Domů
Vodík
V Nizozemsku by mohl vzniknout první velký elektrolyzér na světě využívající pro výrobu vodíku offshore větrné elektrárny
Offshore větrná elektrárna
Zdroj: Unsplash

V Nizozemsku by mohl vzniknout první velký elektrolyzér na světě využívající pro výrobu vodíku offshore větrné elektrárny

Nizozemsko by mohlo již na začátku příštího roku spustit vůbec první aukci, která by měla za cíl podpořit výstavbu elektrolyzéru pro výrobu zeleného vodíku, který bude napájen výhradně elektřinou z offshore větrných parků. Proveditelnost výstavby 500MW elektrolyzéru by měl v první fázi ověřit pilotní projekt, lokalitu pro jeho výstavbu by vláda měla oznámit v průběhu letošního roku.

Otázka výroby zeleného vodíku se v Evropě dostává v posledních letech stále více do popředí, a to nejen z důvodu nutnosti vyřešit sezónní akumulaci pro obnovitelné zdroje, ale rovněž z důvodu snahy omezit emise z průmyslových procesů. Vláda Nizozemska tak chystá ambiciózní projekt, který by měl zkombinovat výrobu zeleného vodíku s offshore větrnými parky.

Vláda podle zpravodajského serveru Montel zvolila pro tento projekt lokalitu Ten noorden van de Waddeneilanden, která byla již dříve vybrána pro výstavbu offshore větrného parku. Nyní by však park měl zásobovat 500MW elektrolyzér, přičemž vodík by měl být přepravován na pobřeží skrz stávající plynárenskou infrastrukturu. Podle současných plánů vlády by výroba zeleného vodíku v rámci tohoto projektu měla začít v roce 2031.

"Tento plán nás staví na přední pozici v globálním měřítku... Oblast jsme již označili za preferovanou lokalitu, takže přípravy mohou rychle začít, a dnes dáváme sektoru jasnou představu, aby mohl uskutečnit své investiční plány," uvedl nizozemský ministr pro klima a energetiku Rob Jetten.

Mluvčí ministerstva podle serveru dodal, že je zatím příliš brzy spekulovat o tom, zda pro tento projekt bude k dispozici státní finanční podpora. Nicméně k možnému datu zahájení aukce mluvčí uvedl, že by aukce mohla být spuštěna „pravděpodobně během jednoho roku, určitě ne dříve“.

Nizozemsko se chce pasovat do role jednoho z evropských tahounů rozvoje využívání zeleného vodíku, v čemž zemi může pomoci rozsáhlá plynárenská infrastruktura. Tamní provozovatel přepravní soustavy Gasunie již začal s přípravami konverze některých částí současné infrastruktury, aby byla schopná přepravovat vodík, přičemž až 85 % současné infrastruktury by mělo tvořit páteřní systém domácí přepravy vodíku.

Propojení elektrolyzérů s offshore větrnými parky rovněž nahrává skutečnost, že nové parky na moři budou budovány ve stále větší vzdálenosti od pobřeží, s čímž porostou i náklady na připojovací vedení. Nizozemská vláda tak podle serveru Montel vidí možnost lokální výroby zeleného vodíku a jeho následnou přepravu plynovody na pobřeží jako alternativu k nákladné výstavbě připojovacích vedení pro offshore větrné parky.

Přes samotnou výstavbou 500MW elektrolyzéru vláda plánuje realizovat pilotní projekt výroby zeleného vodíku s elektrolyzéry o výkonu 50 až 100 MW.

"Pokud víme, jde o světový unikát. Technologie v takovém měřítku zatím neexistuje a vzhledem k časovému harmonogramu je to celkem ambiciózní věc, na kterou jsme docela hrdí," uvedl podle serveru Montel mluvčí nizozemského ministerstva energetiky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
Petr Turek
23. březen 2023, 10:23

To máme zase krásný případ rozhazování peněz v EU.

Malý výpočet :

výrobní cena 1 kWh ve větrné elektrárně : 3,0 Kč

cena 1 kWh ve vyrobeném H2 při účinnosti špičkového elektrolyzéru (70%) = 4, 29 Kč

cena zpětně vyrobené elektřiny přes špičkový palivový článek (40%) = 10,71 Kč

a kde máme odpisy elektrolyzéru a palivového článku, provozní náklady + lidské zdroje ???

Odhaduji cenu 1 kWh = 20 Kč .... 816 euro/MWh

Není to skvělé ???

Petr prochaska
23. březen 2023, 15:11

Dotace z peněz nás všech to zaplatí.

Oldřich Vašíček
24. březen 2023, 00:11

Výpočty máte špatně. Vítr fouká zadarmo, takže cena vyrobené energie je 0. Na výrobu 1KWh ve vodíku potřebujeme cca 2kWh. 2x0=0. Opět je cena 0Kč. No a na tom přeci stojí podpora OZE. Vyrábí energii za 0Kč a proto můžou vyrábět i H2 za 0Kč. :)

Zdeněk
24. březen 2023, 05:56

To jako, že se ta elektrárna postaví zadarmo? Nemá žádné náklady na údržbu nebo řízení? Ty kabely, co k ní vedou jsou také zadarmo a nemusí se nikdy opravovat/revidovat? Cena produktu snad není jen o variabilních nákladech na produkt samotný, ne?

A když fouká zadarmo, proč jsou na ty projekty dotace?

Ono to za těch 0 na začátku opravdu není, jenže to by Vám i přes tu nejednoduší trojčlenku (učivo ZŠ) ta Vaše ideologie nevyšla. Takže si prosím opravte tu 0 za skutečné náklady (včetně dotace! a příspěvku na OZE!) a zkuste nový výpočet.

Vladimír Šťastný
24. březen 2023, 06:14

Ano, tzv."eurovýpočet":-)))

Richard Vacek
24. březen 2023, 09:12

Dobrý fór. Vítr sice fouká zadarmo, ale foukající vítr nám nevyrobí ani molekulu vodíku. K výrobě čehokoliv potřebujeme energie, suroviny, lidskou práci. A pokud toho potřebujeme moc, tak i ten vodík na výstupu nebude zadarmo. U větru je nejlevnější, pokud jeho energii přímo využijeme třeba u plachetnice. Když ho převedeme větrníkem na elektřinu, už to bude dražší. Pokud z té elektřiny vyrobíme H2, zase se to prodraží. No a když to H2 stlačíme, opět naskočí cena.

A to je i důvod, proč se OZE vodík nevyužívá. A využívat se může jedině z politického rozhodnutí, které do toho drhnoucího soukolí nasype ve formě dotací naše peníze.

Michal K.
24. březen 2023, 10:23

ano ano ! tak je to spravne! To je spravny vypocet ! To potvrdi aj mnoho dalsich odbornikov, ako napr. pan Blaha. Minule tu pisal, ze elektrina ktoru vyrobite doma z FVE je uplne zadarmo

Petr Hariprasad Hajič
27. březen 2023, 13:58

Nevím, jak jste došel už k té první ceně. Cena za kWh je počítaná z nákladů na výstavbu, údržbu a předpokládané doby životnosti vydělené předpokládaným množstvím vyrobaené energie. Je to jednodušší pro OZE o to, že cena za "palivo" je nulová. Ale bude to nějaký interval s určitou pravděpodobností. Takže vysázet v diskuzi 3kč/kWh je celkem zajímavé, ale nesmyslné.

Láďa
23. březen 2023, 10:43

Je to skvělé. Z toho vodíku nebude vyráběna elektřina ale budou ho přidávat do zemního plynu.

Petr Turek
23. březen 2023, 12:59

OK tedy 1 MWh pak bude stát bez odpisů, oprav a údržby a platů 4 290 Kč tedy asi jen 175 euro a dnes stojí zemní plyn 39 euro !!!

Prostě to se může stát jen v EU, kterou řídí skuteční odborníci....

Bože, jak hluboko jsme to klesli...

Michal K.
24. březen 2023, 10:20

no my sme uplne v ...

kral je nahy, len sa mnohi snazia nahovarat, ze je to uspech

Petr
24. březen 2023, 21:33

Naprosto uhozené počty. Vítr fouká zdarma.

Slavomil Vinkler
26. březen 2023, 08:33

Uran v zemi je zdarma, nafta a uhlí v zemi jsou zdarma. Cena energie je nula. Neboť ona energie nejde vyrobit, jen se přeměňuje,= 1 TD zákon.

Platí se za to , aby byla ve správný čas, ve správné formě, na správném místě. TJ. platí se jen za stroje, investice, a lidskou práci.

Slavomil Vinkler
26. březen 2023, 08:28

To odpovídá. Náhrada plynu EE u nás vyžaduje asi 8 nových temelínských bloků, nebo 8 tisíc vrtulí a nebo 27 km2 FV. To nikdo nepostaví.

Bude-li vše 10x dražší, pak jediné možné řešení je triviální:

- 10 x měně lidí

- nebo 10x nižší životní úroveň či něco mezi.

Heap
23. březen 2023, 10:52

Připojení offshore větrné elektrárny je nákladné, ale plynovod na vodík je brnkačka. No nevím, třeba mi to nějaký expert vysvětlí.

Ivan Švančara
23. březen 2023, 11:59

vysvetlenie je jednoduche. Plynovod uz len treba prerobit, ale elektricky privod postavit nanovo.

Jaroslav Studnička
23. březen 2023, 11:16

Byly by zajímavé informace o nákladnosti přestavby stávající plynárenské soustavy na možnost transportu vodíku.

Již jenom z pohledu ATEX spadá stávající zařízení na zemní plyn do kategorie IIA a v případě přechodu na vodík přecházíme do kategorie IIC.

Petr
24. březen 2023, 21:34

Hádám, že nebude využíván čistý vodík, ale třeba směs s biometanem.

Slavomil Vinkler
26. březen 2023, 08:22

To třídu EEX nemění.

Petr Hariprasad Hajič
27. březen 2023, 13:51

Tak ať se to povede rychle zrealizovat. Zase tak moc možností prostě nemáme. :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se