V Manchesteru vyroste největší plovoucí solární elektrárna v Evropě

DomůObnovitelné zdrojeV Manchesteru vyroste největší plovoucí solární elektrárna v Evropě

V Anglii započaly práce na největší plovoucí solární elektrárně v Evropě. Okolo 12 000 panelů bude instalováno na ploše 45 500 metrů čtverečních. Elektrárna by měla být uvedena do provozu do konce letošního roku.

Instalace solárních panelů na hladinu vodních ploch je relativně novou záležitostí, která však nabízí několik významných výhod. Díky chlazení panelů vodou je jejich teplota nižší než u běžných panelů, což má pozitivní vliv na jejich účinnost. Plovoucí solární elektrárny nezabírají ornou půdu, ale naopak příznivě omezují odpařování vody.

Jejich největší nevýhodou oproti klasickým solárním panelům jsou vyšší pořizovací náklady i náklady na údržbu. Plovoucí elektrárny proto najdou uplatnění zejména tam, kde potřeba úspory místa převáží nad vyššími náklady.

Jednou z takových zemí je Japonsko, kde je instalována prozatím největší plovoucí solární elektrárna s výkonem 2,9 MW. Podle některých informací jsou však v plánu výstavby mnohonásobně větších plovoucích farem.

Největší evropská plovoucí solární elektrárna přijde na 3,5 milionů liber

Nedávno započaly práce na výstavbě největší plovoucí solární elektrárny v Evropě. Umístěna bude na hladině rezervoáru Godley v anglickém městě Hyde, který vznikl již v polovině devatenáctého století, aby zásoboval pitnou vodou Manchester vzdálený 12 km. Vodní nádrž patří největší anglické vodárenské společnosti United Utilities.

Největší plouvoucí solární elektrárna s výkonem 3 MW má ročně vyprodukovat až 2,7 GWh elektřiny.

„Rezervoár Godley jsme vyhodnotili jako vhodné místo pro instalaci plovoucí solární elektrárny, která by měla pokrýt přibližně 33 % spotřeby elektrické energie na procesy spojené s úpravou vody.“

Chris Stubbs, vedoucí pro obnovitelné zdroje v United Utilities

Uvedení Godleyské elektrárny do provozu je plánováno ještě před koncem roku. Celkem bude instalováno 12 000 panelů. Cena celého projektu je vyčíslena na 3,5 milionů liber.

Zajímá Vás, jak probíhá výstavba takové plovoucí elektrárny? Na videu je instalace první anglické solární farmy Sheeplands. Na hladinu bylo umístěno 800 plovoucích panelů o celkovém výkonu 200 kW. Práce zabraly pouhý týden.

Zdroj úvodní fotografie: United Utilities