Domů
Energetika v zahraničí
Šéf energetického regulátora: Slovensko ukončí dotace pro OZE
Fotovoltaická elektrárna na střeše Foto: Pexels
Zdroj: Pexels

Šéf energetického regulátora: Slovensko ukončí dotace pro OZE

Jozef Holjenčík, který zastává funkci předsedy Úřadu pro regulaci síťových odvětví (ÚRSO), uvedl, že nevidí smysl v pokračování státní podpory pro obnovitelné zdroje. Informuje o tom zpravodajský portál Euractiv. Toto kontroverzní prohlášení přichází v době, kdy Slovensko podle Evropské komise nesplňuje cíle Evropské unie zaměřené na zvyšování podílu zelené energie v energetickém mixu. Na ukončení podpory mohou doplatit stovky výrobců energie z obnovitelných zdrojů.

Negativní postoj předsedy ÚRSO k obnovitelným zdrojům však nepředstavuje žádnou novinku. Za poslední měsíc se Holjenčík nechal několikrát slyšet, že období "zelených" spekulantů skončilo, přičemž zdůraznil nutnost návratu ke "zdravému rozumu".

Vyhlášení regulačního orgánu tak může být v přímém rozporu se současnou energetickou politikou EU, která je založena na principech navyšování podílů obnovitelných zdrojů v celkovém energetickém mixu. Ambiciózní cíle pro rozvoj nízkoemisních zdrojů na bázi obnovitelných zdrojů energie mají být podpořeny dotacemi, aby se zajistila jejich větší dostupnost a konkurenceschopnost.

Garantované výkupní ceny

Kámen úrazu tkví ve finanční podpoře skrz garantované výkupní ceny elektrické energie z fotovoltaických elektráren, větrníků, bioplynových stanic a vodních zdrojů. Tato podpora se po 15 letech blíží ke konci a ÚRSO nemá dle nejnovějších informací ambici v ní pokračovat.

"ÚRSO je toho názoru, že finanční podpora OZE by měla být omezena pouze na období, které umožní integraci OZE do tržního prostředí a získání konkurenceschopnosti," uvádí úřad.

Dle slov Radoslava Igaza, mluvčího ÚRSO,  by se zrušení podpory v tomto roce mělo vztahovat na 89 výrobců a v roce 2026 na dalších 600 příjemců. Podpora v podobě přednostního připojení zařízení k distribučním soustavám, přístupu do systémů a přenosu, distribuce a dodávky elektřiny zůstává nezměněna.

Je nutné podotknout, že úřad navrhoval změnu podpory pro výkup elektrické energie již na konci roku 2020. V tu dobu nabídl tehdejší šéf úřadu možnost snížení dotace a její rozložení do delšího časového rozmezí. To by mělo za následek nižší růst cen a také by předcházelo odpojování výroben po skončení 15leté podpory ze strany výrobců.

Ohrožení cílů

Vzhledem k tomu, že podpora pro výstavbu a provoz obnovitelných zdrojů je hlavním hnacím motorem zejména v počátcích budování nových výroben, hrozí, že po ukončení podpory by se mohli majitelé těchto elektráren rozhodnout, že jejich provoz není pro ně již ekonomicky výhodný. Zejména v době, kdy se na trhu vyskytne období záporných cen elektrické energie.

Koncem roku 2023 zveřejnila Evropská komise doporučení, které vyplynulo z analýzy slovenského integrovaného klimatického plánu pro mitigaci změny klimatu. Komise zemi mimo jiné vytýkala, že si nestanovila dostatečně ambiciózní cíle také v oblasti podílu obnovitelných zdrojů v energetickém mixu.

Stávající předseda ÚRSO se však domnívá, že podíl čistých technologií na výrobě elektřiny se vyznačuje jedinečnou stabilitou, a to díky vysokému podílu jaderné energetiky, která dosahuje 75 %. Otázkou však zůstává, jestli bude jaderná energie podporovaná v rámci taxonomie i v celoevropském měřítku. Slovensko však není jedinou zemí, která dlouhodobě prosazuje větší integraci jaderných zdrojů za účelem snižování emisí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
Roman Kosařík
26. březen 2025, 17:37

Jsem toho názoru, že 15 letá doba hájení (dotací) je dostatečná na to, aby po jejím skončení provozovatel OZE vstoupil s kůží na trh. Nikdo mu přece nebude bránit, aby si nasmlouval prodej energie napřímo nějaké fabrice. Případně lze dodělat dálkové řízení výkonu, či umístit kontejner s baterií pro posun prodeje do sítě na dobu výhodnějších cen.

Josef
26. březen 2025, 20:41

Jsem názoru, že jaderné elektrárny se po více jak 70 letech bez podpory státu neobejdou, bohužel.

Emil
26. březen 2025, 21:02

Obě naše existující jaderné elektrárny se bez podpory státu obejdou, naopak si z nich stát dělá dojnou krávu. A pokud jde o stavbu nových, je opravdu "překvapení", když se dotují všechny ostatní zdroje, že to dospělo do stavu že potřebují nějakou podporu státu i ty jaderné.

Josef
26. březen 2025, 21:20

Obě "naše" JE jsou vybudované za zcela jiných ekonomických podmínek a bylo by smutné, kdyby nebyly zaplacené. A tu nějakou podporu si soukromý a bankovní sektor vyhodnocuj jako riziko, které musí převzít stát a potom se ekonomické podmínky nesmí měnit dalších 40 ale spíše 60 let aby to vyšlo a jestli se pohybujete v elektroenergtice tak se podívejte jak vypadaly prognozy před 60 lety

Emil
26. březen 2025, 22:14

1) Přesněji řečeno "za zcela jiných ekonomických podmínek" bez dotací, bez kterých se prý "po více jak 70 letech bez podpory státu neobejdou", jak jste tvrdil.

2) Soukromý a bankovní sektor si podporu nevyhodnocuje jako riziko, naopak ji vyžaduje i u všech ostatních zdrojů.

3) Že se "podmínky nesmí měnit dalších 40 ale spíše 60 let aby to vyšlo" je nesmysl. Jak jste na to přišel?

Jirka94535
27. březen 2025, 07:28

https://ekonom.cz/c1-67677410-cez-dojna-krava-statu...., odkaz máš vpravo.

Když vláda MZ rozhodla o dostavbě dvou bloků JETE, sliboval Grégr, že se vejdou do 100mld, co si pamatuji, tak se plus minus vešli. Jak by se teď hodily všechny čtyři bloky.

K článku. Nikde se nepíše, že by někdo OZE zakazoval, naopak zůstává podpora v podobě přednostního připojení, přístupu, distribuce elektřiny do sítě. Nechápu, proč je "zdravému rozumu" v uvozovkách. Celý článek je o pláči nad ztrátou dotací,

richie
26. březen 2025, 21:22

dalsia demagogia

"..Vyhlášení regulačního orgánu tak může být v přímém rozporu se současnou energetickou politikou EU, která je založena na principech navyšování podílů obnovitelných zdrojů v celkovém energetickém mixu. Ambiciózní cíle pro rozvoj nízkoemisních zdrojů na bázi obnovitelných zdrojů energie mají být podpořeny dotacemi, aby se zajistila jejich větší dostupnost a konkurenceschopnost."

1) na Slovensku tvori podiel nizkoemisnych zdrojov na vyrobe (a hlavne aj spotrebe) elektriny viac ako 64% .. v Nemecku je to len cca 59% na vyrobe a na spotrebe je to len nieco cez 40% ..

2) ina pesnicka su tie samotne ciele a bludy okolo snahy ovplyvnit (a naviac rychlo) klimaticku zmenu .. a hlavne dopady na nas - to co Europa velmi draho usetri viac ako trojnasobne doplnia ine krajiny ..

Radomír
27. březen 2025, 05:11

To jsou zase nesmyslné bláboly. Slovensko má rozum. Výrobou ve svých jaderných a vodních elektrárnách je soběstačné. Pro vyrovnávání výkonu využívá přečerpávací a plynové elektrárny. Tak z jakého důvodu by mělo dotovat provoz nějakých dalších OZE které mu budou v síti pouze dělat paseku. Dodělávají další blok JE takže budou moci s klidným svědomím vypnout poslední uhelky. Co po nich chcete víc ? Slovensko v téhle oblasti by mělo být vzorem a ne jej kritizovat. A je zbytečně s nima porovnávat ceny energie.

Jarda
27. březen 2025, 07:40

@Radomír 27. březen 2025, 05:11

Přesně tak, Slovensko by mělo mít rozum a přestat dobrovolně čerpat veškeré evropské dotace a výhody, když se jim pravidla EU nelíbí a nechtějí plnit závazky.

Vladimír Šťastný
27. březen 2025, 09:02

Ale Slovensko závazky vázající se k emisím plní s velikou rezervou, tak proč by mělo sypat naprosto zbytečně peníze do zdrojů, se kterými jsou jenom problémy a které se budou sápat po dotacích věčně?

Jarda
27. březen 2025, 09:29

@Vladimír Šťastný 27. březen 2025, 09:02

Tomu rozumím, ale tady jde o princip.

Pravidla byla odsouhlasena členskými státy a tak se zase členské státy musí dohodnout na změně.

Jestli Slovensko nedokáže prosadit změnu proti zbývajícím 26, tak má prostě smůlu.

Teď prosím neřeším jestli ta pravidla jsou nebo nejsou správná.

Vladimír Šťastný
27. březen 2025, 12:17

Jedním z pravidel bylo, že podpora OZE bude 15 let. Ta doba proběhla nebo v nejbližších létech doběhne. Slovensko má čistých zdrojů na rozdávání, proč by mělo znovu financovat ty, které jsou víc než pro výrobu energie, pro legraci? Podle mého se Slovensko jen chová jako správný hospodář, na rozdíl od zbytku Evropy.

Vladimír Šťastný
27. březen 2025, 12:17

Jedním z pravidel bylo, že podpora OZE bude 15 let. Ta doba proběhla nebo v nejbližších létech doběhne. Slovensko má čistých zdrojů na rozdávání, proč by mělo znovu financovat ty, které jsou víc než pro výrobu energie, pro legraci? Podle mého se Slovensko jen chová jako správný hospodář, na rozdíl od zbytku Evropy.

richie
27. březen 2025, 09:30

tak neviem ako sa inak staviat k tym zavezkom .. ked pozeram na emisie z vyroby EE, tak v ramci Europy su len tri krajiny ktore su sebestacne vo vyrobe a maju vyssi pomer nizkoemisnych zdrojov EE ako Slovensko(~91%) a to su Francuzsko(~94%), Svedsko(~100%) a Norsko(100%) ..

richie
27. březen 2025, 09:50

ospravedlnujem sa, este by tam asi mali patrit dalsie dve krajiny (tie som ale podrobnejsie nestudoval - tak zatial verim, ze su sebstacny) - Portugalsko(~93%) a Svajciarsko(~99%)

Emil
27. březen 2025, 09:58

Portugalsko soběstačné není, importuje pravidelně a čím dál víc elektřiny ze Španělska, u Švýcarska to záleží jestli je zrovna deštivý nebo suchý rok.

richie
27. březen 2025, 13:10

ad Emil 27. březen 2025, 09:58

ano, mal som rovnaky pocit, ale nebol som si ale isty, tak som ich pre istotu doplnil

Anton Meško
27. březen 2025, 10:18

Jarda,

môžete byť konkrétnejší, aké záväzky Slovensko podľa pravidiel EU odmieta plniť?

Slovensko za 1. vlády premiéra Fica (Fígeľ hlavný vyjednávač podmienok vstupu Slovenska do EU sľúbil, že v roku 2010 bude Slovensko vyrábať z OZE viac ako 30% z celkovej spotreby elektriny na Slovensku a nič preto dve Dzurindove vlády neurobili.) prijalo zákon o podpore výroby elektriny z OZE podľa pravidiel EU. Pre FVE boli stanovené odkupné ceny tak, aby za 12 rokov investície boli zaplatené a podpora (odkupné ceny) bola stanovená na 15 rokov, čo podľa rozhodnutia predsedu URSO Ing. Holjenčíka splnené bude. Neviem prečo by výroba elektrickej energie z FVE mala byť podporovaná ďalšie roky, čo by bolo nad rámec určených pravidiel, opakujem podľa pravidiel EÚ. Už po niekoľkých rokoch FVE, ktoré rástli koncom roka 2010 a v 1. polovici roka 2011 ako huby po daždi hlavne na úrodnej pôde bolo známe, že investície sa nevrátia až po 12 rokoch, ale už po 7 mich a 8 rokoch. Snaha dodatočne zdaniť príjmy (fotovoltaickch žralokov) ako sa to podarilo v ČR sa vláde nepodarila. Ústavný súd na rozdiel od ÚS v ČR sa postavil na stranu fotovoltaických žralokov. FVE na Slovensku postavené a uvedené do prevádzky do 1.7.2011 (mnohé aj podvodne), ktoré aj napriek tomu dostávali odkupné ceny už po 7 mich až 8 mich rokoch prevádzky ryžovali neprimerane vysoké zisky, by mali podľa Vás dostávať po 15 rokoch prevádzky ďalšiu podporu? To snáď nemyslíte vážne? Nebola by to náhodou aj podľa inch pravidiel EÚ nedovolená podpora ?

Omega
27. březen 2025, 10:42

Kéž by i naše vláda měla stejné uvažování. Postavit nové jaderné bloky, zbavit se tím CO2

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se