Vrtací práce pro první hlubinnou geotermální elektrárnu v Británii započaly

DomůObnovitelné zdrojeVrtací práce pro první hlubinnou geotermální elektrárnu v Británii započaly

Společnost Geothermal Engineering Limited (GEL) oznámila, že v britském Cornwallu v lokalitě United Downs Industrial Estate započaly práce na vytvoření vrtů pro první hlubinou geotermální elektrárnu ve Velké Británii. Projekt United Downs Deep Geothermal Power (UDDGP) má za cíl demonstrovat potenciál geotermálních zdrojů pro výrobu elektrické energie a obnovitelného tepla ve Spojeném království. Průkopnická demonstrační elektrárna může mít po dokončení instalovaný výkon 3 MWe.

Ačkoli se lokalita United Downs nachází daleko od jakýchkoli zón s vulkanickou činností, stavba geotermální elektrárny je zde možná. Oblast Cornwallu má totiž jiný zdroj geotermální energie – žulu. Díky ní je podloží v Cornwallu teplejší než kdekoli jinde ve Spojeném království, a je tak nejlepším místem pro využívání geotermální energie pro výrobu elektrické energie i tepla.

Práce započaly nejdříve na injektážním vrtu UD-1. Ačkoliv je vrtání podle GEL překvapivě pomalé, rychlost začala pomalu růst. Podle GEL činila v pátek 16. listopadu hloubka vrtu 226 metrů.

Projekt bude stavět na zkušenostech získaných při projektu Hot Dry Rocks (HDR) z 80. let minulého století

Na rozdíl od projektu HDR cílí projekt UDDGP na oblast s propustnou geologickou strukturou. Díky propustnosti vrstev tak vrty, které v lokalitě mají vzniknout, budou dosahovat značně rozdílné hloubky. Zatímco hlubší ze dvou vrtů má dosáhnout až do hloubky 4,5 kilometrů, druhý, injektážní, vrt má dosáhnout hloubky „pouze“ 2,5 km. Oba vrty mají být u povrchu vertikální s průměrem 24 palců, s postupnou hloubkou se však budou zužovat a stáčet se na jihozápad.  Po dokončení obou vrtů bude tak možné do injektážního vrtu pumpovat vodu, která prosákne skrz propustné vrstvy k hlubšímu – produkčnímu – vrtu. Z něj by pak mělo být možné čerpat horkou vodu o teplotě přibližně 175 °C, teplota na dně produkčního vrtu má dosáhnout 190 °C.

Výkon elektrárny může být až 3 MW

Projekt UDDGP má za cíl dokázat technologickou proveditelnost i ekonomickou životaschopnost výroby elektřiny z geotermální energie v Cornwallu. V případě, že vrtání a následné testování bude úspěšné, vyroste v lokalitě malá demonstrační elektrárna, která bude dodávat elektrickou energii do sítě. Její základní variantou je elektrárna o výkonu 1 MWe. Pokud však testy ukážou, že by vrty byly schopné poskytnout energie více, a pokud projekt obdrží dodatečné finance, GEL bude uvažovat o navýšení výkonu až na 3 MWe. Finální design elektrárny bude záležet na výsledcích testů.

„Z velké části nevyužité geotermální zdroje ve Velké Británii mají potenciál spolehlivě a udržitelně pokrývat až 20 % britské spotřeby elektrické energie a tepla. Jelikož se uhelné elektrárny postupně uzavírají, poptávka po obnovitelné energii pro základní zatížení může pouze růst.“ – Dr. Ryan Law, generální editel GEL

Projekt UDDGP obdržel přibližně 18 milionů liber. Největší část, 10,6 milionů liber, přispěl Evropský fond pro regionální rozvoj, 2,4 milionů přispěla Rada hrabství Cornwall. Zbylých 5 milionů liber pochází od privátních investorů.

Zdroj úvodní fotografie: Geothermal Engineering Ltd.