V číslech: Čína pokračuje v investicích do nízkouhlíkové energetiky
V zemi s největší ekonomikou světa se věci většinou dějí ve velkém. A nejinak je tomu v rámci obnovitelných zdrojů energie. Čína byla ve třetím kvartálu tohoto roku jednoznačně největším lákadlem pro investice do „čistých technologií“, jež dosáhly podle dat Bloomberg New Energy Finance celkového objemu 26,7 miliard USD (cca 660 miliard Kč) . Druhé byly v daném období Spojené státy americké s 13,4 miliardami USD (331 miliard KČ).
Čínská dominance přitom pravděpodobně bude pokračovat. Tamní vládní představitelé se totiž v listopadu loňského roku shodli, že je třeba, aby se uhlíkové emise v energetice po roce 2030 již nezvyšovaly.
K tomu bude podle odhadů zapotřebí kolem 1 000 GW nově instalovaného výkonu z nízkoemisních zdrojů.
Jak tedy vypadá čínská energetika a její směřování v číslech?
433 GW instalovaného výkonu v obnovitelných zdrojích
Čína se chlubí největším trhem pro obnovitelné zdroje energie na světě s 433 GW instalovaného výkonu na konci roku 2014, což je více než dvojnásobek druhého státu v pořadí USA, kde je instalováno 183 GW.
Nejvíce instalovaného výkonu nízkoemisních zdrojů za rok 2014
První místo má Čína také za loňský rok, s 56 GW výkonu nově přidaných nízkoemisních zdrojů. To je více než čtyřnásobek toho, co bylo přidáno v USA.
76 241 větrných elektráren provozovaných v Číně
Téměř každá třetí větrná elektrárna na světě je v Číně. Ke konci loňského roku bylo celkově provozováno 268 000 větrných turbín, z nichž se 76 241 nacházelo v Číně, jak uvádí Global Wind Energy Council.
17 % globálního výkonu solárních elektráren je v Číně
Asi 17 procent z celkového výkonu světové fotovoltaiky nalezneme v Číně. Tamní instalovaná kapacita se zpětinásobila za poslední tři roky. Podle předpokladů navíc země přidá až 17,5 GW jen za letošní rok.
Pro srovnání, celkový výkon solárních elektráren v Německu byl ke konci roku 2014 38,5 GW.
58 GW výkonu jaderných elektráren do roku 2020
Čínská vládní strana předpokládá zdvojnásobení současného výkonu svých atomových elektráren z 29 GW na 58 GW do roku 2020.
Pro zajímavost, sousední Japonsko mělo před havárií ve Fukušimě okolo 50 GW instalované nukleární kapacity, po které následovalo zastavení všech atomových elektráren. První z odstavených reaktorů už ovšem začaly být opět spouštěny.
23 jaderných reaktorů ve výstavbě
Z 67 atomových reaktorů, které jsou v současné době ve výstavbě, je 23 v Číně. Tedy více než 30 %.
61 % výroby elektřiny z uhlí
Pomineme-li vodní elektrárny, je vítr nejvíce rozvinutým zdrojem čisté elektřiny v Číně. I přesto však nadále vládne výroba elektřiny z uhlí. Uhelné elektrárny se podílejí 61 % na celkové elektrické produkci, následované vodními s 21 % a větrnými elektrárnami s 8 %.
Zdroj úvodní fotografie: sandholts.dk
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se