Větrné elektrárny jsou stále větší, potvrzují to statistiky z dvou hlavních trhů

DomůObnovitelné zdrojeVětrné elektrárny jsou stále větší, potvrzují to statistiky z dvou hlavních trhů

Větrné elektrárny se staví každým rokem vyšší a s větším průměrem rotoru. Ukazují to nové statistiky ze Spojených států amerických i z německého trhu. Větší a výkonnější turbíny jsou výhodou pro užití v místech, kde jsou horší povětrnostní podmínky. 

Trendy ve výrobě větrných turbín jsou v posledních letech zřejmé. Větrné turbíny jsou rok od roku větší a to jak do výšky stožáru elektrárny, tak i do průměru rotoru. Obojí je možné vysledovat na dvou z největších světových trzích pro stavbu větrných elektráren.

Průměrný instalovaný výkon turbíny v USA byl v loňském roce 2,15 MW, což je nárůst o 11 % oproti průměru za loňských pět let. Ještě mírně více vzrostl průměr rotoru turbíny, celkem o 13 % na 108 metrů. Pro srovnání, v roce 2008 nebyl průměr rotoru žádné z amerických turbín větší, než 100 metrů. V loňském roce jich bylo již 97 %.

Mnohem více se také uplatňují turbíny, které jsou určeny pro lokality s nižší rychlostí větru. Zatímco v roce 1999 byl průměrný výkon větru u nových turbín na úrovni 394 W/m², nyní u průměrných turbín klesl až na 233 W/m².

Zmíněné statistiky pochází sice ze Spojených států amerických, obdobný nárůst je ale možné sledovat i v Evropě, zejména u našeho západního souseda, jehož trh se dá vzhledem k objemu každoročně instalovaného výkonu považovat za relativně vypovídající.

Konkrétní růst velikosti turbín ukazuje následující infografika webu Stromvergleich.com.

Růst instalovaného výkonu a velikosti větrných turbín v Německu. Zdroj: Stromvergleich.com

Ze srovnání je patrné, že v Německu se v roce 2016 stavěly výrazně větší větrné elektrárny a to jak do výkonu, tak výšky stožáru. Znatelný je zejména rozdíl mezi výškou stožáru. Zatímco v USA je v průměru 83 metrů, v Německu se jednalo o 128 metrů. Výška stožáru je totiž jedním z parametrů, který v USA u nových turbín prakticky stagnoval.