jsem se dozvěděl, že už teď jsou obnovitelné zdroje levnější než uhlí, ale článek mluví až o roku 2030. Prosím opravit, oni mají vždycky pravdu:).

energetik II
27. listopad 2020, 16:36

Indickému plánu na 50 % elektřiny z jádra v r.2050 vůbec nevěřím. Průměrná doba stavby jaderky je tam kolem 10 let a zatím tam pořád jen dochází ke snižování plánů a prodlužování doby výstavby. Do roku 2030 chtějí zahájit stavbu jen 10 ks svých vlastních 0,7 GW reaktorů + 2 x ruský VVER - 1000. Celkem tak někdy do roku 2035 přidají asi 9 GW výkonu. Nyní v Indii jádro vyrábí asi 3 % elektřiny a když si uvědomíme, jak rychle v Indii roste celková výroba elektřiny, tak roku 2035 bude Indie z jádra produkovat jen kolem 5 % elektřiny. A během 15 let 2035 -50 to zvednout z 5 % na 50 % ??? = 10 krát ? Tak to ani náhodou !

Petr
28. listopad 2020, 15:37

Jenom ten projekt jak povolili Rusku, Francii a USA si u nich postavit šestireaktorovou pobřežní elektrárnu každému, dává dohromady dost přez 20 GW.

Nevím teda jak ti ostatní, ale Rusko určitě nebude mít problém to stihnou do roku 2035, to zvládnou i do 2030.

Milan Vaněček
27. listopad 2020, 19:23

Co to ten Mirous pořád mele, vždyť cituji:

"Nejen Čína, ale i Indie se chystá v nadcházející dekádě ozelenit výrazně svoji energetiku. Odhaluje to nová energetická koncepce indické vlády zveřejněná krátce před Vánoci. Ústředním bodem koncepce je záměr proměnit skladbu výrobních kapacit elektrické energie v zemi tak, aby v roce 2027 tvořily 57 procent celkového instalovaného výkonu elektrárny využívající nefosilní zdroje. Konkrétně má v rámci daného mixu připadat 275 gigawattů (GW) na obnovitelné zdroje, 72 GW na vodní elektrárny a 15 GW na jaderné reaktory".

Přece 275 GW slunce, větru a biomasy plus 72 GW energie z vodních elektráren je MNOHEM, MNOHEM VÍCE než 15 GW jádra.

Neučil se u pana Goebbelse?

Ach jo
28. listopad 2020, 12:01

Vaněčku, ty jsi fakt dílo. Ten Mirous má asi tak o 4 roky novější informace. Probuď se.

Milan Vaněček
28. listopad 2020, 16:57

pro "Ach jo" aby se probudil a nezaměňoval vlhké sny jaderníků v Indii, z roku 2020, cituji z nich, i s odkazem:

"Indické reaktory už mají za sebou nějakých 500 reaktorroků zkušeností. Ambicí je dosáhnout 50% výroby elektřiny z jádra k roku 2050. Předpokládá to ovšem dovoz uranu a velké investice do výstavby. V dlouhodobém výhledu chce mít Atomová energetická komise (AEC) připojeno 500 GW v jádře."

pramen 3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-fyzika-a-energetika/2470-indie-a-jaderna-energetika

s oficielním indickým státním plánem (jako náš ASEP),

který jsem citoval já a pramen je zde

cea.nic.in/reports/committee/nep/nep_dec.pdf

a psali o tom zde

denikreferendum.cz/clanek/24349-indie-chysta-vyrazne-ozeleneni-energetiky-jadro-ma-byt-jen-doplne

PRO nejčerstvější SERIOZNÍ informaci mám zde tuto citaci:

pv-magazine.com/2020/11/27/india-ranked-the-worlds-most-attractive-pv-market-by-ernst-young/

a že by Indie byla nejatraktivnější trh i pro jádro, to jsem nezaznamenal.

A jak to vypadá cenově:

pv-magazine.com/2020/11/26/india-secures-record-low-solar-tariff-of-0-027-kwh/

opět z něj cituji:

"Solar Energy Corp. of India secured a bid of $0.027/kWh in a recent auction, which is 15% lower than Solarpack’s INR 2.36/kWh winning bid in a previous 2 GW procurement exercise."

TO JSOU CENY za kWh (62 našich haléřů za 1 kWh), o kterých se jaderníkům nezdá ani v nejdivočejších snech.

Tož tak, nicku "ach jo".

Josef
28. listopad 2020, 01:02

OZE jsou mnohem dražší než uhlí, protože musíte počítat celé náklady ne jen jednu jejich část. Tj. cenu za zálohy akumulaci a posilování přenosové soustavy. V ČR to vychází asi tak, že OZE stojí 2 násobek než jaderná cesta. Většina peněz přitom padne právě na to, zajistit dostatek energie kdykoli.

Milan Vaněček
28. listopad 2020, 04:05

Jak jste na to přišel pane Josef, z kterých cen to počítáte (z těch "historických", před mnoha lety, že ano)?

Teď nám ještě řekněte, že to jádro je i bezpečnější, bezodpadové a rychleji postavitelné a že nám na to banky bezůročně půjčí ....

pr
28. listopad 2020, 10:41

"Bezúročně" půjčuje jen ČR, ne baňky. Možná půjčí i indiánům.

pr
28. listopad 2020, 10:47

V ČR nevím, že by se do ceny jádra započítávala cena likvidace havarovaných Jaslovských Bohunic. Takže o celkových nákladech na JE pouze kapitalisticky plácáte. Šikovně podaná manipulace je lepší, než poplužní dvůr, že?

Emil
28. listopad 2020, 11:40

Že by to bylo tím, že Jaslovské Bohunice nejsou v ČR ale na Slovensku?

JD
29. listopad 2020, 00:19

https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/bnef-velke-solarni-vetrne-parky-jsou-dve-tretiny-populace-nejlevnejsim-zdrojem-elektriny

Baterie jsou zatím drahé, ale ceny se snižují po exponenciále. Někdy na přelomu dvacátých a třicátých let dojde ke konvergenci nákladových křivek s FVE a VTE, čemuž fosilní paliva nebudou moci nadále konkurovat. To neznamená, že ze dne na den zmizí. Odpovídající disrupce se očekává někdy během třicátých let. Je zajímavé, jak tomu odpovídá termín odklonu od uhlí německé Energiewende, kde mají Němci rezervu pro dřívější termín než 2038. Protože v okamžiku, kdy tato technologie bude cenově nekonkurenceschopná, tak rozhodně nechcete, aby z velké části určovala enegetický mix země. Proto je potřeba rozumět těmto trendům, se změnami začít ve správný čas a posunovat se kupředu.

Nesčetněkrát omílaný příběh Kodaku je vysvětlením proč.

V článku máte také vysvětleno, že grid parity nastává na různých místech různě, díky mnoha faktorům.

A co se týká rozvojových zemí, tak ty spíše provedou tzv. leapfrogging, tzn. přeskočení zastaralé technologie a použijí rovnou novější. Úplně stejně jako nestavěly telefonní budky, ale přešly rovnou k mobilním sítím a telefonům. Naopak již rozvinuté země bývají v tomto brzděny, protože se musí ještě navíc pracně a těžkopádně zbavovat zastaralých technologií.

Čenda
27. listopad 2020, 17:25

Těžko říct. Oni tu jadernou energii berou i jako vědeckou výzvu a myslí i na svoje přelomové prototypy. Jaderky jsou pro ně strategické i zhlediska odolnosti proti nepřízni nevyzpytatelného klimatu.

pr
28. listopad 2020, 10:52

Aha a čím je budou chladit v nadcházejícím klimatu? Inu vědecká výzva to bezesporu je.

Emil
28. listopad 2020, 11:37

Co třeba tím samým, čím je chladí doteď, tedy převážně mořskou vodou? Nebo čekáte, že se "v nadcházejícím klimatu" moře vypaří? Nehledejte problémy tam, kde nejsou.

Milan Vaněček
27. listopad 2020, 19:29

Je vidět že Asie přechází na obnovitelné zdroje, dynamika jejich růstu a absolutní čísla jsou nejvyšší na světě (Čína, Vietnam, Indie). To jsou zhruba 3 miliardy lidí co se vydali cestou obnovitelných zdrojů.

28. listopad 2020, 12:48

Indie se chystá mít do roku 2050 50% elektříny z jádra - je to informace z roku 2020. Vaše snaha toto vyvrátit 4 roky starou citací je ta pravá Goebbelsovina.

Milan Vaněček
28. listopad 2020, 17:04

Pro nick Já:

už jsem Vám to rozebral, i s přesnými odkazy, výše v odpovědi pro nicka "ach jo".

Nezaměňujte prosím zbožná přání indické jaderné lobby s realizací oficielní státní politiky Indie.

A renomovaný Ernst and Young Vám vysvětlí co je současná realita v Indii

přidal jsem k tomu i cenové údaje

přečtěte si to a nedejte na "jedna paní povídala", či "jeden lobbysta by si něco přál, kdyby mu to někdo zafinancoval"

Jiří Trn
28. listopad 2020, 15:46

Poprvé jsem zaznamenal smysluplnou instalaci z obnovitelných zdrojů.

Bez dotací.

www . tydenikhrot . cz/clanek/jarosovsky-pivovar-zeleny-pivovar-martin-pacovsky

Milan Vaněček
28. listopad 2020, 16:13

Ano, taky jsem to chtěl dát za vzor, že to i u nás jde. Ale ČEZ si raději počká na dotace.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se