Domů
Obnovitelné zdroje
Spalovna odpadu Chotíkov má lepší účinnost i ekologické parametry
ZEVO Chotíkov, spalovna Plzeň

Spalovna odpadu Chotíkov má lepší účinnost i ekologické parametry

Spalovna komunálního odpadu v Chotíkově u Plzně má lepší účinnost i ekologické parametry, než měla v projektu. Nový šestikilometrový horkovod už vytápí celé sídliště Lochotín, největší bytovou lokalitu v Plzni. Městskému zastupitelstvu to dnes řekl Tomáš Drápela, generální ředitel Plzeňské teplárenské, která jako stoprocentně městská firma stavbu za 2,1 miliardy Kč hradila. Stavba kritizovaná ekologickými aktivisty zahájila nedávno roční zkušební provoz.

Stavbu spalovny několikrát přerušily žaloby ekologických aktivistů. Odpůrci stavby se obávají, že zhorší životní prostředí a namítají, že není nutná, bude-li se víc třídit a jinak zpracovávat odpad.

„Spalovna vyvolala několik typů soudních sporů,“ řekl právník podniku Karel Paleček.

Předpokládá, že ty, které se týkají stavebních řízení, dopadnou ve prospěch teplárny.

„Spalovna má povolení pro zkušební provoz, funguje, pálí a samozřejmě, že se připravují všechny kroky, aby proběhlo v krátké budoucnosti řízení o kolaudačním souhlasu,“ uvedl.

<img class="aligncenter size-full wp-image-6453" src="https://oenergetice.cz/wp-content/uploads/2015/07/Chotíkov.jpg" alt="Spalovna odpadu chotíkov u Plzně“ width=“630″ height=“438″ />

Žalován nebyl investor, ale orgán veřejné správy, tedy stavební úřad středočeského krajského úřadu. Teplárna je jen účastníkem řízení.

„Připravujeme věci pro kolaudaci. Tam lze očekávat další soudní problémy a spory. Nicméně zařízení je funkční, v pořádku a dělá to, co dělat má,“ uvedl Drápela.

Během zkušebního provozu bude třeba nejen ladit nedostatky, ale i vztahy s insolvenčním správcem generálního dodavatele ČKD DIZ, jemuž teplárna těsně před koncem stavby letos v květnu vypověděla smlouvu a stavbu dokončila ve vlastní režii.

„Nicméně všechny kalkulace ukazují, že se do původního plánovaného rozpočtu vejdeme a že nedojde k žádnému zásadnímu navýšení ceny díla,“ ujistil.

Zevo Chotíkov
Zevo Chotíkov

Drápela by znovu do stavby nešel. Jihlava jej požádala, jestli by jí nepomohl se stavbou spalovny, na spalovnu se chystá Přerov a ČEZ v Mělníku.

„Po judikátech, které jsou tady z Plzně, jak nám místní krajský soud vykládá svět, tak si myslím, že se tyto kontroverzní stavby budou stavět obtížně,“ míní ředitel.

Podle zastupitele a krajského radního pro životní prostředí Václava Štekla (KSČM) je Plzeňský kraj jedním z mála regionů, který je připraven na výrazné omezení skládkování komunálního odpadu od roku 2024.

„Naše zařízení opravdu čistí vzduch, nejenom Plzni, ale v celém kraji,“ prohlásil zastupitel.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se