Domů
Obnovitelné zdroje
Suezský průplav jako zelený koridor: Siemens-Gamesa získává významný kontrakt
Egyptský premiér Mostafa Madbúlí přihlíží podpisu významné dohody.
Zdroj: Egyptská vláda

Suezský průplav jako zelený koridor: Siemens-Gamesa získává významný kontrakt

Španělsko-německá společnost Siemens-Gamesa si v minulém týdnu zajistila významný kontrakt na výstavbu, financování a provoz větrné farmy o výkonu 500 MW v blízkosti Suezského průplavu. Projekt je součástí ambiciózního plánu Egypta na vytvoření tzv. Suezské ekonomické zóny (SCZONE). Okolí průplavu se má stát centrem masivní produkce obnovitelné energie, využité mj. pro výrobu zeleného vodíku či čpavku. Egypt má s oblastí velké ambice. Chce se stát klíčovým hráčem v oblasti produkce elektřiny z OZE, výroby zeleného vodíku či čpavku a jejich exportu zejména do Evropy.

Kontrakt pro Siemens-Gamesa přichází v době, kdy se v oblasti Suezského průplavu odehrává intenzivní soupeření mezi evropskými a čínskými firmami o zakázky na jednotlivé projekty, což odráží širší geopolitickou a ekonomickou dynamiku.

Suez jako "zelený hub" budoucnosti

Projekt Suezské ekonomické zóny byl oznámen již před deseti lety, nicméně první velké projekty se spustily až v posledních letech. Egypt se tehdy rozhodl stát se významným centrem produkce elektřiny z OZE a spojit svůj budoucí ekonomický růst s energetickou tranzicí. Na přetvoření okolí Suezského průplavu v „zelený hub“ má jít v příštích 10 letech až 40 miliard dolarů. Výhodná geografická poloha i vysoké kapacitní faktory pro OZE mají Egyptu pomoci vytěžit maximum z energetické tranzice.

Kromě posílení vlastní energetické bezpečnosti a proměny energetického mixu Egypt plánuje vydělat na obtížně dekarbonizovatelných sektorech. Z čisté energie se má v oblasti vyrábět a exportovat (zejména do Evropy) kromě zeleného vodíku také čpavek, který má v budoucnu hrát velkou roli v dekarbonizaci zemědělství, ale i námořní dopravy. V případě zeleného vodíku Egypt plánuje v budoucnu vyrábět v oblasti Suezu až 8 % globální produkce.

Oblast se tak má stát významným zeleným koridorem a spojnicí mezi Blízkým východem a Evropou. Projekt má tak obrovský význam jednak pro Evropu a její dekarbonizační plány, také však pro globální dekarbonizaci lodní dopravy či produkce hnojiv.

Evropské firmy v oblasti soupeří s čínskými

Egyptské plány spustily soupeření o zakázky mezi čínskými a evropskými firmami. Zatímco čínské společnosti mohou těžit z nižších cen a rychlejších termínů realizace, evropské společnosti se opírají o technologickou kvalitu a reputaci, které v regionu dosáhly. Norský Scatec bude v oblasti za pomocí lokálních větrných a fotovoltaických zdrojů vyrábět až 15 000 tun zeleného vodíku a 90 000 tun zeleného čpavku ročně. Francouzský Total zase ve středobodu zóny – přístavu Sokhna nedaleko Káhiry, plánuje produkovat zeleného čpavku ročně až 300 000 tun.

Západním firmám se tak v oblasti daří získávat důležité zakázky s ohledem na evropské dekarbonizační plány. Jejich čínští konkurenti však rozhodně nezahálí. Konsorcium společností SK Ecoplant a CSCEC v oblasti plánuje produkovat ročně 50 000 tun vodíku a 250 000 tun čpavku. Kromě toho se čínské firmy soustředí  také na produkci bromu, nebo fotovoltaických panelů přímo v oblasti.

Kontrakt pro španělsko-německou společnost je tak dalším významným krokem, jak se v Suezu, potažmo na Blízkém východě, dále etablovat. Produkce zelených paliv v regionu bude vyžadovat obrovské množství nové kapacity OZE - a to v oblasti s velmi výhodnými podmínkami. Pro evropské firmy, které v posledních letech bojují s čínskými o udržení pozic na klíčových trzích, tak mohou být projekty v okolí významného průplavu značnou ekonomickou vzpruhou.

Nadšení z podepsání kontraktu, kterého se účastnil i egyptský premiér Mostafa Madbouly, ostatně neskrýval ani ředitel Siemens-Gamesa pro Egypt Ayman Saad.

„Naše dlouholeté a úspěšné působení v Egyptě již přispělo k dosažení kapacity 1,5 GW elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Jsme nadšeni touto dohodou a těšíme se na další rozšíření našeho podílu v oblasti egyptské obnovitelné energie.“  poznamenal Saad.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Karel Valenta
29. březen 2025, 13:04

Tady mají pro OZE skutečně vynikající podmínky. Využití FVE až 25%, větrníky kolem 40%. Otázkou je politická stabilita, Egypt připomíná přetopený kotel před výbuchem.

Pokud ale vodík a hnojiva budeme i odtud dovážet, co budeme na oplátku vyvážet ? Ještě nedávno jsme to sami vyráběli a vyváželi.

Jan Veselý
29. březen 2025, 15:10

Já nevím, co bylo součástí těch 4650 miliard Kč českého exportu v roce 2024?

Karel Valenta
29. březen 2025, 19:49

Sleduju chemický průmysl a tam se výroba omezuje – Spolana, Draslovka. Vlivem drahých energií se výroba ruší nebo převádí tam, kde jsou energie levné. Zatím jsou oproti vládním předpokladům ceny povolenek dole a tak snad ještě nějaký čas pojedou uhelky. Po zdražení povolenek skončí a pojedou drahé plynovky. A drahé energie budou náš export snižovat.

Jan Veselý
31. březen 2025, 13:27

Chemický průmysl stojí a padá s cenou zemního plynu. Připadá vám vysoká? Poděkujte Putlerovi. Mohl si spokojeně kasírovat prachy za zemní plyn a žít si jako prase v žitě. Místo toho si začal hrát na imperialistu a snažil se zemním plynem Evropu vydírat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se