Domů
Obnovitelné zdroje
Větrné elektrárny jsou stále větší, potvrzují to statistiky z dvou hlavních trhů
Stará větrná elektrárna
Zdroj: Flickr @CopperCatStudios https://www.flickr.com/photos/mi2starsfan/4477294450/

Větrné elektrárny jsou stále větší, potvrzují to statistiky z dvou hlavních trhů

Větrné elektrárny se staví každým rokem vyšší a s větším průměrem rotoru. Ukazují to nové statistiky ze Spojených států amerických i z německého trhu. Větší a výkonnější turbíny jsou výhodou pro užití v místech, kde jsou horší povětrnostní podmínky. 

Trendy ve výrobě větrných turbín jsou v posledních letech zřejmé. Větrné turbíny jsou rok od roku větší a to jak do výšky stožáru elektrárny, tak i do průměru rotoru. Obojí je možné vysledovat na dvou z největších světových trzích pro stavbu větrných elektráren.

Průměrný instalovaný výkon turbíny v USA byl v loňském roce 2,15 MW, což je nárůst o 11 % oproti průměru za loňských pět let. Ještě mírně více vzrostl průměr rotoru turbíny, celkem o 13 % na 108 metrů. Pro srovnání, v roce 2008 nebyl průměr rotoru žádné z amerických turbín větší, než 100 metrů. V loňském roce jich bylo již 97 %.

Mnohem více se také uplatňují turbíny, které jsou určeny pro lokality s nižší rychlostí větru. Zatímco v roce 1999 byl průměrný výkon větru u nových turbín na úrovni 394 W/m², nyní u průměrných turbín klesl až na 233 W/m².

Zmíněné statistiky pochází sice ze Spojených států amerických, obdobný nárůst je ale možné sledovat i v Evropě, zejména u našeho západního souseda, jehož trh se dá vzhledem k objemu každoročně instalovaného výkonu považovat za relativně vypovídající.

Konkrétní růst velikosti turbín ukazuje následující infografika webu Stromvergleich.com.

Růst instalovaného výkonu a velikosti větrných turbín v Německu
Růst instalovaného výkonu a velikosti větrných turbín v Německu. Zdroj: Stromvergleich.com

Ze srovnání je patrné, že v Německu se v roce 2016 stavěly výrazně větší větrné elektrárny a to jak do výkonu, tak výšky stožáru. Znatelný je zejména rozdíl mezi výškou stožáru. Zatímco v USA je v průměru 83 metrů, v Německu se jednalo o 128 metrů. Výška stožáru je totiž jedním z parametrů, který v USA u nových turbín prakticky stagnoval.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Martin Hájek
15. srpen 2017, 12:43

Je zřejmé, že ve větrné energetice je doba romantiky dávno pryč a stavíme v krajině ocelová města, na která by zřejmě zíral i Jules Verne.

Zvětšování průměru rotoru má samozřejmě i své stinné stránky. List vrtule je stále z jednoho kusu a je stále těžší ho dostat na místo určení s ohledem na poloměry zatáček a terénní nerovnosti. Takže se mnohem více kácí, narovnávají se lesní cesty jak horizontálně tak vertikálně. To vše samozřejmě má samo o sobě nemalý vliv na životní prostředí, když zapomeneme na krajinu zbrázděnou dalšími sloupy vysokonapěťových vedení, která mají přenést výkon z oblastí, kde fouká, do míst spotřeby nebo z hlediska skutečného vlivu na životní prostředí snad ještě horší kabelová vedení.

Tom
16. srpen 2017, 08:04

A máme snad ekologičtější řešení?

Jan Veselý
16. srpen 2017, 10:52

Mám s Vámi problém, neumím se rozhodnout jestli tenhle text znamená, že jste král všech žabičkářů nebo jste člen hnutí "Nééé, vrtule nechci, fúúúj" a každý problém VtE nafukujete do gigantických rozměrů a tváříte se, že existují nějaké nepřekonatelné technické potíže.

Jan Veselý
16. srpen 2017, 10:53

Pardon, to bylo na Hájka.

Jan Veselý
17. srpen 2017, 13:05

Boží, další elegantní řešení "neřešitelného" problému.

C
17. srpen 2017, 14:48

Já spíš sázel na to že někdo postaví nákladní zeppelin a budou to vozit vzduchem, ale i toto je dost zajímavé, Akorát to má pořád limitace pokud by to mělo jezdit po Evropě.

Milan Vaněček
17. srpen 2017, 13:35

Teda smekám, to jsou machři. Ale transport reaktorové nádoby (mnohem vyšší váha) to bude taky výzva.

Shrnuto: další výhoda modulárních fotovoltaických elektráren je zřejmá.

Vinkler
17. srpen 2017, 05:54

Umí, prosím, někdo definovat co je EKOLOGICKÉ řešení? Méně CO2, třeba, umím také, ale EKOLOGICKÉ??

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se