Domů
Osobnosti v ČR
Odvolaný radní ERÚ Vlk nesouhlasí s pondělním vyjádřením úřadu
Vedení VVN

Odvolaný radní ERÚ Vlk nesouhlasí s pondělním vyjádřením úřadu

Odvolaný radní Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Vladimír Vlk nesouhlasí s pondělním vyjádřením mluvčího úřadu Michala Keborta, žádá veřejnou omluvu. Řekl to dnes ČTK. Vadí mu reakce úřadu na prohlášení Teplárenského sdružení ČR, které kritizovalo ERÚ za snížení podpory pro zdroje kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET) s výkonem nad pět megawattů (MW), kam patří teplárny, pro rok 2020. Aktuální vyjádření úřadu ČTK shání.

„Rada ERÚ v současném složení pouze nepodlehla argumentaci, se kterou uspělo Teplárenské sdružení u předchozí rady ERÚ loni v prosinci. Reakci Teplárenského sdružení ČR považujeme za velmi přehnanou. Její forma sama o sobě ilustruje, jaký přístup si sdružení vybudovalo k regulátorovi za doby působení odvolaných radních,“ uvedl v pondělí Kebort.

Proti této formulaci se Vlk vymezuje. „Z prohlášení mluvčího Keborta to vyznívá tak, že i já jsem si s Teplárenským sdružením budoval nějaký účelový vztah, či že jsem dokonce Teplárenské sdružení dokonce poslouchal,“ uvedl. „Důrazně se proti takovému útoku a pomluvě ohrazuji,“ dodal.

Vlk tvrdí, že se vždy rozhodoval nezávisle a odborně a s nikým si žádné vztahy nebudoval a nikdy nejednal účelově a proti zájmům spotřebitele. „Vždy jsem tvrdil a tvrdím, že celková výše podpory u KVET nad pět MW je závislá na udělení osvědčení k vysoce účinné kombinované výrobě ministerstvem průmyslu a obchodu. Tuto problematiku jsem řešil jak s bývalým ředitelem odboru elektroenergetiky a teplárenství a současným členem rady ERÚ Ladislavem Havlem, tak i s náměstkem Reném Nedělou,“ dodal.

ERÚ v pondělí uvedl, že výše podpory těchto zdrojů se pro rok 2020 vrací na úroveň před vydáním mimořádného cenového rozhodnutí ERÚ z prosince minulého roku, které schválila předchozí rada úřadu, mimo jiné i Vlk. Úřad tehdy oznámil, že zdroje KVET v roce 2019 dostanou asi o 900 milionů korun vyšší podporu, než původně plánoval. Odůvodnil to mimo jiné růstem cen primárních paliv. Plánovaná podpora těchto zdrojů by tak letos měla činit zhruba 2,1 miliardy korun. Rada úřadu nyní rozhodla, že příští rok se její výše zase vrátí do dřívějších relací.

„Rozhodnutí rady ERÚ považuji za nekompetentní. Rada zřejmě nezná své zákonné povinnosti, neví jaká jsou pravidla veřejné podpory ani jak funguje systém emisního obchodování,“ uvedl v pondělí mimo jiné předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Tomáš Drápela.

Vlka a dalšího radního ERÚ Vladimíra Outratu odvolala na konci července vláda. Skončil i tehdejší předseda rady Jan Pokorný, kterému nebyl prodloužen mandát. Ministr průmyslu a obchodu a vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) to odůvodnil tím, že všichni tři jednali v souladu se zájmy regulovaných subjektů, tj. nejednali v souladu se zájmy spotřebitelů. Odvolaní s tímto tvrzením nesouhlasí.

Hospodářské noviny (HN) dnes napsaly, že konkrétně Outrata skončil kvůli podezření, že v sedmi případech ohrozil nezávislost úřadu. Údajně to vyplývá z dopisu, který mu na konci července poslal premiér Andrej Babiš (ANO). Outrata nařčení odmítá.

K nejvážnějším z obvinění patří podle listu tvrzení, že chtěl ve prospěch nejmenované energetické firmy ovlivnit rozhodování o rozvoji plynárenství. Podle tří zdrojů HN šlo o Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského. Mluvčí firmy Daniel Častvaj deníku řekl, že firma důvody Outratova odvolání nezná.

rdo rot

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se