Španělská větrná energetika prochází složitým obdobím. V roce 2015 nepřesáhl instalovaný výkon nových elektráren 1 MW, což je poprvé od osmdesátých let, kdy se tento sektor energetiky ve Španělsku začal rozvíjet. Španělsko díky téměř 23 GW instalovaného výkonu pokrývá 19 % své spotřeby elektřiny právě díky větrným elektrárnám. 

Důvodem pro snížení nových instalovaných kapacit je systém plateb, který vstoupil v platnost od roku 2013. Od té doby bylo instalováno pouze 27 MW. Ve Španělsku byla nejen zrušena podpora pro nově vznikající zdroje, ale byla snížena i podpora současných zdrojů. V roce 2014 se objevily zprávy o tom, že někteří provozovatelé větrných elektráren přemýšlejí o jejich prodeji.

Španělsko bylo na začátku roku 2015 světově 4. zemí v žebříčku sestaveném podle instalované kapacity zařízení. Nyní je zřejmé, že se situace bude obracet.

Současnou situaci pociťují i španělské společnosti, které se výrobou větrných turbín zabývají. Svoje podnikání přeorientovaly na export větrných turbín do zahraničí a do států s aktivní podporou větrné energetiky.

Španělské společnosti Iberdorla a Gamesa přesto nadále zvyšují cenu svých akcií. Mnohem výrazněji však Gamesa, která nedávno oznámila, že uvažuje o partnerství se společností Siemens, což zvedlo cenu akcií o dalších 20 %. Akcie Gamesy si za rok 2015 připsala cca 110 %.

Podíl obnovitelných zdrojů Španělsko
Zdroj: sunwindenergy.com

Útlum podpory větrných elektráren ohrožuje i závazné cíle EU, které má Španělsko dosáhnout do roku 2020. Podle odhadů je nutných dalších 6400 MW, aby byly cíle splněny.

Ještě před přijetím nové legislativy se ve čtyřletém období instalovalo více než 6 GW výkonu. Změna je především velkým zásahem do stabilního investičního prostředí.

Zástupci obnovitelných zdrojů volají po změně současného aukčního schématu, na základě kterého je rozdělována podpora. První aukce na 500 MW totiž skončila nulovou podporou.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *