Skrytý potenciál vodní energie? Tisíce přehrad v USA stále nevyrábí elektřinu

DomůObnovitelné zdrojeSkrytý potenciál vodní energie? Tisíce přehrad v USA stále nevyrábí elektřinu

Vodní elektrárny si v globální výrobě elektrické energie drží mezi obnovitelnými zdroji s velkým odstupem stále první místo. Podle americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) jsou v USA desetitisíce vodních přehrad, které nevyrábí elektřinu. Přestože ne všechny mají potenciál pro výrobu elektřiny, nabídnout by mohly tisíce MW výkonu.

Podle dat EIA je ve Spojených státech více než 90 tisíc vodních přehrad, přičemž pouhá 3 % z nich jsou v současné době schopna vyrábět elektřinu. K letošnímu únoru jejich celkový výkon dosahoval 80 GW. Zbývající vodní přehrady poté slouží k jiným účelům, a to zejména jako zásobárny vody nebo pro regulaci vodních toků pro lodní přepravu.

Přestože mnoho z těchto přehrad nenabízí vhodné podmínky pro výrobu elektrické energie, podle reportu amerického ministerstva energetiky z roku 2012 by tyto zatím nevyužívané přehrady mohly nabídnout až 12 GW nového výkonu.

Developeři nových projektů se snaží tento potenciál průběžně využívat. Podpora přichází i ze strany federální vlády, kdy kongres USA loni na podzim schválil nový zákon o vodní infrastruktuře, který mimo jiné podporuje rozvoj nových vodních zdrojů.

V plánu jsou již stovky MW

Podle posledních dat EIA je v současné době plánováno 32 projektů na instalaci vodních elektráren na vodní přehrady, které by v průběhu několika nadcházejících let měly zvýšit instalovaný výkon vodních elektráren v USA o 330 MW.

Plánované konverze přehrad v USA na vodní elektrárny (stav k březnu 2019). Zdroj: EIA

Nedávný růst počtu nových projektů je dle EIA nyní velmi patrný, jelikož růst výkonu vodních elektráren byl ve Spojených státech v posledních letech a desetiletích poměrně skromný. Přestože jsou přírůstky nového výkonu vzhledem k celkovému instalovanému výkonu velkých vodních elektráren na celonárodní úrovni relativně malé, na státní či lokální úrovni mají již vyšší význam.

Například řeka Ohio by v případě realizace plánovaných projektů získala 66 MW nového výkonu. Celkový instalovaný výkon vodních zdrojů na řece by tak stoupl o bezmála 10 % na 750 MW. Zvyšování výkonu se plánuje i na dalších řekách, například Red River v Louisianě (+49 MW, nárůst o téměř 50 %) nebo Allegheny v Pensylvánii (+9 MW, růst o 20 %).

Plánované přírůstky výkonu ve vodních elektrárnách v jednotlivých státech USA. Zdroj: EIA

U jiných řek by konverze přehrad na vodní elektrárny znamenala vybudování vůbec prvního velkého vodního zdroje. Příkladem může být řeka Muskingum na jihovýchodě státu Ohio, která by získala první velkou vodní elektrárnu s instalovaným výkonem 23 MW.

S plánovanými projekty by tak instalovaný výkon vodních zdrojů ve státech Pensylvánie, Louisiana a Ohio vzrostl o 10 až 22 %. Stát Mississippi konverzí 4 přehrad získá vůbec první větší vodní elektrárny o celkovém výkonu 35 MW.

Úvodní fotografie: Americká přehrada Hoover Dam s vodní elektrárnou disponující instalovaným výkonem 2080 MW