První britská solární elektrárna s podporou ve formě CfD zahájila provoz

DomůElektřinaPrvní britská solární elektrárna s podporou ve formě CfD zahájila provoz

První z britských fotovoltaických elektráren, jež v minulém roce získaly nárok na budoucí podporu v podobě Contract for Difference (CfD), začala dodávat elektrickou energii. Elektrárna s výkonem bezmála 12 MW má zajistit dostatek elektrické energie pro zhruba 4000 tamních domácností.

Solární elektrárna Charity farm společnosti Lightsource vysoutěžila v loňském roce společně s dalšími solárními elektrárnami o celkovém výkonu 71,55 MW státní podporu v podobě Contract for Diference. Po svém dokončení se tak stala první z britských fotovoltaických elektráren provozovaných v tomto režimu.

„Skutečně konkurenční systém je spravedlivý vůči všem, kterých se dotýká, ale zatím nebylo ohlášeno žádné nové kolo aukcí pro solární zdroje a pokud to Spojené království s budoucností energetické bezpečnosti myslí vážné, je důležité toto řešit.“

Nick Boyle, generální ředitel Lightsource

Elektrárna o instalovaném výkonu 11,94 MW bude mít garantovaný příjem 79,23 liber za každou vyrobenou MWh elektrické energie. Spojené království vypsalo první kolo CfD aukcí pro solární zdroje v minulém roce s úmyslem nahradit certifikáty pro zdroje s výkonem vyšším než 5 MW.

Podpora formou CfD je založena na smlouvě mezi výrobcem elektřiny a Low Carbon Contracts Company (LCCC), společností vlastněnou britskou vládou. Výrobci elektřiny je v období nižších tržních cen elektřiny, než je kontrahovaná strike price, doplácen rozdíl mezi těmito cenami. V období, kdy je tržní cena elektřiny vyšší než strike price, je výrobce elektřiny povinen vracet tento rozdíl LCCC.