Domů
Osobnosti v ČR
Bývalý radní ERÚ Vlk žaluje kvůli svému odvolání vládu i úřad

Bývalý radní ERÚ Vlk žaluje kvůli svému odvolání vládu i úřad

Osobnosti v ČR
Bez komentáře
24. září 2019, 17:00
ČTK

Bývalý radní Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Vladimír Vlk žaluje kvůli svému odvolání vládu i samotný úřad. Vlk to dnes řekl ČTK. Jeho a dalšího radního ERÚ Vladimíra Outratu odvolal kabinet na konci července, skončil i tehdejší předseda rady Jan Pokorný, kterému nebyl prodloužen mandát. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) to odůvodnil tím, že všichni tři jednali v souladu se zájmy regulovaných subjektů, tj. nejednali v souladu se zájmy spotřebitelů.

„Nic jsem neprovedl, mám čisté svědomí. Proto to chci dát k soudu,“ uvedl dnes Vlk.

Havlíček se při oznamování zásadních změn ve vedení pětičlenné rady úřadu odvolával na informace bezpečnostních složek. „Nejednalo se o náhodný akt,“ uvedl tehdy ministr. Člena rady ERÚ může vláda odvolat v případě hrubého nebo opakovaného méně závažného porušení jeho povinností. Aktuální vyjádření ministerstva průmyslu i Úřadu vlády ČTK shání.

Zatímco žaloba na vládu se podle Vlka týká samotného odvolání, žaloba na úřad je na formu rozvázání pracovního poměru. Podle informací ČTK se jedná o náhradu mzdy, kterou Vlk a Outrata po svém odvolání nedostali. „Pracovní vztah s panem Vladimírem Vlkem byl ukončen v souladu se zákonem,“ reagoval dnes mluvčí ERÚ Michal Kebort.

Novými členy rady úřadu vláda jmenovala konzultanta poradenské společnosti EY Stanislava Trávníčka, který se stal jejím předsedou, bývalou místopředsedkyně úřadu Martinu Krčovou a dosavadního ředitele statistického odboru ERÚ Petra Kusého. Dalšími členy rady jsou Rostislav Krejcar a Ladislav Havel. Na konci července příštího roku skončí mandát Krejcarovi.

Podle některých médií byla rada ERÚ dříve rozdělena na dvě skupiny, z nichž jednu tvořili Vlk, Outrata a Pokorný a druhou Krejcar a bývalý předseda rady Vratislav Košťál, který na konci loňského listopadu rezignoval. Odůvodnil to tehdy vzájemnými spory členů rady. Košťál pro ERÚ znovu pracuje, podle webu úřadu je členem rozkladové komise pro oblast ochrany spotřebitele.

Nová pětičlenná rada ERÚ přebrala vedení úřadu od začátku předloňského srpna. Nahradila tehdejší předsedkyni úřadu Alenu Vitáskovou, které vypršel šestiletý mandát. Rada ERÚ má mít do budoucna pět členů s pětiletým funkčním obdobím, jeden z nich vždy bude jejím předsedou. Předseda může vést radu nejdéle tři roky. Plánem bylo, že se bude rada obměňovat postupně, v prvních letech zavedení rady tak nemají všichni členové mandát na celých pět let.

rdo mal

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se