Domů
Společnosti ve světě
Výrobce částí větrných elektráren Siag skončil loni ve ztrátě 22,7 milionu Kč
Lopatky větrných elektráren. Zdroj: LM Wind Power
Zdroj: LM Wind Power

Výrobce částí větrných elektráren Siag skončil loni ve ztrátě 22,7 milionu Kč

Chrudimská společnost Siag CZ, která vyrábí ocelové koinstrukce, včetně tubusů a komponent pro větrné elektrárny, skončila loni ve ztrátě 22,7 milionu korun. Jedná se ale o mírnější propad než v předchozím roce, kdy ztráta Siagu činila 76 milionů. Tržby z prodeje výrobků a služeb se snížily ze 798 milionů korun v roce 2021 na loňských 722 milionů, zjistila ČTK z výroční zprávy firmy zveřejněné ve Sbírce listin. Loňský výsledek poznamenal neočekávaný růst nákladů.

„Na rok 2022 byla zakázková náplň objednána a rovnoměrně výrobně rozvržena. Od druhého čtvrtletí roku 2022 však došlo k prudkému zvyšování cen energií. Ve třetím čtvrtletí byla cena elektrické energie ve srovnání s rokem 2020 více než dvojnásobná, u plynu více než trojnásobná,“ uvedli prokuristé společnosti Martina Jeřábková, David Souček a Jiří Tatíček.

Firma musela podle nich čelit také vysoké míře inflace, růstu úrokových sazeb a zpřísňující se měnové politice.

Z oblasti větrné energetiky pocházelo 38 procent tržeb. Téměř všechny zakázky byly určeny pro dánskou společnost Vestas. Na výrobu svařovaných konstrukcí a rámů připadalo 62 procent tržeb. Mezi zákazníky byly například společnosti Steeltech, Meyerowitz, Liebherr nebo GSM.

Vůbec první lopatka na světě s délkou přesahující 100 metrů bude sloužit pro 12MW větrné turbíny Haliade-X. Zdroj: LM Wind Power
Ilustrační foto

Letos společnost očekává, že utrží přes miliardu korun. Poptávka po zařízení na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů je velká, řekl nedávno ČTK výrobní ředitel firmy Jiří Tatíček.

Společnost Siag CZ provozuje od roku 2000 v Chrudimi závod s výrobou ocelových konstrukcí a další závod má v Běrunicích na Nymbursku. Mezi stěžejní část výroby patří ocelové stožáry, strojní nosníky, nosníky generátorů a další komponenty a vestavné díly. Haly v Chrudimi mají rozlohu 22.000 metrů čtverečných, firma má k dispozici skladovací prostory o výměře 88.000 metrů čtverečných. Během roku zpracuje 29.000 tun oceli. Vloni zaměstnávala v přepočtu 194 lidí, dočasně si najímala i agenturní pracovníky. Jediným vlastníkem firmy je německá společnost WG Anlagenbau-Betiligungs.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Pravoslav Motyčka
4. září 2023, 19:17

Nejhorší je mít 1 zákazníka pro celou divizi, takový zákazník si může diktovat ceny, proto marže takové spolupráce bývají nízké.

Kurz
5. září 2023, 08:08

Tak to není jedinný výrobce s problémy.

Dá se říct, že je to výsledkem nevýhodných smluv. Světová konkurence je ale vysoká, tak je otázka, jestli by měli komu vyrábět, když by si v té době řekli o 15% více.

Milan Vaněček
5. září 2023, 10:47

Německá firma si dala filiálku na výrobu low tech součástí VtE do ČR. A protože máme drahé energie, tak i přes nizké mzdy je výroba ztrátová. Pokračování v takové práci vede jen k nízkým mzdám zaměstnanců.

Musíme dělat věci finální, věci hi tech. Příklad: třeba drony ....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se