Domů
Elektřina
Polsko oživuje plány na výstavbu jaderné elektrárny
Nedokončená jaderná elektrárna Satsop v USA, jejíž prostory momentálně slouží jako průmyslová zóna, autor: Tony Webster

Polsko oživuje plány na výstavbu jaderné elektrárny

Elektřina
Bez komentáře
2. srpen 2016, 19:47
ČTK

Polsko plánuje oživit plány na výstavbu první jaderné elektrárny v zemi. Elektrárna o výkonu kolem jednoho gigawattu (GW) by měla být postavena v příštích deseti letech. Uvedlo to dnes polské ministerstvo pro energetiku.

Projekt jaderné elektrárny byl představen poprvé v roce 2009. Jeho cílem bylo najít nové alternativy výroby elektřiny k vysoce znečišťujícím uhelným elektrárnám, které mají hlavní podíl na produkci elektřiny v zemi.

Projekt však nabral řadu zpoždění kvůli klesajícím cenám elektřiny a jadernému neštěstí v japonské Fukušimě v roce 2011, které mělo dopad na podporu veřejnosti.

„V současnosti ministerstvo připravuje plán výstavby prvního jaderného bloku o výkonu zhruba jednoho GW, který bude postaven v příštích deseti letech,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Jaderná elektrárna
Ilustrační foto

I nadále mají však zůstat hlavním zdrojem energie v Polsku uhelné elektrárny, které mají být moderní a s nižšími emisemi, než u současných polských uhelných elektráren.

Polsko má nyní v plánu výstavbu pěti elektráren na uhlí o výkonu více než pět GW. Podle ministerstva potřebuje země pro zajištění energetické bezpečnosti další tři uhelné elektrárny. Současný celkový instalovaný výkon elektráren v Polsku činí 40 GW. Většinu tvoří zastaralé uhelné elektrárny, napsala agentura Reuters.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516